Odkurzacze bezworkowe – Ranking odkurzaczy bezworkowych.

Odkurzacz bezworkowy

Dbając o zachowanie czystości w domu, nie ma możliwości obejścia się bez takiego urządzenia jak odkurzacz. To on jest głównym urządzeniem walczącym z brudem, kurzem i innymi zanieczyszczeniami, których w domu zbiera się bardzo dużo, szczególnie wtedy kiedy posiada się małe dzieci lub zwierzęta domowe. Jednak podobnie jak w przypadku wielu innych produktów, istnieje również wiele rodzajów i modeli odkurzaczy.

Dla wielu osób istotny jest także producent, gdyż każdy z konsumentów ma określone własne gusta i preferencje. Jednak największym problemem dla klientów jest wybór odkurzacza pomiędzy workowym a bezworkowym. Ciągłe zmienianie worków w odkurzaczu może być bardzo uciążliwe. Kiedy ma się dość duże powierzchnie do posprzątania, worki odkurzaczowe dość szybko się zapełniają. Na te czynność marnuje się dość sporo czasu, a nawet – pieniędzy. W związku z tym, na rynku pojawia się coraz więcej firm, które oferują odkurzacze bezworkowe. Jednak jak każdy inny produkt, tak również wybór odkurzacza jest dość trudnym zadaniem ze względu na ilość dostępnych w sklepach ofert. Właśnie ze względu na to, warto każdy produkt „przejrzeć” pod kątem zalet i wad. Kiedy poczyta się opinie na temat odkurzaczy bezworkowy, bardzo łatwo da się zauważyć, że są one znacznie lepszym wyborem niż tradycyjne odkurzacze workowe.

Specyfika odkurzaczy bezworkowych (lub cyklonowych, gdyż taka jest ich inna nazwa) polega na tym, że najpierw zasysają one powietrze, a później cały brud z niego pochodzący trafia wprost do pojemnika. Dzięki temu, już w trakcie sprzątania można cieszyć się czystym powietrzem, co jest niestety praktycznie niespotykane w przypadku tradycyjnych urządzeń. Ponadto często są one udoskonalone w filtry powietrza (takie jak na przykład HEPA, lub tak jak w przypadku marki Zelmer EPA), dzięki czemu wdychane powietrze jest znacznie zdrowsze.

Ponadto odkurzacze bezworkowe nie mają problemów ze skutecznym pochłanianiem kurzu oraz sierści zwierząt, a także z łatwością dostosowują się do każdego rodzaju powierzchni. Pomimo tego, że cena takiego urządzenia jest wyższa, ze względu na brak konieczności używania worków, późniejsza jego eksploatacja jest znacznie tańsza niż w przypadku tradycyjnych odkurzaczy. Każdy odkurzacz bezworkowy co prawda nie posiada worków, jednak wymaga to od użytkowników każdorazowego mycia maszyny, co jest znacznym udogodnieniem, gdyż pomieszczenie jest całkowicie wolne od kurzu. Po raz kolejny można się przekonać o tym, że urządzenie takie sprzyja nie tylko czystości, ale i zdrowiu.

Kiedy jest się zdecydowanym na zakup takiego urządzenia, przy zakupie warto zwrócić uwagę na takie elementy jak między innymi: moc, zastosowane filtry, a także głośność i waga. Jak się okazuje, nie wystarczy kierować się tylko popularnością czy ceną urządzenia, ale przede wszystkim jego parametrami.

1. XIAOMI MIJIA MI ROBOT VACUUM

Model tego odkurzacza cieszy się bardzo dużą popularnością wśród klientów. Nic dziwnego. W przypadku tego produktu nie trzeba faktycznie nawet przysłowiowo kiwnąć palcem. Dzięki temu, że najnowszy model tego robota jest udoskonalony o 12 sensorów, może bez problemu pokonywać wszelkie przeszkody napotkane na swojej drodze. Mało tego, kiedy sprzątanie zostanie zakończone, urządzenie samo wróci do stacji ładującej. Wszystko to można zawdzięczać laserowemu czujnikowi odległości, który skanuje pomieszczenie i tworzy jego mapy.

