Polacy pokochali planszówki. Sprzedaż cały czas w górę
Choć długo mówiło się o tym, że tradycyjne gry planszowe odeszły w zapomnienie na rzecz komputerów i gier sieciowych, okazuje się, że Polacy chętnie wracają do planszówek. Dzieje się tak dlatego, że są to gry angażujące całą rodzinę lub grupę przyjaciół, nie wymagające stałego wpatrywania się w monitor, a przy tym zapewniające przednią rozrywkę i zacieśnienia więzi rodzinnych.
Okazuje się, że Polacy są chętni by wydawać pieniądze na planszówki, których światowy rynek przekroczył już 3 mld dolarów. Jakie gry planszowe są teraz na topie?
Dixitt
Z pewnością jest to obecnie jedna z najpopularniejszych planszówek. Dixitt to gra wymagająca myślenia i kojarzenia faktów, a także dość dobrej znajomości osób, z którymi się gra, choć tak naprawdę grać można z każdym. W zestawie oprócz planszy i pionków znajdziemy kolorowe karty, które pobudzają wyobraźnię i nasuwają skojarzenia, które następnie odgadnąć muszą inni grający z nami. Grać można praktycznie w nieskończoność, bo każda karta może mieć wiele znaczeń, a ponadto wciąż powstają kolejne ich zestawy.
Stary dobry Chińczyk
W dzieciństwie była to gra uwielbiana przez wielu. Obecnie dzieci wolą raczej spędzać czas przed komputerem, jednak można zaangażować je w tę tradycyjną, sprawdzoną planszówkę i sprawić, że świetnie spędzą przy niej czas. W pewnym sensie Chińczyka można nazwać grą rodzinną, jednak jest też lubiany przez uczniów w szkolnych świetlicach i na wycieczkach.
Gry tematyczne
Planszówki nie służą jedynie pobudzaniu wyobraźni czy dobrej zabawie. Dzięki nim można również się uczyć. Dobrym przykładem takich gier są te oparte na popularnym serialu edukacyjnym „Było sobie życie”. W planszówkach tego rodzaju uczestnicy muszą odpowiadać na pytania, dotyczące historii czy budowy ludzkiego ciała, dzięki czemu poszerzają lub odkopują swoją wiedzę.
Strategia
Czasami w planszówkach trzeba obrać odpowiednią strategię. Grą „na myślenie” zdecydowanie będzie Monopoly. Dziś powstają również jego komputerowe wersje, ale i tak o wiele lepszą zabawę można mieć, zasiadając przed planszą ze znajomymi i próbując znaleźć sposób na finansowy sukces. Ciekawa jest też „Kolejka”, w której wraca się do czasów PRL-u i stojąc w kolejce, trzeba wykupić towary. To sentymentalny powrót do czasów, które – może w zbiorowej świadomości Polaków kojarzą się źle – przypominają jednak wielu ludziom smak ich dzieciństwa.