Co wybrać – laptop czy notebook?

Co wybrać notebook czy laptop

Laptop i notebook to urządzenia o, wydawałoby się bardzo podobnym charakterze. Czym się różnią? Jakimi parametrami powinniśmy się sugerować przy wyborze odpowiedniego urządzenia? O wszystkim tym będzie można przeczytać w tym tekście.

Zacznijmy od podstawowego rozróżnienia. Laptopy różnią się od notebooków przede wszystkim wielkością, a co za tym idzie funkcjonalnością, a także innymi czynnikami. Laptopy posiadają liczne zalety, do których należy z pewnością bardzo wysoka mobilność, która jest też cechą notebooków, spora funkcjonalność, która pod tym względem znacznie przewyższa swój mniejszy odpowiednik. Dlaczego?

Laptopy mają dużo większe ekrany, co pozwala dużo przyjemniej oglądać filmy, przeglądać zdjęcia, grafiki czy inne materiały wizualne. Tak samo dobrze na laptopach czyta się książki czy artykuły.  Do tego bardziej wydajne procesory pozwalają grać w gry na wysokich parametrach graficznych, czego raczej nie można powiedzieć o notebookach. Kolejną przewagą jest stacja CD/DVD, której notebooki nie posiadają, wprawdzie można je dokupić, ale raczej nie ma to większego sensu ponieważ sprzęt może mieć poważny problem z wydajnością i jest szansa, że system ulegnie awarii.

Tak naprawdę notebooki sprawdzają się do prostych i niezbyt skomplikowanych zadań. Takich jak przeglądanie sieci internetowej, korzystanie z programów pakietu Office, słuchanie muzyki. Przy większej liczbie bodźców system lubi się zaciąć i mieć problem z kontynuowaniem działania. Za to notebooki są wyjątkowo lekkie i bez problemu można je przenosić z miejsca na miejsce bez wysiłku fizycznego – w torebce, torbie, plecaku.

Są także tańsze, ale za ceną idzie gorsza jakość i wydajność. Dobrego notebooka da się więc nabyć za mniej niż tysiąc pięćset złotych, co w przypadku kupna laptopa jest  nie do zrobienia, no chyba że kupujemy przenośny komputer z drugiej ręki, już używany. Co stanowi jednak pewne ryzyko, łatwo bowiem naciąć się na sprzęt, który na pierwszy rzut oka wygląda dobrze, jednak przy dłuższym korzystaniu okazuje się, co jest z nim nie tak. Kolejną wadą może być bateria, które dosyć często się psują, są jednak dosyć tanie i do dostania w praktycznie każdym sklepie z komputerami i elektroniką.

Z pewnością jeżeli chcemy sprzętu obdarzonego mocą w miarę porównywalną z komputerami stacjonarnymi, nasz wybór konsumencki powinien paść zdecydowanie na przyzwoitego laptopa. Jeżeli jednak używamy naszego sprzętu jedynie do prostych zadań, które nie wymagają sporej mocy przerobowej, wystarczy by dało się za jego pomocą przeglądać sieć internetową oraz obsługiwać podstawowe programy, możemy wybrać notebooka. Dlatego o niektórych notebookach mówi się, że są one niemal idealne do biznesu: proste, wygodne, nieskomplikowane w obsłudze, relatywnie tanie, a także wyjątkowo mobilne. Warto wspomnieć, że od pewnego czasu istnieje także kategoria pośrednia między laptopami a notebookami, czyli tak zwane sub-notebooki. Cechują się one większym rozmiarem ekranu (od 10 do 12 cali), a także bardziej wytrzymałą baterią (około dziesięć godzin pracy).