Turkusowa sypialnia – jasna i przytulna

Wbrew pozorom turkusowy kolor ścian wcale nie musi przytłaczać i sprawiać, że wnętrze jest ciemne. Ten kolor działa wręcz odwrotnie. Stosując go w sypialni można ją rozświetlić, sprawdzić, że będzie przytulna, a co ważne dla wielu osób – modna. Obecnie modne są nie tylko farby w tym odcieniu, ale też dekoracje od małych bibelotów przez poszewki na poduszki po puchate dywany i pufy. Bez problemu nawet mając mały budżet można stworzyć sobie niebanalną aranżację wnętrza.

W jakich sypialniach sprawdzi się ten kolor?

 

Turkusowe barwy sprawdzą się wszędzie, ale najlepszy efekt dają w małych sypialniach z ograniczonym dostępem światła na przykład tylko jednym widnym oknem. Na ten kolor można przemalować na przykład 3 ściany, a tę za węzgłowiem łóżka zostawić w bieli, szarości albo też wytapetować czy nawet położyć na niej biały klinkier lub tapetę 3D z takim motywem. Wtedy sypialnia będzie jasna, a turkus nie przytłoczy. Do kompletu można dodać też kolorowe poduszki czy nawet fotel z tapicerką w takim odcieniu. Można też postawić tylko  na turkusowe elementy na przykład samo węzgłowie łóżka, obrazy, meble przemalowane na ten kolor czy pościel sprawią, że nawet szara sypialnia nabierze cieplejszej barwy. W małych pomieszczeniach nie warto zamykać tego koloru przez malowanie wszystkich ścian i sufitu, ponieważ może to przynieść odwrotny od zamierzonego efekt.

A co z dużą sypialnią?

Tu zwykle nie potrzeba dodatkowe rozświetlenia, a duża ilość wpadającego światła słonecznego sprawia, że pokój jest jasny i można przemalować go w całości w ciemniejszą barwę. Jednak jeżeli już decydujemy użyć się turkusowych farb warto postawić na aranżację w stylu eklektycznym, czyli tak zwane „wszystko z innej bajki”. Pościel może być częściowo kolorowa, częściowo biała. Lampki nocne nie muszą być takie same, a fotel w staroangielskim stylu nada sypialni ciepła i klimatu. Warto dorzucić jeszcze pledy czy puszysty dywanik oraz zdjęcia na ściany – każde w innej ramce, aby dopełnić takiej aranżacji. Co prawda turkusowy kolor może w tym wszystkim zginąć, ale inne kolory sprawią, że nie będzie on nudny i przytłaczający.

Oceń post