Porady dla rodziców urządzającyh pokój dla dziecka

Urządzanie pokoju dla dziecka może być bardzo męczące. Zwłaszcza, jeżeli chodzi o dziecko, które jest w stanie już wyrażać własne opinie i ma własne upodobanie. Przecież należy je dopuścić do głosu, jednak jego propozycje mogą być nie do przyjęcia. Często wiążą się z chwilową modą, czy po prostu nieestetycznymi wzorami, które dziecko zobaczyło w telewizji. Narzucanie swojego zdania po całości nie jest jednak dobrym rozwiązaniem, gdyż maluch może poczuć się pokrzywdzony. Trzeba więc do problematyki podejść nie tylko rozsądnie ale i mądrze. Na pewno trzeba wziąć kilka rzeczy pod uwagę, mianowicie:

  • nowoczesne rozwiązanie
  • upodobania dziecka
  • fakt, iż dziecko rośnie, a pokoju nie można zmieniać co rok

Warto porzucić własne myślenie o tym jak powinien wyglądać pokój dziecięcy i dać pole do popisu projektantowi wnętrz. Osoby wykonujące ten zawód na co dzień mają do czynienia z różnymi osobami mającymi różne gusta i proponującymi różne rozwiązania. Jest to więc osoba kompetentna by zaaranżować dane wnętrze, a jeżeli nie, to przynajmniej doradzić na co pozwala dzisiejszy stan techniki. Warto brać takie rozwiązania pod uwagę, gdyż są często o wiele bardziej korzystne i ekonomiczne.

Po drugie, pamiętać należy o tym, że jest to pokój dziecka. Oczywiście, jeżeli będzie chciało pokój w samochody czy spuer-bohaterów, dobrze jest odmówić. Trzeba znaleźć konsensus. Jeżeli nie malunki na ścianach, to może jest dobrze pozwolić na plakaty. Jeżeli nie zmyślne kolory, to przynajmniej jakieś ładne figurki na półce. Trzeba umieć dyskutować z dzieckiem, a wydaje się, że z odpowiednim podejściem może być to całkiem prostsze.

Ostatnią wytyczną jest fakt, że dziecko rośnie. Jeżeli mamy do czynienia z małym dzieckiem i zaprojektujemy pokój dla niemowlaka, za jakiś czas będzie konieczność gruntownego remontu. Jeżeli ktoś takiego nie przewiduje, powinien celować w jak najbardziej neutralne klimaty tak, by pokój miał ciągle dziecięcy charakter, jednak sam w sobie nadawał się do użytku przez różne grupy wiekowe.

Oceń post