Sport to zdrowie i… dobry humor
O tym, że sport to zdrowie, wie prawie każdy z nas. Jednak to niejedyne zalety jego uprawiania. Warto wiedzieć, że podczas wysiłku fizycznego i po jego zakończeniu w naszym mózgu wydzielają się tzw. hormony szczęścia, czyli dopamina, serotonina oraz endorfiny. Endorfiny wytwarzają się nawet wtedy, gdy wysiłek jest niewielki. Ponadto mają działanie przeciwbólowe, a co za tym idzie zwiększają naszą odporność i wytrzymałość, dzięki czemu przygotowują nasz organizm do dalszych ćwiczeń.
Dopamina jest neuroprzekaźnikiem produkowanym przez komórki nerwowe, które znajdują się w mózgu oraz w rdzeniu kręgowym. Kontroluje ona procesy psychiczne oraz emocjonalne. Odgrywa także ważną rolę w radzeniu sobie ze stresem i poziomem lęku. Serotonina jest również neuroprzekaźnikiem i odpowiedzialna jest za przekazywanie informacji pomiędzy komórkami mózgowymi. Zapewnia nam energię życiową, ma wpływ na koncentrację i zdolność do uczenia się. Działa także antydepresyjnie i kontroluje procesy trawienia. Wszystkie te hormony są niezbędne do tego, abyśmy odczuwali radość. Należy pamiętać, że myśląc o jakiejkolwiek aktywności fizycznej, warto dostosować jej intensywność do naszych możliwości, aby się nie przeforsować.
Jak widać sport to zdrowie, ale także sposób na dobry nastrój i uśmiech na buzi. Przynosi on zarówno korzyści zdrowotne, jak i emocjonalne. Dlatego też kiedy masz zły humor, najlepiej wybrać się chociażby na krótki spacer. Dzięki temu podniosą się poziomy hormonów, a co za tym idzie polepszy się Twój humor.