Salon z kuchnią – pomysły na ciekawe aranżacje

Planując od nowa zaaranżowanie kuchni i salonu, albo też mając do dyspozycji stan surowy mieszkania warto wziąć pod uwagę otwarcie tych dwóch pomieszczeń na siebie. Jeżeli już w planie jest takie pomieszczenie dobrze jest pomyśleć zawczasu jak je zaaranżować, a nawet narysować sobie na kartce plan zagospodarowania przestrzeni. Po co? Aby mieć pewność, że wszystkie meble i sprzęty na pewno nam się zmieszczą.

Mała kuchnia – duży salon

Najczęściej jest tak, że zaplanowana kuchnia jest mniejszym pomieszczeniem niż salon. Dobrze jest więc wydzielić granicę między pomieszczeniami w postaci baru śniadaniowego, czyli blatu, przy którym staną stołki. W ten sposób do kuchni będzie wpadać więcej światła, ale do kuchni zostanie dodany jeszcze jeden blat roboczy, przez co będzie w niej trochę więcej miejsca. Nad tym barem można też zawiesić szafki sufitowe, które nieco zwężą pole widzenia od góry, ale pojawi się nowa przestrzeń do przechowywania rzeczy.

Kolejny pomysł na przedłużenie kuchni oraz niemarnowanie w niej miejsca na miejsce do jedzenia to ustawienie stołu jadalnianego blisko jej granicy, ale już w salonie. W ten sposób w kuchni pozostanie więcej miejsca, a salon optycznie się zmniejszy przez co dysproporcja wielkości pomieszczeń nie będzie tak widoczna.

Można też optycznie spróbować wyrównać te pomieszczenia. Wybierając do kuchni jasne kolory ścian, sufitu, mebli, blatów czy podłogi rozjaśnimy ją co sprawi, że będzie wydawać się większa. Z kolei salon można urządzić w ciemniejszych kolorach – wybrać meble z ciemnego drewna czy skóry, oraz położyć ciemniejsze panele na podłodze.

Równowaga aranżacji

Bardzo ważne jest, aby zarówno salon jak i kuchnia były urządzone w tym samym stylu. Jeśli marzy nam się romantyczny, angielski salon to i kuchnia powinna być skomponowana z tego samego typu mebli, choć nie koniecznie w tych samych kolorach. Chodzi tutaj o zachowanie spójności, ponieważ bez tego te dwa pomieszczenia mimo, że otwarte na siebie będą wyglądać na dwa różne, zupełnie nie związane ze sobą miejsca. A to niestety nigdy nie będzie dobrze wyglądać.

 

Oceń post