Jak podróżować po Ameryce Łacińskiej: porady i bezpieczeństwo
W obecnych czasach wcale nie trzeba wykupywać drogich wycieczek z biur podróży, a wszystko można zorganizować samodzielnie. Jednak planując taki trip warto poradzić się osób, które w danym państwie już były lub sprawdzić czy Ministerstwo Spraw Zagranicznych rekomenduje wyjazdy do tego kraju czy też zaleca ostrożność. Bezsprzecznie narosło wiele mitów o podróżowanie do Ameryki Łacińskiej, że są to kraje niebezpieczne, gdzie nie można zapuszczać się samemu, ale to nieprawda. Dobrze zorganizowana, nawet samotna wyprawa będzie bzpieczna i owocna.
Zaplanuj nocleg i trasę
Jeśli już mamy bilety lotnicze warto zarezerwować nocleg. Można znaleźć hotele, apartamenty turystyczne, airbnb, hostele czy prywatne kwatery. Większość osób planuje szukać noclegu na miejscu, ale jeśli lecimy w to miejsce pierwszy raz dobrze jest mieć już rezerwację chociaż na pierwsze 2 noce. A dodatkowo warto wpisywać każdy adres hotelu w zakładkę Odyseusz na stronie MSZ, gdzie też zostawia się dane kontaktowe do kogoś z rodziny. W razie gdyby w tym rejonie doszło do zamachu, trzęsienia ziemi itd. to MSZ kontaktuje się z nami pod wskazanym adresem oraz informuje rodzinę co się stało. Warto też rodzinie i znajomym w Polsce zostawić planowany przez nas program wycieczki wraz z adresami hotelów, gdzie można by nas znaleźć.
Transport lokalny, połączenia między krajami
Najpopularniejszym środkiem transportu są autokary długodystansowe. Można znaleźć nawet autobusy z miejscami do spania. Można też korzystać z lokalnych lotów. W tym celu warto kupić airpass, zwłaszcza jest to korzystne cenowo w Brazylii, gdzie jest kilka lotnisk, a kraj jest naprawdę duży. Część biletów można kupić przez Internet, ale niestety część będzie dostępna tylko na miejscu u kierowcy. Dlatego warto przed wylotem nauczyć się chociaż podstawowych zwrotów po hiszpańsku, ponieważ angielski nie zawsze będzie przydatny.
Szczepienia i ubezpieczenia
To jakie szczepienia warto sobie zrobić zależy od konkretnego kraju, do którego wylatujemy. Dobrze jest to sprawdzić w stacji sanitarno-epidemiologicznej. Zawsze jednak warto zabrać ze sobą tabletki antymalaryczne oraz inne podstawowe leki, w tym na biegunkę. Szczepienia przyjmuje się nawet pół roku przed wyjazdem, więc warto zawczasu sprawdzić jakie są wymagane lub po prostu proponowane. Kupując ubezpieczenie też warto sprawdzić co ubezpieczyciel mówi w zakresie szczepień. Można kupić karty ubezpieczeniowe jak Signal Iduna, które obejmują na raz wiele krajów, albo też wykupić pojedyncze ubezpieczenia na okres przebywania w konkretnym kraju.