Renesans gier planszowych
Gry planszowe? Kto ich nie zna? Jeszcze do niedawna wydawało się, że rynek został opanowany przez gry komputerowe czy PlayStation. Co sprawia, że część dorosłych graczy odchodzi od wirtualnej rzeczywistości na rzecz planszy, pionków i kostki?
Argumentem, który przemawia za sięgnięciem po tradycyjne gry planszowe jest możliwość spotkania z drugim człowiekiem. Choć zabrzmi to jak truizm, to jednak jesteśmy istotami społecznymi, stadnymi i wiele satysfakcji daje nam spędzanie czasu z innymi ludźmi. A jeśli dodatkowo możemy się przy tym dobrze bawić (a nie tyko rywalizować, jak to bywa w grach wirtualnych) odpowiedź staje się jasna. Granie w planszówki to doskonała forma spędzania wolnego czasu zarówno w gronie znajomych, jak i z rodziną.
Gry planszowe są rozrywką, dają znacznie więcej korzyści. Przede wszystkim niosą walory edukacyjne angażując nasz wysiłek intelektualny. Ponadto są sposobem na poszerzenie wiedzy i umiejętności takich jak:
- obserwacja,
- logiczne myślenie,
- planowanie,
- opracowywanie strategii.
Wg. portalu planszowy.pl grając w planszówki rozwijamy również wyobraźnię, uczymy się przegrywać i sobie z tym radzić (to szczególnie istotne, gdy grają dzieci).
Dzięki roznącemu zainteresowaniu klientów, rynek gier rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie. Jak podaje Kuba Polkowski, redaktor pisma „Kurier Planszowy”, w naszym kraju wydaje się około jednej gry dziennie, co daje około czterystu nowych tytułów rocznie. Oczywiście są takie pozycje, których popularność nie spada mimo upływającego czasu. Do tej grupy będa należeć takie gry jak:
- monopoly (gra oparta na takim samym mechanizmie, jakimi jest handel nieruchomościami; celem gry jest zebranie jak największej ilości pieniędzy i jednoczesne doprowadzenie innych graczy do bankructwa),
- scrabble (gra polegająca na układaniu słów z wylosowanych płytek z literami; celem gry jest zdobycie jak największej ilości punktów),
- dobble (gra zawierająca zestaw okrągłych kart, na których umieszczone są niewielkie symbole, rozwija spostrzegawczość i refleks)
Tanio gry planszowe można kupić np. na Allegro.
Warto więc czasem odejść od telewizora, czy komputera, oderwać się od ekranu i spróbować czegoś innego.