Klienci cenią sobie ten produkt również za ładny, minimalistyczny wygląd oraz łatwość przechowywania, gdyż urządzenie nie jest za dużych rozmiarów i można je przechowywać praktycznie w każdym miejscu. Ponadto, w przeciwieństwie do innych firm, produkt dostępny jest w dość przystępnej cenie, nie tracąc przy tym na wartości jeśli chodzi o dostępne możliwości.

Wśród wielu opinii, można zauważyć, że do zalet tego produktu należy m.in. zdalne sterowanie z aplikacji dostępnej na smartphony, a także bardzo cichy dźwięk urządzenia (porównywalny do dźwięku suszarki do włosów), co sprawdzić może się szczególnie w przypadku posiadania w domu małych dzieci. Z dostępem do możliwości, które oferuje robot marki XIAOMI, bardzo powszechne są opinie, że może on ze spokojem konkurować z wiodącą w Polsce marką iRobot Roomba.

2. IROBOT ROOMBA 980

Wcześniej już wspominany i często wybierany wśród klientów. Można zaryzykować stwierdzeniem, że w Polsce właśnie to urządzenie zapoczątkowało modę na roboty sprzątające. Osoby kupujące iRobota cenią go sobie za to, że sprząta wszystkie pomieszczenia kolejno, i dopiero po całkowitym jego wysprzątaniu (nawet wokół ścian i wśród krawędzi!) przemieszcza się do następnego pomieszczenia. Często wspomina się również o tym, że urządzenie nie potrzebuje ręcznego włączania – może zostać tak ustawione, aby samodzielnie zaczynało sprzątanie każdego dnia. Ponadto, produkt nie ma najmniejszego problemu z czyszczeniem powierzchni znajdującej się pod meblami, oraz bez problemu odkurza wszystkie rodzaje podłóg, wliczając w to dywany i wykładziny. Podobnie jak konkurencyjny produkt marki XIAOMI, iRobot Roomba 980 także posiada aplikacje na urządzenia mobilne, dzięki której można rozpocząć sprzątanie, bez wzgledu na to, gdzie się w danej chwili przebywa. Chyba jedynym minusem, na który narzekają klienci jest dość wysoka cena (prawie 4000 złotych), jednak dla prawdziwych fanów tej marki, nawet to nie będzie żadnym problemem.

3. THOMAS AQUA+ PET & FAMILY

Jest to odkurzacz bezworkowy firmy Thomas o mocy 1700 W. Urządzenie to sprawdza się szczególnie w przypadku posiadania zwierzęcia domowego, gdyż szybko i dokładnie usuwa sierść, a dzięki ulepszeniu o technologie AQUA, usuwa również wszelkie plamy z dywanów i tapicerek. Jest to innowacja, która wyróżnia tem produkt na tle dwóch poprzednich urządzeń. Niestety, odkurzacz ten posiada troszkę więcej wad. Pomimo tego, że działa bez zarzutu, klienci często skarżą się na ciężkość urządzenia oraz głośność. Jednakże nadal można ten odkurzacz zakwalifikować do bardzo dobrych urządzeń, ze względu na przystępną cenę, funkcje prania oraz możliwość odkurzania nie tylko podłóg, a nawet materacy. Trzeba przyznać, że odkurzanie Thomasem Aqua+ przynosi znacznie lepsze rezultaty, niż tradycyjne odkurzacze workowe. Wiele osób nieraz jest wręcz zaskoczonym tym, ile kurzu znajduje się w miejscach, w których sprząta się bardzo często tradycyjnymi, lecz nie tak szczegółowymi urządzeniami.

