Odkurzacze bezprzewodowe. Ranking

Jeśli Twój wstępny wybór padł już na odkurzacz bezprzewodowy – gratulacje. Rozumiemy wszystkich, dla których tańce z kablem podczas sprzątania mogłyby spokojnie pójść w niepamięć. Stąd właśnie pomysł na ranking odkurzaczy bezprzewodowych, który ma na celu dopomóc przy wyborze tego urządzenia.

Odkurzacze bezprzewodowe (nazywane również odkurzaczami akumulatorowymi) są sprzętem dającym sporo komfortu, a brak kabla to tylko jeden (choć zapewne główny) z aspektów tej wygody. Przyszłość to właśnie urządzenia bezprzewodowe, czego przedsmak widać wyraźnie już dziś. Jeśli chodzi o odkurzacze, bezprzewodowość pożądana jest przede wszystkim z tej racji, że… nie mamy tu do czynienia ze sprzętem stacjonarnym.

Dlatego właśnie brak kabla daje pełną swobodę, nie krępuje ruchów, nie ogranicza zasięgu odkurzania.

Odkurzacz bezprzewodowy Phillips PowerPro Aqua 3w1 FC6405/01

Zwycięzcą w tym rankingu okazał się właśnie model znanej i cenionej marki Philips. Jaki jest jego główny atut? Oczywiście, pozbawiony jest kabla, ale w tym konkretnym zestawieniu to przecież oczywistość. Posiada on również inne zalety. Jakie?

Ten pionowy bezprzewodowy odkurzacz marki Phillips  jest wydajnym (pracuje do 40 min) narzędziem 3 w 1, które chroni przed zabrudzeniami.

Co oznacza 3w1? W cenie dostajemy zarówno odkurzacz pionowy, w którym również mamy odkurzacz ręczny oraz system dzięki któremu wyczyścimy na mokro podłogi twarde.

Co ciekawe 3-warstwowy, zmywalny filtr z niemiecką technologią jest w stanie zatrzymać ponad 90% najdrobniejszych cząsteczek, takich jak mikroorganizmy do 0,3 mikrona (wiele bakterii, pyłków i alergenów jest około tej wielkości) co oznacza polepszenie czystości powietrza.

Dodatkowy plus od redakcji za piękny wygląd.

Odkurzacz bezprzewodowy Philips PowerPro Aqua 2w1 FC6402/01

Inny produkt marki Phillips w którym niemal pierwsze, co rzuca się w oczy, to zaawansowana technologia, która nie tylko pozwala nam czyścić na mokro, ale też kontrolować wówczas dawkę eksploatowanej wody. Fakt ten sprawia, iż wilgotność podczas sprzątania rozmaitych twardych nawierzchni jest po prostu adekwatna. Klienci chwalą tę funkcję, by za chwilę docenić innowacyjny akumulator litowo-jonowy. Nie jest on szkodliwy względem środowiska.

Jaka jest moc Philips PowerPro Aqua FC6402/01? Niebagatelna: to aż 18 V – taka moc znajduje odzwierciedlenie nie tylko w wysokiej sile ssania, ale również długiej pracy urządzenia. Wykracza ona poza standard, sięgając nawet czterdziestu minut. Jednocześnie, odkurzacz ten ma niską wagę i jest bardzo łatwy oraz wygodny w przenoszeniu. Wszyscy miłośnicy kotów i psów zachwalają nakładkę TriActive Turbo, którą dostaje się razem wraz z tym urządzeniem. Jest ona bardzo efektywna w usuwaniu sierści.

Opinie klientów wyraźnie mówią, iż Philips PowerPro Aqua FC6402/01 jest w czołówce wszystkich odkurzaczy bezworkowych dostępnych na rynku. Poza tym, jego praca jest naprawdę cicha. Nie ma takiego rodzaju podłogi, z którym by sobie nie radził. Ogół cech tego sprzętu przekłada się na częste pochwały, jeśli chodzi o wygodę użytkowania.

Odkurzacz bezprzewodowy Bosch BBHMOVE5

To po prostu zadanie niemożliwe, przejść obojętnie obok modelu tak solidnej, niemieckiej marki. Tym bardziej, że gdy zapoznasz się z nim bliżej, atrakcyjne będzie nie tylko jego logo. Producent przekonuje bowiem, że ten odkurzacz potrafi pracować bez wytchnienia nawet przez trzydzieści sześć minut. Co na to użytkownicy? Zwykle potwierdzają obietnice Bosch’a. A zatem, sprzęt ten niemal dorównuje opisanemu wyżej modelowi Philipsa.

