Jak stworzyć swój plan treningowy? Poradnik krok po kroku

Jak stworzyć swój plan treningowy? Poradnik krok po kroku

Stało się – postanowiłeś zacząć ćwiczyć. Jednak łatwiej powiedzieć, trudniej zrobić. Na samym początku naszej przygody sportowej stajemy przed pytaniem: Jakim planem mam ćwiczyć. Bez obaw, nie musisz wydawać kilkuset złotych na trenera, dobry plan możesz stworzyć samodzielnie! Wystarczy, że będziesz działał według poniższych wskazówek:

  1. Określ swój cel. Chcesz schudnąć? Zbudować kilka kilogramów dodatkowej masy mięśniowej? Szybciej biegać? Być zdrowszym? Jasno określony cel pozwoli ci dobrać odpowiednie metody i uniknąć tracenia czasu na niepotrzebne sprawy.
  2. Określ, gdzie się znajdujesz. Na chłodno oceń, na jakim etapie drogi do celu jesteś. Jeśli przykładowo jesteś otyły i nigdy zbyt dużo się nie ruszałeś, nie możesz od razu zacząć trenować jak twój ulubiony piłkarz. Do celu dążymy cierpliwie!
  3. Określ możliwości finansowe. Pieniądze niestety często sprawiają, że musimy ograniczać się w naszych działaniach. Świadomość swojego stanu finansowego pozwoli dobrać odpowiednie metody: jeśli nie masz pieniędzy na karnet na siłownię, trenuj w domu! Możliwości są w zasadzie nieograniczone, więc nie zniechęcaj się barkiem środków materialnych.
  4. Określ, ile czasu przeznaczysz na trening. Jest to ważne w skali tygodnia, jak i dnia. Ile dni w tygodniu możesz poświęcić na trening? Ile czasu w ciągu dnia masz na trening? To bardzo ważne czynniki, pozwalające dobrać odpowiednie metody: może w twoim przypadku zadziałają trzy dłuższe treningi w tygodniu, czy sześć krótkich?
  5. Pamiętaj o regeneracji! Wiadomo, każdy chce być jak najlepszy, jak najszybszy, najsilniejszy. Jednak nasz organizm musi otrzymać odpowiednią dawkę odpoczynku, aby mógł się optymalnie rozwijać. Sen, dni wolne od treningu czy zabiegi regeneracyjne typu sauna czy zimna kąpiel są bardzo ważne przy uzyskiwaniu optymalnych wyników sportowych.
  6. Wybierz ćwiczenia odpowiednie dla siebie. Po przeanalizowaniu poprzednich punktów, czas, aby ułożyć właściwy trening. Jeśli skrupulatnie zrealizujesz poprzednie punkty, możesz mieć pewność, że twój trening przyniesie efekty.
2.7/5 - (ilość ocen: 13)