Porady dla dzieci i młodzieży – Bezpieczne wakacje

Wysłanie dziecka na kolonie, kampus językowy, obóz harcerski lub sportowy często wiąże się z dużym stresem. To naturalne, że boimy się o swoje pociechy i chcemy jak najdłużej trzymać je blisko siebie. Nie jest jednak dobrym pomysłem zabraniać dziecku wakacyjnych wyjazdów bez opieki rodziców, ponieważ dzięki mim będzie uczyło się ono samodzielności, a co za tym idzie zwiększało poczucie pewności siebie. Dobrym pomysłem jest uczulić dziecko na niebezpieczeństwa, które może napotkać na swojej drodze. Poniżej znajduje się kilka prostych rad, które można przekazać swojemu dziecku przed wyjazdem:

1. Trzymaj się blisko opiekuna lub grupy zaufanych przyjaciół – jest to niezwykle ważne, ponieważ samotne dziecko może zostać potraktowane jako bezbronna ofiara. Należy twardo nakazać naszemu dziecku, żeby nigdy nie odłączało się od grupy i w każdej sytuacji słuchało swojego opiekuna.

2. Zawsze miej przy sobie włączony telefon komórkowy – często możliwość zadzwonienia do bliskiej osoby może uratować młodego człowieka z niejednej opresji. Telefon komórkowy ma tę zaletę, że umożliwia szybki kontakt z rodzicem, dlatego powinniśmy wyposażyć w niego swoją pociechę, nawet jeśli jesteśmy przeciwnikami posiadania komórek w wieku dziecięcym.

3. Nie popisuj się i nie bierz udziału w głupich rywalizacjach – wiadomo, że dzieci i młodzież lubią imponować swoim rówieśnikom. Niestety, często popisywanie się przed innymi prowadzi do niebezpiecznych wypadków. Należy uczulić dziecko, że czasami faktycznie warto jest prezentować swoje mocne cechy przed znajomymi, ale tylko w bezpiecznych i rozsądnych sytuacjach.

4. Przestrzegaj wszystkich zasad – pierwsze wyjazdy na kolonie z reguły wiążą się z wieloma pokusami. Dzieci i młodzież po raz pierwszy pozbywają się czujnych oczu rodziców, a co za tym idzie często próbują rzeczy zakazanych, takich jak chociażby nocne ekspansje lub alkoholowe libacje. Należy uświadomić dziecku, że wysyłając je na kolonie dajemy mu pełny kredyt zaufania, którego niewykorzystanie będzie stanowić dla nas ogromne rozczarowanie. Dzięki temu dziecko poczuje się bardziej dorosłe i samodzielne, a zarazem nie będzie chciało zawieść swoich rodziców.

Oceń post