Może to wydać się nieco dziwne, lecz napięcie akumulatora wynosi akurat 18 V, czyli dokładnie tyle, ile pracujący nieco dłużej Philips. Sprawa być może zyska na jasności, gdy zwróci się uwagę na wielofunkcyjność sprzętu Bosch’a. Korpus tego modelu zawiera odkurzacz ręczny, a więc dostępna jest opcja 2 w 1. Dzięki temu, samochód i trudno dostępne miejsca nie pozostawią przed Tobą żadnych tajemnic. Klasyczne odkurzacze nie dotrą w końcu wszędzie – są takie miejsca, gdzie główna jednostka Bosch’a również napotkałaby problemy. Nie jednak jej wersja mini.

Co ważne, jesteś w stanie regulować poziom pracy odkurzacza. Dostosowanie siły ssania do typu odkurzanej powierzchni to zresztą często podkreślany atut Bosch BBHMOVE5. Na pewno również go docenisz. Na równi z faktem, że ten odkurzacz w stanie spoczynku utrzymuje pozycję pionową; nie musisz zatem nigdzie go opierać. To element składający się na poręczność tego produktu. Inne elementy to jego lekkość, a także ergonomia kształtu.

Kiedy zakończysz już pracę z odkurzaczem, możesz go po prostu złożyć. W tym stanie nie będzie on zabierać zbyt wiele przestrzeni, gdziekolwiek go schowasz. Niewiele odkurzaczy może pochwalić się taką niepozorną funkcją. Bosch znów nie zawiódł.

iRobot Roomba 651

Jak widać na załączonym obrazku, mamy tutaj indywidualistę. Nie jest to model pionowy. Choć cecha ta odróżnia go od pozostałych modeli, a także od ludzkiej postawy, inaczej jest z jego… inteligencją. Pod tym względem, IRobotowi bliżej do nas.

Niemniej, nie jest to jeszcze inteligencja wystarczająca do ucięcia sobie pogawędki – jest za to optymalna, by zaoszczędzić mnóstwo czasu i ludzkiej energii. Odkurzacz ten sprząta samodzielnie. Obojętnie, z jakim rodzajem powierzchni miałby do czynienia – z podłogą drewnianą, pokrytą kafelkami, z dywanami…

Jeśli jesteś szczęśliwym właścicielem psa lub kota, IRobot nie ma żadnych zastrzeżeń czy przeciwwskazań. Przeciwnie, świetnie poradzi sobie z sierścią Twoich pupili, a to m.in. ze względu na zmyślne, dołączone do niego szczotki. Omawiany robot walczy z brudem na każdym fragmencie podłogi, niekiedy powtarzając się, ale nigdy bezmyślnie – jedynie w razie wykrycia, że dany fragment pozostawia jeszcze trochę do życzenia. Zaczyna od miejsc najbardziej zanieczyszczonych.

Bateria tego modelu cechuje się wysoką wytrzymałością, wystarczając spokojnie na kilka cyklów odkurzania. Poza tym, pomiędzy nimi odkurzacz będzie ładować się automatycznie, wyręczając Cię w kolejnej czynności, a właściwie, oszczędzając Twoją pamięć. Jeśli jesteś mocno „zagoniony”, funkcja ta z pewnością Cię zadowoli. Podobnie jak możliwość zaplanowania ścisłego, tygodniowego harmonogramu odkurzania, którego IRobot będzie się rzetelnie trzymał.

iRobot Roomba 651 nie jest, rzecz jasna, gadżetem, który zdążył spowszednieć. Minie jeszcze trochę czasu. Dlatego jego cena nie jest niestety zbyt szokująca (w obliczu zaprezentowanych faktów, byłbyś z pewnością zszokowany, gdyby okazało się, że jest niska). Tak czy inaczej, odkurzacz ten zapewnia czystość podłóg, a człowiekowi zaoszczędzenie zasobów energii oraz czasu. To jego najbardziej zachwalany walor, który skłania do zakupu nawet osoby nie do przesady majętne.

Odkurzacz bezprzewodowy Electrolux Ergorapido ZB13ER

Electrolux Ergorapido ZB13ER nie należy do odkurzaczy, na które można byłoby zareagować wzruszeniem ramion. Pierwszy rzut oka pozwala zauważyć, że cechuje się bardzo przyjemnym wyglądem. Ponadto, analogicznie do omówionego produktu Bosch’a, ten konkretny Electrolux jest odkurzaczem z opcją 2 w 1. Przypomnimy: chodzi tu o dołączony do niego mały odkurzacz ręczny, przydatny w naprawdę wielu okolicznościach. Przydatny jest zwłaszcza młodym rodzicom, a dlaczego, to chyba oczywiste.

Rozsypane okruchy, cukier, kawa, płatki – wszystko znika ekspresowo. Electrolux Ergorapido ZB13ER ma na wyposażeniu również szczotkę BlushRollClean. Nie jest to zwykła szczotka – to szczotka samoczyszcząca! Jest niezwykle trafną odpowiedzią na jakże częsty problem ręcznego wyciągania z jej tradycyjnych odpowiedników włosów czy innych, jeszcze mniej miłych rzeczy.