4. SAMSUNG VC15RHNDCNC

Chociaż rok 2018 dopiero co się zaczął, sklepy już są w stanie odpowiedzieć na pytanie który odkurzacz bezworkowy jest obecnie najchętniej kupowany. Otóż jest nim urządzenie marki Samsung, które wyróżnia się zastosowaniem filtracji HEPA gwarantującą wydmuchiwanie czystego powietrza podczas odkurzania. Dzięki tej filtracji, powietrze jest nie tylko czystsze, ale i zdrowsze. Podobnie jak poprzednie urządzenie, odkurzacz jest dość ciężki i głośny, jednak patrząc na to, w jakiej cenie produkt jest dostępny (około 300 złotych), nie wydaje się to zbyt dużym mankamentem. Ponadto, pomimo tego, że swoim wyglądem przypomina tradycyjny odkurzacz, szybko można się przekonać, że taki nie jest. Odkurzacz marki Samsung posiada rączkę ze zdalną regulacją, co powoduje, że nie ma potrzeby schylania się do korpusu produktu. Będzie to szczególnie przydatne wtedy, kiedy ma się problemy z kręgosłupem i każde schylenie sprawia trudność i jest związane z bólem. Dla wielu osób istotny jest także wygląd zewnętrzny, i trzeba przyznać, że ten model prezentuje się bardzo ładnie i estetycznie. Ponadto, zbiera bardzo dobrze wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, co jest w stanie zagwarantować pełną skuteczność odkurzania. Reasumując, produkt nie sprawia żadnych problemów i jest bardzo prosty w obsłudze.

5. HOOVER XARION PRO XP81 XP25011

Dość popularnym modelem dostępnym na rynku jest także odkurzacz HOOVER. Według opinii producentów, eliminuje on aż do 99% kurzu, dzięki czemu będzie szczególnie przydatnym urządzeniem dla alergiów. Odkurzacz ma dość dużą moc, a mimo to pracuje cicho i zbiera duże ilości kurzu, co jest uznawane za zdecydowane zalety tego urządzenia. Ponadto, do zestawu jest dołączony zestaw końcówek, które sprawdzają się w przypadku czyszczenia dywanów, parkietu, a nawet sof lub kanap. Dla wielu osób jest także istotna długość kabla, która w tym przypadku wynosi 9 metrów. Według opinii odkurzacz sprawuje się bardzo dobrze, jest ładnie wykonany, a jego cena nie jest zbyt wysoka (dostępny już od 570 złotych).

6. ZELMER ZVC335SM VOYAGER TWIX

W internecie często można natknąć się także na pozytywne opinie dotyczące odkurzacza marki Zelmer. Posiada on technologie Twix, która umożliwia wybór trybu pracy pomiędzy bezworkowym a workowym. Kiedy korzysta się z trybu bezworkowego, można spokojnie mieć zapewniony bardzo wysoki stopień filtracji powietrza, za co odpowiadają filtry EPA. Podobnie do poprzedniego urządzenia HOOVER, odkurzacz ten posiada zestaw szczotek, które sprawdzają się w przypadku każdego rodzaju powierzchni. W zestawie znajduje się między innymi: szczotka z naturalnym włosiem oraz mikroturboszczotka. Dla wielu klientów bardzo istotne może być również to, że produkt ten posiada miękkie koła, co znaczy, że odkurzacz nie zarysuje nawet najdelikatniejszych powierzchni. Niestety, co do wad, klienci często zarzucają mu słabą moc, co wiąże się także z tym, że zostawia on mnóstwo brudu.

7. ELECTROLUX SilentPerformer Cyclonic ZSPCPARKET

Jest to odkurzacz cykloniczny SilentPerformer, który został stworzony z myślą o cichym działaniu. Oprócz tego, urządzenie posiada system filtracji Clean Air. Dzięki temu, urządzenie skutecznie oczyszcza domowe powietrze ze wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Odkurzacz posiada regulowaną moc, a także 6-metrowy kabel co sprawia, że odkurzanie mieszkanie nie trwa zbyt długo. Ponadto, klienci chwalą produkt za cichą pracę, przez co czasem można się w ogóle nie zorientować, że w danym momencie sprząta się mieszkanie. Oprócz tego, czyszczenie filtrów nie sprawia najmniejszego problemu, a kurz nie rozprzestrzenia się po domu.

8. BOSCH BGS2230

Jest urządzeniem o mocy silnika 600 W, które posiada klasę energetyczną A odpowiedzialną za najmniejsze zużycie energii w stosunku do skuteczności zbierania kurzu. Sprawia to, że skutecznie radzi sobie z kurzem, a także sprawnie wykonuje swoją pracę, nie pobierając przy tym za dużej ilości mocy. Oprócz tego jest udoskonalony w klasę B skuteczności odkurzania podłóg twardych; klasę emisji kurzu (istotny szczególnie w przypadku alergików oraz posiadania małych dzieci, które nie mogą być narażone na wdychanie zanieczyszczonego powietrza), oraz filtr HEPA, służący do skutecznej dezynfekcji powietrza. Jeśli chodzi o opinie klientów, z reguły są oni zadowoleni z dokonanego wyboru. Chwalą sobie produkt za wysoką jakość wykonania, lekkość oraz łatwe czyszczenie zbiornika i filtrów. Cena odkurzacza wynosi około 750 złotych, jednak wszystkie zastosowane technologie, solidność wykonania oraz parametry zdedydowanie przeważają na dokonanie zakupu tego urządzenia.

