Sposób na zaparcia u dzieci
Zaparcia u dzieci wpływają na stan jego samopoczucia, mogą wywoływać ból w okolicy brzuszka. Im mniejsze dziecko tym łatwiej o zaparcie. Czasem problem zaparcia może być zignorowany prze opiekunów dziecka zwłaszcza, kiedy częstotliwość wypróżnień jest nieregularna. Zdarza się że tendencje do zaparć dzieci dziedziczą po rodzicach lub po dziadkach. Należy zatem działać profilaktycznie i uważać podczas diety dziecka aby nie dopuścić do powstania zaparcia. Co zatem robić aby nie dopuścić do zaparcia? dużo pić i to nie słodkich napojów ale wody, która pomaga w wypróżnianiu, nie bez znaczenia jest także aktywności fizyczna, aktywność ruchowa wzbudza perystaltykę jelit. Bardzo ważna jest też dieta dziecka. Wszystkie lekkostrawne potrawy w zależności od wieku dziecka należy codziennie podawać. Należy zadbać aby w diecie dziecka znalazły się nie tylko potrawy lekkostrawne ale również owoce, siemię lniane, avocado oraz inne produkty posiadające w swoim składzie spore ilości błonnika wpływającego dobrze na perystaltykę jelit.
Co robić kiedy pojawi się zaparcie. Niezwłocznie udać się do lekarza pediatry, który zapisze leki. Na rynku istnieje szereg leków, probiotyków, które maja za zadanie usprawnić pracę przewodu pokarmowego. Jest także wiele rodzajów czopków wywołujących defekację. Młodszym dzieciom poleciłabym lewatywę na miodzie. Dzięki konstrukcji lek łatwo się podaje a poprzez skład nie powoduje reakcji natychmiastowej tylko wspomaga naturalne wydalanie zalegających treści pokarmowych.
Podczas występowania zaparć można także masować brzuszek dziecka tak, aby złagodzić bój poruszać jelita, „zachęcić” do pracy. Brzuszek należy masować zgodnie z ruchem wskazówek zegara i robić to nieco mocniej, żeby nie nosiło to znamion głaskania a rzeczywistego masażu.
Zaparć u dzieci nie należy lekceważyć mogą być początkiem bardzo poważnych chorób, mogą doprowadzić do zatrucia organizmu. Należy zatem bacznie obserwować czy monitorować proces wypróżniania u dzieci aby móc szybko podjąć odpowiednie działanie.