Jaki orbitrek wybrać? Czym się kierować przy zakupie

Bywalcy siłowni doskonale wiedzą, że orbitreki, czyli maszyny które można określić jako połączenie rowerka treningowego i steppera, cieszą się ogromną popularnością. Zastanawiasz się nad zakupem takiego urządzenia, by móc ćwiczyć w domowym zaciszu? Sprawdź, na co musisz zwrócić uwagę, wybierając orbitrek.

Trening na orbitreku angażuje ok. 90% naszych mięśni. Mocno pracują wtedy ramiona, plecy, brzuch, pośladki, łydki i uda – zwłaszcza znajdujące się z tyłu mięśnie dwugłowe. Ćwiczenia na orbitreku zalicza się do aerobowych, tzn. takich, które pomagają spalić tłuszcz i schudnąć. Poprawiają też kondycję i wydolność organizmu oraz pracę układu krążenia. Jeśli ćwiczyłeś już na orbitreku i wiesz, że odpowiada ci ta forma treningu, postaw na sprzęt droższy, lepszej jakości. Poza częstotliwością użytkowania przy wyborze istotne są jeszcze inne kwestie:

– system hamowania

Orbitrek może posiadać trzy systemy hamowania: mechaniczny, magnetyczny i elektromagnetyczny, przy czym ten ostatni montowany jest w sprzęcie najlepszej jakości. Do domowych treningów wystarczy orbitrek magnetyczny.

– koło zamachowe

Im cięższe koło zamachowe, tym wyższe maksymalne obciążenie i płynniejszy ruch. W dobrej jakości modelach koło będzie ważyło co najmniej 7 kg. Duże, ciężkie koło będzie też bardziej wytrzymałe.

– wzrost i waga

Dobierz orbitrek do swojego wzrostu – nie może być zbyt mały ani duży – oraz wagi. Standardowo maksymalne obciążenie to 100 kg, ale na rynku dostępne są także modele z wyższym dopuszczalnym obciążeniem.

– pomiary, programy i dodatkowe funkcje

Pomiar tętna jest istotny, by określić, czy ćwiczymy właściwie. W lepszych orbitrekach możesz sprawdzić też ilość spalonych kalorii, prędkość, czas oraz ilość pokonanych kilometrów.

– głośność

Choć żaden orbitrek nie będzie bezgłośny, kiepskiej jakości maszyny często są głośniejsze – kiepsko skonstruowany sprzęt powoduje większe tarcie.

Przez specyfikę ruchu eliptycznego trening na orbitreku nie obciąża stawów tak mocno, jak np. bieganie. Odpowiednio i regularnie wykonywane ćwiczenia na tej maszynie pomogą ci zrzucić kilka kilo, zyskać lepszą formę i poprawić samopoczucie.

Oceń post