Może nad morze? Nie taki Bałtyk straszny…
Podróż nad morze Bałtyckie dla wielu osób jest ostateczną opcją wypoczynku. Coraz częściej słyszymy, że wczasowicze wolą spędzać urlop za granicą. Dlaczego nie decydują się na regeneracje w kraju? Wpływ na ich decyzje ma wiele czynników. Jednak, nie taki Bałtyk straszny! Oto 5 porad jak przetrwać nad Bałtykiem i nie zwariować!
1. GOTOWY NA WSZYSTKO
W Polsce, a zwłaszcza nad morzem, trzeba liczyć się z tym, że pogoda zmienia się jak w kalejdoskopie! Piękne, słoneczne niebo w jednej chwili mogą przysłonić burzowe chmury, które każdego doprowadzą do gęsiej skórki, a z czasem nawet do drobnego przeziębienia! Nie łudź się, że raz wschodzące słońce nigdy nie zajdzie. Życzymy, aby na czas twojego urlopu pogoda rozpieszczała każdego plażowicza, ale bądź gotowy na wszystko. Zawsze miej przy sobie bluzkę na długi rękaw, bluzę, a nawet jednorazowy płaszcz przeciwdeszczowy, który zapewne kupisz w każdym kiosku! Oszczędzi Ci to przemoczenia ubrać i zniszczenia fryzury 😛 Totalnym przeciwieństwem do tego zestawu, są zwiewne ubrania, okulary przeciwsłoneczne, ale przede wszystkim kremy z filtrem, kapelusze i czapki- przecież nikt nie chce cierpieć z powodu udaru słonecznego lub zbyt mocnej opalenizny!
2. WRZUĆ COŚ NA RUSZT
Zakładając, że śniadanie przygotujesz sobie sam albo po prostu oferuje Ci to miejsce zakwaterowania, przychodzi pora na obiad. Co zrobić, kiedy wszyscy plażowicze pędzą, aby znaleźć miejsce w najlepszej restauracji? Przede wszystkim co oznacza najlepsza restauracja? Skąd wiadomo, gdzie udać się na posiłek? Przede wszystkim zwróć uwagę, dokąd zmierzają ludzie. Miejsca, które są oblegane przez turystów, zazwyczaj serwują bardzo dobre posiłki w rozsądnych cenach. Ekonomiczniej wychodzi, gdy zdecydujesz się na zestaw obiadowy z pierwszym jak i drugim daniem. Zwróć również uwagę na kartę dań, spoglądnij, czy dana knajpa oferuje wszystko, co chciałbyś skonsumować. Nie rozdrabniaj się na kilka lokali, ponieważ to strata czasu. Kolejnym ważnym aspektem w tej kwestii jest godzina posiłku- nigdy nie czekaj do ostatniej chwili, ponieważ możesz tego pożałować (twój żołądek również). Udaj się chwilę wcześniej, kalkulując czas przygotowania posiłku.
3. CO ROBIĆ, GDY NIE MA CO ROBIĆ?
Wiele razy słyszy się, że wakacje nad Polskim morzem są po prostu nudne. Oczywiście ludzie, którzy nie sprawdzą atrakcji i zabytków jakie może zaoferować nam dane miasto, mają rację. Jeśli będziesz już na miejscu, udaj się do punktu informacyjnego miasta albo sprawdź w internecie co warto tam zobaczyć. W każdej miejscowości jest coś, co z pewnością zadowoli każdego podróżnika. Rozpoczynając od nowoczesnych kin, kończąc na zabytkowych katedrach albo kościołach. Swoją drogą, można poszukać wypożyczalni rowerów i w taki sposób poznawać okolice. Jeśli wolisz ekstremalne formy spędzania czasu, również znajdziesz coś dla siebie. Prawdopodobnie w każdej nadmorskiej miejscowości możesz skorzystać z zabaw na wodzie, takich jak skuter wodny bądź motorówka. A kiedy wieczorem będziesz mieć ochotę potańczyć i spędzić miły wieczór, nie zapomnij wyszukać polecanego baru lub klubu! Wystarczy chcieć!
4. SŁOŃCE PRAŻY NA PLAŻY
Kiedy pogoda rozpieści Cię na tyle, aby spędzać czas na plaży, musisz pamiętać o podstawowym pakiecie plażowicza. Przede wszystkim nie zapomnij koca, coraz popularniejsze robią się specjalne koce plażowe, które posiadają aluminium i piankę, zapewniającą izolację termiczną oraz komfort. Łatwo się je składa i większość z nich posiada rączkę, aby wygonie się je trzymało. Wracając do wiatru, którego również nad morzem Bałtyckim nie brakuje, pamiętaj, aby wyposażyć się w parawan- można go zakupić albo wypożyczyć. Kolejnym podstawowym elementem jest dbanie o nawodnienie! Napoje oraz żywność są jak najbardziej mile widziane w twoim ekwipunku! Pamiętaj, aby zabrać ze sobą krzyżówki, książkę, coś, co pozwoli, aby czas szybciej płynął.
5. ŻEGLUJ ŻEGLARZU
Słońce, plaża i …woda. Oczywistą informacją jest to, że nie wolno kąpać się, kiedy na horyzoncie widnieje czerwona flaga. Nie warto narażać swojego życia dla kąpieli w zimnym, wzburzonym morzu! Woda w Bałtyku nigdy nie rozpieszcza, ale jeśli można, oczywiście należy spróbować pokonać ten chłód! Zimne kąpiele dobrze wpływają na krążenie krwi… Ale nie przesadzaj, więc pamiętaj, że fioletowa usta to znak, że trzeba opuścić wodę! Jeśli po takiej kąpiel chcesz zaznać spokoju, czuć promienie słoneczne na swoim ciele i delektować się chwilą, zapamiętaj, że miejsce zaraz przy brzegu Ci tego nie gwarantuje. To przestrzeń, którą najłatwiej przedostać się do innego obszaru plaży. Miejsce, gdzie małe dzieci rozrabiają w piasku, bawią się, a obok nich biegają zakłopotani rodzice.
To tylko kilka porad jak przetrwać nad Bałtykiem. Życzymy miłego wypoczynku!