22 ciekawostki na temat Niemiec

neuschwanstein

Każdy kraj i kultura opiera się na innych nawykach i zachowaniach. Oto kilka zabawnych ciekawostki o Niemczech i Niemcach, które każdy powinien znać.

1. W 2018 r. liczba ludności Niemiec wynosiła około 82 mln osób.

2. Angela Merkel jest gwiazdą polityki w Niemczech. Jest tak sławna, że producent zabawek Mattel stworzył limitowaną edycję lalki Barbie na jej podobieństwo.

3. W każdy sylwester Niemcy zbierają się wokół telewizorów, aby obejrzeć „Dinner For One”, brytyjską komedię, która jest rzadko widywana w swojej ojczyźnie, a w Niemczech jest kultowa.

4. Podczas słynnej deklaracji JFK „Ich bin ein Berliner” porównał się do pączka z dżemu. Powinien był powiedzieć: „Ich bin Berliner”, czyli „Jestem obywatelem Berlina”. Ich bin ein Berliner” można przetłumaczyć na „Jestem pączkiem z dżemem”.

5. Jedna trzecia powierzchni Niemiec jest nadal pokryta lasami. Pomimo zaludnienia, znaczna część Niemiec jest nadal pokryta lasami.

6. Niemcy znane są czasami jako kraj poetów i myślicieli. Niemieccy pisarze i poeci zdobyli 13 Nagród Nobla w dziedzinie literatury.

7. Mimo swojej nazwy, monachijski festiwal piwa Oktoberfest rozpoczyna się we wrześniu i kończy się w pierwszych dniach października.

8. Berlin jest 9 razy większy od Paryża. Pochodzące z XIII wieku miasto rozciąga się na powierzchni 891,8 km², co daje mnóstwo miejsca dla 1700 mostów które znajdziemy w mieście.

9. Ludzie często kojarzą kanały z Amsterdamem lub Wenecją, ale Berlin przewyższa je obie. Żadne miasto na świecie nie ma więcej kanałów niż stolica Niemiec, w której znajduje się 180 km dróg wodnych.

10. Juliusz Cezar, cesarz Rzymu określił ludność zamieszkującą obszar na wschód od Renu mianem „Germanii”, aby móc odróżnić go od podbitego przez siebie obszaru Galii.

11. Pod koniec wojny trzydziestoletniej (1618-1648) Niemcy zostały podzielone na kilka sektorów: Bawaria, Saksonia i Prusy.

12. Po zakończeniu wojen napoleońskich obszar znany jako Niemcy zaczął się rozwijać i odnosić sukcesy wraz z rewolucją przemysłową. Oddzielone obszary zostały zjednoczone, a Niemcy stały się centrum nauki, muzyki, sztuki i nauk humanistycznych.

13. Stolicą Niemiec jest Berlin, jest to również największe miasto w tym kraju.

14. W Berlinie znajduje się muzeum poświęcone wyłącznie kiełbasom curry. Nic dziwnego, ponieważ Niemcy zjadają ich 70 milionów rocznie.

15. Niemcy są drugim co do wielkości konsumentem piwa w Europie tTuż za Republiką Czeską.

16. Niemiecka piłkarska drużyna narodowa jest drugą najbardziej utytułowaną drużyną piłkarską na świecie. Niemcy zdobyli cztery puchary świata i trzy mistrzostwa Europy.

17. Niemcy stały się potęgą światową, która do 1900 r. konkurowała z Wielką Brytanią.

18. Lata 30. przyniosły Wielki Kryzys na całym świecie, a Niemcy, już zadłużone z tytułu spłaty kosztów wojny, popadły w ruinę i rozpacz.

19. Niemcy mają niespokojną historię, w tym reżim nazistowski i napięcia pomiędzy Niemcami Wschodnimi i Zachodnimi.

20. Miasto Reutlingen jest siedzibą najwęższej ulicy świata. Spreuerhofstrasse ma zaledwie 31 cm szerokości.

21. Najdłuższe słowo opublikowane w języku niemieckim to Donaudampfschifffahrtselektrizitätenhauptbetriebswerkbauunterbeamtengesellschaft.

22. Niemcy mają największą gospodarkę w Europie.

3/5 - (ilość ocen: 1)