Sopot był przed wiekami, małą rybacką wioską

Sopot panorama miasta

Sopot w XIX wieku zaczął przeobrażać się z niej w popularny kurort, zyskując coraz większe grono swych zwolenników, przyjeżdżających tu z całej Polski. Dziś zajmuje jedno z pierwszych miejsc w rankingu najpiękniejszych miejscowości na letni wypoczynek. Miasto wraz z Gdańskiem i Gdynią tworzy Trójmiasto – warto odwiedzić podczas wakacyjnego odpoczynku także pozostałe nadmorskie miasta. Sopot znany jest przede wszystkim z organizowanego nieprzerwanie począwszy od 1961 roku festiwalu w Operze Leśnej. Plaże w tym miejscu zatoki Gdańskiej są wyjątkowo piękne, piaszczyste i szerokie, lecz nie tylko one przyciągają do Sopotu turystów z całej Polski, jak również z innych krajów. Oto najlepsze atrakcje w Sopocie.

Miasto słynie z przepięknego molo, które jest symbolem tego kurortu. Od niedawna nosi on imię Jana Pawła. Po drewnianym, liczącym około pół kilometra pomoście wysuniętym w morze turyści przechadzają się od ponad stu lat. Przy molo cumują liczne statki wycieczkowe a także jachty. Stąd rozciąga się piękna panorama na nadmorskie zabudowania, w tym na dominujący ponad innymi budynkami przepiękny, zbudowany z rozmachem i przepychem luksusowy Grand Hotel.

Tuż przy wejściu na molo znajduje się pięknie zaprojektowany Zakład Balneologiczny. Zarówno turyści jak i mieszkańcy Sopotu mogą skorzystać z krioterapii, kąpieli solankowych, kinezyterapii, balneoterapii, hydroterapii lub inhalacji. Naprzeciwko zakładu możemy przysiąść przy fontannie z wodą solankową, w 4, 5% bromkową i jodkową. Do fontanny pompowana jest lecznicza woda ze źródła św. Wojciecha.

Cofając się nieco w głąb lądu warto odwiedzić tak zwany Moncia, czyli ulicę Bohaterów Monte Cassino. Podziwiać tu możemy piękne kamieniczki z przełomu XIX i XX wieku. Jednak tym, co turyści najchętniej fotografują, jest współcześnie wybudowany Krzywy Domek, powstały na wzór bajkowych budowli, a konkretnie rysunków autorstwa Jana Marcina Szancera oraz Pera Dahlberga.

Niedaleko sopockiego molo znajduje się ładna, ozdobna wieża, niegdyś pełniąca funkcję latarni morskiej. Dziś oficjalnie już nią nie jeste, jednakże nadal stanowi znak nawigacyjny na Bałtyku. Wieżę obserwacyjną można zwiedzać w sezonie letnim.

Atrakcją nie tylko dla fanów muzyki jest niewątpliwie Opera Leśna. Ten piękny leśny amfiteatr został zbudowany w roku 1909. Na samym początku wystawiano tutaj opery, dopiero w latach 60-tych Opera Leśna zaistniała jako miejsce międzynarodowego festiwalu piosenki. Całą historię amfiteatru poznamy z tablic umieszczonych tuż przy głównej bramie. Obejrzymy tu liczne zdjecia gwiazd, które wystąpiły na deskach Opery Leśnej przez kilkadziesiąt lat jej istnienia. Przed kilkoma laty amfiteatr przeszedł gruntowny remont i obecnie jest to bardzo nowoczesny obiekt, w którym odbywają się liczne koncerty znanych gwiazd piosenki, zarówno z Polski jak i z zagranicy.

4/5 - (ilość ocen: 3)