9. Amica VK 5031

W 2017 roku na uznanie zasłużył także odkurzacz marki Amica. Osoby, które zakupiły ten odkurzacz są w szczególności zadowolone z posiadania w zestawie szczotek służących praktycznie do wszystkiego. Są to takie szczotki jak: ssawkoszczotka uniwersalna, ssawka do tapicerki, szczotka do książek, szczotka do parkietu oraz turboszczotka. Już po samych nazwach można wywnioskować, że każda ma inne zastosowania. Warto zwrócić uwagę na to, że urządzenie posiada poziomy i pionowy system parkowania, który umożliwia jego przechowywanie w stabilnej pozycji dopasowanej do użytkowanej powierzchni. Moc odkurzacza wynosi 1600 W, jednak marka Amica udoskonaliła go o regulacje mocy, co pozwala dostosować moc ssania do rodzaju czyszczonej powierzchni. Podobnie jak w przypadku innych odkurzaczy, istotny będzie zastosowany tu filtr wylotowy HEPA 12.

10. Karcher DS5800

Odkurzacz marki Karcher posiada wbudowany filtr wody, co sprawia, że skutecznie odkurza dywany i podłogi, usuwając przybitym roztocza i pyłki. Urządzenie to jest wybierane przez klientów głównie ze wzgledu na wielostopniowy system filtracji, który gwarantuje, że powietrze wylotowe jest oczyszczone nawet z najmniejszych cząstek brudu, ponieważ zanieczyszczenia zostają uwięzione w kąpieli wodnej. Coś, czego nie mają wcześniej wymienione urządzenia jest to, że akcesoria dołączone do zestawu produktu można wygodnie przechowywać w schowku znajdującym się na obudowie odkurzacza, dzięki czemu podczas pracy nie trzeba marnować czasu na szukanie ich w domu. Odkurzacz jest poręczny i solidnie wykonany, a jeśli chodzi o wady, to klienci najczęściej narzekają na dość wysoką cenę (ponad 1200 złotych), sporą wagę oraz głośność. Mimo to, większość osób jest zadowolonych z produktu i twierdzi, że jak na razie nie ma potrzeby zmieniania go na inne urządzenia.

Prawdą jest to, że kiedy po raz pierwszy zaczyna się korzystać z odkurzaczy bezworkowych/cyklonowych, już nigdy nie ma się zamiaru przeskakiwać na tradycyjne odkurzacze. Niestety, nawet najnowocześniejszy odkurzacz workowy, nie jest w stanie zapewnić takiego komfortu użytkowania jak odkurzacz cyklonowy. Nie posiadają one takich udogodnień jak wszelkiego rodzaju filtry stworzone z myślą o alergikach lub dzieciach, dla których utrapieniem jest wdychanie powietrza pełnego alergenów, kurzu i roztoczy. Pomimo tego, że oferują produkt o niskiej cenie, wiąże się to z koniecznością regularnego wymieniania lub czyszczenia worków. Kiedy więc obliczy się ilość pieniędzy, które wydaje się na nowe worki, suma może być wyższa, niż ktokolwiek by się tego spodziewał.

Jeśli chodzi o markę odkurzaczy bezworkowych, ciężko jest powiedzieć, który odkurzacz będzie najlepszy.  Każdy z nich posiada swoje wady i zalety. Jedno jest tylko pewne – nie ma porównania co do jakości i oferowanych możliwości odkurzacza bezworkowego do workowego. Można wręcz zaryzykować stwierdzeniem, że praktycznie każdy klient po przeczytaniu tego artykułu, będzie wręcz pewny, że najlepiej jest wybrać właśnie tem rodzaj odkurzacza.

Odkurzacze bezworkowe – Ranking odkurzaczy bezworkowych.
4.2 (83.08%) 13 głosów