Niemcy – ciekawostki, informacje i fakty

Ciekawostki o Niemczech

Zapraszamy do zapoznania się z historią i tradycjami Niemiec. Czy wiesz, że mają ponad 300 rodzajów chleba i mają najwięcej ogrodów zoologicznych na świecie? Dowiedz się więcej z ciekawostek o Niemczech na tej liście.

Planują Państwo wycieczkę do Niemiec? Każdego roku dwadzieścia pięć milionów ludzi odwiedza Niemcy, aby poznać ich malownicze krajobrazy, urocze miasta i pyszne jedzenie.

Ciekawostki oraz informacje o Niemczech

W Berlinie jest 180 muzeów i średnio 106 dni deszczowych. Więc nawet gdybyś próbował wykorzystać złą pogodę do wzbogacenia kultury, miałbyś problem z dotarciem do nich w ciągu roku.

W 1848 r. Berlin okazał się znacznie wyprzedzać swój czas, zakazując palenia na ulicy. Obecnie jest to jedno z niewielu miast w Europie Zachodniej, gdzie palenie w barach jest nadal normą.

1906 – rok wynalezienia bezpieczeństwa na morzu. Na drugiej Międzynarodowej Konwencji Radiotelegraficznej w Berlinie w 1906 r. uzgodniono sygnał alarmowy SOS jako standardowy sygnał dla kodu Morse’a.

Niemcy graniczą z 9 krajami, w tym Austrią, Belgią, Czechami, Francją, Szwajcarią, Danią, Holandią, Luksemburgiem i Polską.

Berlin jest dziewięć razy większy od Paryża i ma więcej mostów niż Wenecja.

Niemiecka Lufthansa jest największą linią lotniczą na świecie.

Monachium jest najdroższym miastem w Niemczech.

60% najpopularniejszych filmów YouTube jest blokowanych w Niemczech.

Niemcy uważają, że przedwczesne obchodzenie urodzin za pechowe. Wierzą w filozofię, która z grubsza przekłada się na „nie liczcie kurczaków przed wykluciem się”. Wczesne gratulacje z okazji urodzin przypominają odbiorcy, że może umrzeć zanim nadejdzie rzeczywista data.

Niemiecki jest trzecim najczęściej nauczanym językiem na świecie.

Przed Berlinem było jeszcze pięć innych stolic niemieckich, w tym: Aachen, Regensburg, Frankfurt nad Menem, Norymberga i Bonn.

Mimo że liczba ludności spada, Niemcy szczycą się największą liczbą ludności w Unii Europejskiej – 81 mln osób.

Dwa miliony niemieckich kobiet w wieku 13-70 lat zostało zgwałconych przez Armię Czerwoną podczas II wojny światowej.

Niemcy są największymi konsumentami piwa na świecie.

Niemcy i Japonia mają najniższy wskaźnik urodzeń na świecie.

Doner Kebab jest najpopularniejszą niemiecką przekąską.

W Niemczech nie ma kary dla przestępcy, który próbuje uciec z więzienia.

W Niemczech zamknięto około 2.000 szkół z powodu niedoboru dzieci w latach 1989-2009.

Jeśli spojrzeć na zdjęcie satelitarne Niemiec zrobione w nocy, można wyraźnie zobaczyć, gdzie kiedyś były Niemcy Wschodnie i Zachodnie. Dzieje się tak dlatego, że większość ulicznych świateł po obu stronach została zainstalowana przed upadkiem muru i wygląda jak różne kolory z powodu składu chemicznego żarówek.

Pierwszy raz w historii Niemcy pokryły całe swoje zapotrzebowanie na moc odnawialnymi źródłami energii (OZE). Ceny prądu spadły do wartości ujemnych, a ogromny nadmiar energii musiał trafić do sąsiadów.

Chińskie warcaby zostały wynalezione w Niemczech.

Niemcy są ósmym co do wielkości producentem wina na świecie.

Niemiecki alfabet ma więcej niż 26 liter. Niemiecka wymowa tych dodatkowych liter, ä, ö, ü i ß, nie istnieje w języku angielskim.

W Niemczech uważa się, że jeśli pochowany zostanie zmarły pies pod twoimi drzwiami, to jego duch będzie strzegł domu.

Językiem urzędowym tych w pięciu krajach jest niemiecki: Niemcy, Luksemburg, Austria, Szwajcaria i Lichtenstein.

4.2/5 - (ilość ocen: 17)