Macedonia – ciekawostki, informacje i fakty
Macedonia jest krajem śródlądowym położonym w południowo-wschodniej Europie. Republika Macedonii znajduje się w centralnej części półwyspu bałkańskiego w Europie Południowo-Wschodniej. Macedonia jest otoczona ziemią ze wszystkich stron i graniczy z Serbią i Kosowem od północy, Grecją od południa, Bułgarią od wschodu, Albanią od zachodu.
Matka Teresa pozostaje jedną z najsłynniejszych kobiet w historii, ikoną religijną, kandydatką do świętości w Kościele katolickim, której dobre uczynki, bez względu na wyznawane poglądy religijne czy wyznanie, były niezaprzeczalnie chwalebne. Urodziła się w Skopje, mieście znajdującym się obecnie w granicach Macedonii.
Topografia Macedonii charakteryzuje się górzystym krajobrazem pokrytym głębokimi dorzeczami i dolinami. Znajdują się tu dwa duże jeziora, każde podzielone linią graniczną. Około 24% gruntów Macedonii to grunty orne. Zasoby naturalne obejmują chrom, ołów, cynk, mangan, wolfram, nikiel, rudę żelaza niskiej jakości, azbest, siarkę i drewno.
Klimat Macedonii charakteryzuje się gorącym latem i mroźną zimą. Jesień w kraju ma tendencję do suszy. W lipcu średnia temperatura wynosi od 20 do 23°C. Średnia temperatura w styczniu wynosi od -20 do 0°c. Opady deszczu wynoszą średnio 51 cm rocznie. Opady śniegu mogą być obfite w zimie. Sprawdź inne ciekawostki o Macedonii tutaj: fajnepodroze.pl/macedonia-ciekawostki-zdjecia
Starożytne królestwo Macedonii zostało założone przez Caranusa w 808 r. p.n.e.
Nazwa „Macedonia” jest najstarszą zachowaną nazwą europejskiego kraju.
Później królowie rozszerzyli terytorium Macedonii i uczynili z niej wielką europejską potęgę.
Filip II pokonał wszystkich sąsiadów Macedonii: Greków, Traków i Ilirów. Syn Filipa był legendarnym Aleksandrem Wielkim.
Miasto Bitola jest znane z wielu rzeczy, ale jego historyczna i piękna wieża zegarowa jest jedną z głównych atrakcji. Kiedy na początku XIX wieku Imperium Osmańskie wybudowało wieżę, zebrało 60 tys. jaj od miejscowych rolników i dodało je do mieszanki zapraw, aby budynek był jak najsilniejszy i jak najbardziej stabilny. Budowla wciąż stoi.
Teren Macedonii jest raczej pagórkowaty. Pomiędzy wzgórzami znajdują się głębokie baseny i doliny, zamieszkane przez żubry, lisy, króliki, niedźwiedzie brunatne i jelenie. Sosny są powszechne w regionach górskich, podczas gdy buki i dęby pokrywają niektóre z niższych regionów górskich.
ONZ szacuje, że 59% ludności zamieszkiwało obszary miejskie w 2005 r., a obszary miejskie rosły w tempie 0,73% rocznie. Stolica kraju, Skopje, liczyła w tym roku 447.000 mieszkańców. Większość miast ma mniej niż 15 000 mieszkańców.
Pod wieloma względami obszar Macedonii i jej okolic jest jednym z najważniejszych ośrodków religijnych na świecie, wywodzącym się z czasów panowania najpierw bizantyjskiego (a więc i prawosławnego wschodu), a następnie osmańskiego (a więc i muzułmańskiego). Z tego powodu miasto Ohrid nazywane jest niekiedy Jerozolimą Europejską i w pewnym momencie posiadało ponad 350 kościołów.