O czym powinnaś wiedzieć wybierając się na siłownię?

O czym powinnaś wiedzieć wybierając się na siłownię

Samo podjęcie decyzji o pójściu na siłownię jest już bardzo trudne. Jeżeli jednak zdecydujemy się na to, to ostatecznie warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach, aby się od razu nie zniechęcić.

Wygodny strój

Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że strój na siłownię powinien być przede wszystkim wygodny. Wiele osób zamiast sportowego stroju, chce się ubrać po prostu ładnie, z racji tego, że spotyka się wielu ludzi w takim miejscu. Ostatecznie jednak ćwiczenia w nieprzystosowanych do uprawiania sportu ubraniach mogą być bardzo męczące. Należy zadbać o to, aby przygotowany strój umożliwiał wykonywanie swobodnych ruchów. Ogólnie warto takie stroje kupować jedynie w sklepach sportowych, ponieważ wtedy ma się pewność tego, że będą one odpowiednie do ćwiczeń.

Trener personalny

Jeżeli ktoś wybiera się na siłownię po raz pierwszy, to powinien z pewnością zatrudnić przynajmniej na początku trenera personalnego. Jest to bardzo dobrym pomysłem nie tylko dlatego, że osoba taka będzie w stanie dopasować odpowiednie ćwiczenia do możliwości organizmu, ale również pokaże, jak prawidłowo korzysta się ze wszystkich dostępnych urządzeń. Z pewnością ktoś, kto nigdy wcześniej nie był w takim miejscu nie ma pojęcia o tym, jak się korzysta ze sprzętu znajdującego się na siłowni. Potrzebna jest więc ostatecznie osoba, która pokaże w jaki sposób wykonuje się na nim prawidłowo ćwiczenia.

Cele

Nie warto iść na siłownie z zamiarem tylko i wyłącznie wykonywania ćwiczeń. Jeżeli nie ma się określonych celów, które pokazują do czego ćwiczenia te są potrzebne, to z pewnością motywacja spada i nie chce się dalej chodzić do takiego miejsca. Warto więc ułożyć sobie plan treningowy, który będzie zawierał informacje dotyczące ilości wykonywanych ćwiczeń, a także ilości i długości wykonywanych ćwiczeń w tygodniu. W ten sposób można wpłynąć na regularność wykonywanych ćwiczeń. Jeżeli będziemy chodzić na siłownię, tylko wtedy kiedy będzie nam się chciało, to ostatecznie ćwiczenia nie przyniosą większych efektów. Ponadto warto sobie uświadomić, dlaczego wykonuje się ćwiczenia. Jedni chcą zwyczajnie schudnąć, a inni wyrzeźbić swoją sylwetkę. Jeżeli mamy określone cele, to bardziej chce nam się wykonywać ćwiczenia i chodzić na siłownię.

Warto zacząć powoli

Z racji tego, że początkowo organizm nie jest zwyczajnie przyzwyczajony do wysiłku fizycznego, to powinno zacząć się od wykonywania prostych ćwiczeń przez krótki czas. Dopiero przy kolejnych treningach warto zwiększać ilość i intensywność wykonywanych ćwiczeń. Jeżeli ktoś zacznie od razu od trudnych ćwiczeń, to może bardzo szybko się zniechęcić. Ponadto niezwykle ważne jest również wykonywanie rozgrzewki przed rozpoczęciem jakichkolwiek ćwiczeń. Dzięki niej, nie tylko zakwasy będą mniej odczuwalne następnego dnia, ale można również uniknąć wystąpienia różnego rodzaju kontuzji. Jeżeli mięśnie nie są odpowiednio rozgrzane, to są one podatne na kontuzje. Dlatego też rozgrzewka taka powinna w zależności od jej intensywności trwać około piętnastu minut.

Oceń post