Należy przyznać, że Electrolux to marka pomysłowa, a samoczyszcząca szczotka to dopiero pierwszy z przejawów tej zalety. Następnym jest fakt, że ta sama szczotka… to zarazem źródło światła, nakierowanego na aktualnie czyszczone miejsce. Takie oświetlenie stanowi kolejny feedback na uciążliwe dotychczas sprzątanie niełatwo dostępnych rejonów mieszkania, w których brud bawi się z nami w chowanego. Światełko sprawi, że to Ty każdorazowo wygrasz w tej zabawie.

Odkurzacz akumulatorowy Electrolux Ergorapido ZB13ER jest także przyjazny dla środowiska, co zawdzięcza baterii litowo-jonowej. Nie uświadczy się w niej żadnych toksycznych substancji. Cóż więcej można stwierdzić – Electrolux od dawna cieszy się świetnymi opiniami, a odkurzacze to jego domena. Ten model potwierdza tę pozycję, raz za razem otrzymując bardzo dobre noty.

Odkurzacz bezprzewodowy Dyson DC45 Standard

Ojczyzną firmy Dyson jest Wielka Brytania. Produktami tej marki są natomiast głównie odkurzacze bezprzewodowe. Co za tym idzie, firma ta dysponuje imponującym doświadczeniem na polu produkcji tych nowoczesnych urządzeń. Dlatego najważniejsze parametry są w tym przypadku dopracowane niemal do perfekcji. Nie inaczej jest z tym konkretnym modelem.

Dyson DC45 Standard jest sprzętem naprawdę… wysokich standardów. Wspomnieliśmy już, że jeśli odkurzacz pionowy akumulatorowy waży cztery kilogramy, wówczas mieści się w normie. Tymczasem Dyson DC45 Standard można nazwać wręcz ultralekkim, gdyż jego waga wynosi – nie przecieraj oczu – niewiele powyżej dwóch kilogramów! Ta cecha oraz ergonomiczny kształt to dobrana para, która pracę z urządzeniem czynni bardzo wygodną.

Odkurzacz bezprzewodowy Dyson DC45, podobnie jak większość innych urządzenń tego typu tej firmy, cechuje się niezwykłą łatwością w zakresie wszystkich etapów jego użytkowania – nie wyłączając przechowywania oraz transportu. Bardzo cenioną funkcją urządzenia jest zaimplementowany w nim system pod nazwą Radial Root Cyclone. Brzmi uczenie, lecz ma on na celu przede wszystkim spotęgowanie siły ssania przy optymalnym zaoszczędzeniu energii.

Jeśli chodzi o przepływ powietrza, ten charakteryzuje się imponującą sprawnością. Znajduje to ujście w minimalizacji wszelkich możliwych drgań, a jednocześnie gwarantuje zachowanie optymalnie wysokiego ciśnienia powietrza. Na Dyson DC45 Standard nie narzekają nawet alergicy – przeciwnie, urządzenie to znajduje zainteresowanie również w ich gronie, ponieważ efektywnie eliminuje on nie tylko kurz, ale i wszelkie inne towarzyszące mu alergeny.

Nie sposób nie wspomnieć o elektro-szczotce, elemencie wyposażenia tego odkurzacza. Sama w sobie jest bardzo lekka, a jednocześnie naprawdę skuteczna i wszechstronna. Żadna nawierzchnia nie robi na niej wrażenia. Trudno byłoby znaleźć niezadowolonych wśród tych, którzy zdecydowali się na nabycie tego odkurzacza. Jest on tak komfortowy, że narzekać mogliby chyba tylko osoby ze skłonnościami do męczennictwa.

Nie wystarczy pożegnać się z kablem

A jednak, odkurzacz odkurzaczowi nierówny – również w zakresie tych bezprzewodowych. Niekiedy klienci decydują się na „pierwszy lepszy”, bo jedynym, co ich interesuje, jest właśnie zerwanie z urządzeniem tradycyjnym. To zdecydowanie nie wystarczy. Dlatego nie należy się dziwić, że po tak mało roztropnej decyzji są najczęściej zawiedzeni. Nie popełnij tego samego błędu. Zwróć uwagę na poniższe wskazówki. Wtedy odpowiedź na pytanie o najlepszy odkurzacz bezprzewodowy stanie się o wiele bardziej oczywista.

