Porady na wakacje: góry są dla romantycznych, ale rozważnych

Co roku wiele osób wybiera się na wakacje w góry. Może to być romantyczny, weekendowy wypad czy też tygodniowe wakacje z całą rodziną. Polskie góry o każdej porze roku wyglądają pięknie i kuszą do wspinaczki. Jednak największym problemem są nierozważni turyści, którzy na Śnieżkę, Giewont czy inne polskie szczyty próbują wejść w ładnych, letnich ubraniach.

Nierzadko GOPR musi pomagać turystom, którzy udali się w góry w japonkach, szpilkach, letnich sukienkach czy innych pięknych, ale nie przystosowanych do wspinaczki strojach. Tacy turyści są o tyle problemem, że zabierają innym osobom, którym naprawdę coś się stało szansę na ratunek w odpowiednim czasie. A do tego bardzo często sami na własne życzenie mogą ze szklaku wrócić z kontuzją albo nawet grypą.

Nierozważny turysta

GOPR wymienia między innymi, że tacy turyści muszą być ściągani ze szlaków z powodów złamań, skręceń nóg, udarów słonecznych, a czasem nawet zawałów, ponieważ długa wspinaczka powoduje problemy z oddychaniem, a w górach ciśnienie bardzo często się zmienia, a nawet zmienia się wraz z wysokością. Szacuje się, że w każdym paśmie gór dochodzi do nawet kilkudziesięciu wypadków spowodowanych przez nieprzygotowanych do szlaku turystów.

Jak się przygotować do wyjścia w góry?

Przede wszystkim trzeba zacząć od sprawdzenia trasy. Jeżeli wcześniej nie było się na tym szlaku warto popytać wśród innych osób wychodzących na ten szlak czy jest trudny. Warto mieć ze sobą papierową mapę, która się nie rozładuje jak telefon. Do telefonu z kolei warto wziąć powerbank.

Zawsze trzeba mieć też buty trekkingowe lub chociaż obuwie sportowe ze stabilną podeszwą. W górach szybko zmienia się pogoda, więc nawet jeśli rano jest gorąco i słonecznie warto wziąć ze sobą nieprzemakalną kurtkę, długie spodnie na zmianę oraz bluzę. Jeżeli wychodzimy na szlak warto zostawić wiadomość w recepcji hotelu, w którym pozostajemy i zameldować się po powrocie. W razie gdybyśmy nie wrócili do nocy recepcja powiadomi GOPR i rozpoczną poszukiwania.

4.7/5 - (ilość ocen: 4)