Przepisy celne na świecie – Porady dla podróżnych

Wybierając się w podróż zawsze chcemy coś przywieźć jako pamiątkę czy po prostu kupić dla siebie, ponieważ w innym kraju jest lepsze albo tańsze. Jednak przepisy celne jasno regulują co i w jakich ilościach można wwozić, oraz kiedy produkty można zakwalifikować jako własny użytek, a do tego który kraj jaką ilość produktu tak liczy. Błędnie można założyć, że wszystkie kraje na świecie mają takie same przepisy. Jednakże na terytorium krajów Unii Europejskiej faktycznie zostało to ujednolicone.

Przewóz produktów na terenie UE

Najczęściej kupuje się w innych krajach tytoń czy alkohol oraz drobne prezenty. Na terenie UE można przewozić tytoń w ilości 1 kg suszu, albo 200 sztuk cygar, albo 400 sztuk cygaretek albo 800 sztuk papierosów. Albo oznacza, że nie można posiadać tego wszystkie na raz i przewozić trzeba się ograniczyć lub wziąć mniejszą liczbę papierosów, aby zabrać też paczkę suszu. Z alkoholem również są ograniczenia. Można przewozić do 10 litrów napojów powyżej 22%, do 20 litrów mocnego wina albo 90 litrów wina stołowego lub 60 litrów wina musującego albo 110 litrów piwa. Warto pamiętać, że w większości krajów alkoholu i tytoniu nie mogą przewozić osoby poniżej 17 lub 18 roku życia. Zatem podróżując z dziećmi nie można na nich „rozdzielić” części zakupionego alkoholu czy tytoniu. Natomiast na tak zwany własny użytek można przewozić leki, perfumy czy wody toaletowe i prezenty. Aczkolwiek alkohol nawet na prezent nie będzie liczony osobno i trzeba trzymać się limitów na osobę.

Produkty spoza krajów UE

Tutaj też są limity, a nawet o wiele niższe. Warto też pamiętać, że z przewozem jedzenia może być problem. Jednak najczęściej przewożone są alkohole i tytoń oraz prezenty jak magnesy czy leki. Tytoń ograniczony jest ilościowo do 250 g suszu, 50 sztuk cygar, 100 sztuk cygaretek albo 200 sztuk papierosów. Z kolei alkohol do 1 litra napojów powyżej 22%, 4 litrów wina albo 16 litrów piwa. Zakupy takie jak perfumy ograniczono do 50 g lub 250 ml, a prezenty można przewieźć o wartości do 175 euro. Leki wwożone muszą być na własny użytek.

 

 

 

Oceń post