Bezprzewodowe odkurzacze  są przeważnie modelami pionowymi, zasilanymi integralnymi akumulatorami. Wszystkie łączy sporo, ale równie dużo je różni. Istnieje kilka ważnych cech, na które w trakcie zakupów powinieneś być wyczulony. Poniżej znajdziesz ich rozpiskę, a także kilka modeli odkurzaczy bezprzewodowych, które wybraliśmy mając na uwadze zarówno ich popularność, jak i owe istotne parametry. Nie pozostaje nic innego, niż przejść do konkretów. Oto najważniejsze cechy:

Jak długo pracuje?

Maksymalny czas pracy urządzenia stanowi właściwie priorytet. Oczywiście, musimy mieć na uwadze czas pracy, który poprzedziło pełne naładowanie urządzenia. Mało kto raczej chciałby nabyć przyrząd do sprzątania, który po piętnastu minutach domagałby się kolejnej porcji energii. Zanim więc zdecydujesz się na konkretny model, upewnij się, ile wynosi maksimum czasu jego pojedynczego cyklu działania. Zrób to najlepiej na samym początku. To tym bardziej kluczowy parametr dla tych wszystkich, których domy/mieszkania dysponują sporą przestrzenią. Absolutnym standardem w tego typu urządzeniach, jest półgodzinny cykl pracy. Jeżeli odkurzacz akumulatorowy kusi Cię innymi cechami, ale czas jego pracy jest niższy niż ten standard, raczej odradzamy.

Jak długo się ładuje?

Długość ładowania urządzeń z tej kategorii wynosi z reguły ok. czterech godzin. Jeśli taki jest właśnie czas ładowania odkurzacza, który masz na oku, świetnie. Parametr ten powinieneś jednak rozpatrywać równolegle z tym wymienionym powyżej, czyli długością pracy już po naładowaniu. Porównuj zatem proporcję czasu ładowania urządzenia do tego, ile czasu jest później w stanie pracować. Kupno odkurzacza, który pracuje co najwyżej dziesięć minut, ale za to ładuje się np. sześć godzin, nie byłoby raczej fortunne. A już zdecydowanie – nie byłoby opłacalne. Ulżyj kieszeni.

Akumulator i jego napięcie

Trzeci co do ważności parametr odkurzacza na akumulator to właśnie napięcie akumulatora, a ono nieodmiennie mierzy się w woltach. Im tych jednostek więcej, tym raczej lepiej, ponieważ przekłada się to bezpośrednio na skuteczność urządzenia, zważywszy na jego wyższą moc ssania. Jeśli masz w domu zwierzęta, ta cecha jest dla Ciebie równie istotna, co dwie powyższe. Sierść domowych pupili bywa w końcu bardzo uciążliwa.

Dwa w jednym

Są też takie odkurzacze bezprzewodowe, których integralną częścią są tzw. moduły ręczne. Co to znaczy? Że korpus takiego urządzenia to jednocześnie swoisty schowek na kompaktowy odkurzacz w wersji mini. Tego typu sprzęt (a w zasadzie sprzęcik) doskonale przydaje się w trakcie usuwania symbolicznych zanieczyszczeń; równie dobrze wywiązuje się ze sprzątania wnętrza samochodowego. Jest to naprawdę świetna możliwość, sprawdź zatem, czy dane urządzenie posiada tę funkcję. Oczywiście, można taki mini-odkurzacz nabyć osobno, dlatego jeśli już taki posiadasz, taka funkcja może być zaledwie miłym dodatkiem.

Ile waży ten sprzęt?

Skoro mowa o urządzeniu pionowym, brak kabla zdecydowanie nie załatwia pełnego komfortu podczas odkurzania. Sprzęt taki powinien być również w miarę lekki, zapewniając swą wagą jak najlepszą obrotność oraz funkcjonalność. Co to znaczy „w miarę lekki”? Cztery kilogramy to otóż maksimum. Jeśli sprzęt osiąga najwyżej taką wagę, jest godny zakupu. Sprawdź więc, ile waży odkurzacz, który sobie upatrzyłeś. Nawet jeśli nie borykasz się z problemami kręgosłupa, jest to parametr ważny, gdyż z lekkim odkurzaczem podobnych problemów przynajmniej unikniesz.

Cena

Jak wiadomo, wszystko, co pachnie świeżością, pachnie też wysokimi cenami. Odkurzacze akumulatorowe nie są jednak jakąś totalną nowinką, toteż wystarczyło zaledwie kilka lat, by ich ceny dość mocno spadły. Obecnie jesteś w stanie kupić taki sprzęt w bardzo rozsądnej cenie. Nie wyłączając urządzeń, które poznasz już za chwilę. Wymienione będą odkurzacze, które są popularne, chwalone oraz dysponują wszystkimi w/w cechami. Znajdzie się wśród nich również odkurzacz nietani, z kategorii sprzętów, które stanowią rewolucję w dziedzinie odkurzania… ale po kolei.

4.6/5 - (ilość ocen: 17)