Optymalna wysokość biurka i krzesła – biuro

 

Jeśli pracujemy w domu, potrzebujemy do tego wydzielonego miejsca, bo na dłuższą metę niestety nie da się wykonywać zadań wprost z kanapy. W najlepszej sytuacji są osoby, które mają na tyle miejsca w mieszkaniu, że są w stanie poświęcić jedno z pomieszczeń na swój gabinet, biuro, czy po prostu pokój pracy.

Dobór pomieszczenia na domowe biuro

Domowy gabinet powinien być wyposażony na pewno nieco inaczej niż pozostałe pokoje w domu, tak aby zaznaczyć, że jest to strefa służąca pracy, a nie odpoczynkowi czy innym czynnościom. Dlatego też należy wybrać odpowiednie pomieszczenie, dobrać do niego kolor ścian, odpowiednie oświetlenie i przede wszystkim – komfortowe meble. Aby pokój taki dobrze nam służył, warto wybrać pomieszczenie, które będzie choć w pewnym stopniu oddzielone od zewnętrznych hałasów, czy pokoi w których najczęściej przebywają domownicy. Czasem dobrym wyjściem jest urządzenie przestrzeni do pracy na poddaszu, niektórzy adaptują nawet wybrane pomieszczenia w piwnicy.

Odpowiednie meble

Meble w pokoju służącym jako gabinet lub w biurze powinny być funkcjonalne i oczywiście wygodne. Niezmiernie ważne jest to, by zapewniały prawidłową pozycję ciała podczas pracy oraz mobilność i swobodę ruchów. Wiele zależy od tego, jaką wysokość ma biurko i jakiej wysokości jest krzesło. Aby zapewnić sobie zdrowie oraz komfort, warto zadbać o przestrzeganie kilku zasad:

– blat biurka powinien pozwalać na wsunięcie się głębiej i na oparcie nadgarstków;

– ekran monitora, a właściwie jego górna krawędź powinna znajdować się na wysokości wzroku;

– odległość monitora od naszej twarzy powinna wynosić od 40 do 75 centymetrów;

– idealna wysokość biurka to 72 – 75 centymetrów, choć blat dla osób wysokich może znajdować się na wysokości do 85 cm;

– wygodne krzesło powinno mieć siedzisko na poziomie 35 – 55 cm, tak by nogi ustawione były na podłodze z zachowaniem kąta prostego;

– warto zdecydować się na krzesło z regulowaną wysokością siedziska, odchylanym oparciem, podłokietnikami i wygodnym wyścieleniem.

W takich warunkach – praca robi się niemal sama.

Oceń post