Komputer dla architekta – jaki najlepiej wybrać?

Komputer dla architekta

Każdy architekt potrzebuje przede wszystkim sprzętu wysokiej klasy, który będzie posiadał zaawansowane możliwości. Wymaga tego specyfika zawodu, a także trudność prac do wykonania. Komputer stacjonarny musi być nie tylko wydajny, ale musi również posiadać bardzo dobrej jakości grafikę. Wtedy architekt będzie miał zagwarantowaną wygodną i płynną pracę.

Na co zwrócić uwagę?

Osoby, które zdecydują się na zakup gotowego zastawu komputerowego musza być pewne, że podzespoły będą tak zgrane, by działać ze sobą w najlepszy możliwy sposób. Zdecydowanie gorzej wygląda sytuacja, w przypadku, gdy zestaw jest składany. Wtedy kluczowe jest, by konkretne podzespoły nie różniły się znacznie jakością między sobą. Nie najlepszym rozwiązaniem byłoby zdecydowanie się na mocną kartę graficzną i mało wydajny procesor, albo odwrotnie. Komputer będzie działał bardzo dobrze, gdy zestawi się ze sobą podzespoły o bardzo podobnych możliwościach.

Do działania programu Autocad, na którym pracują architekci, potrzebna jest rozdzielczość ekranu przynajmniej 1360×768, zdecydowanie najlepiej będzie się na nim pracować przy rozdzielczości 1600×1050 z możliwością obsługi trybu True Color. Z kolei do oprogramowania Sketchup wymagane jest przynajmniej 8 GB pamięci RAM. każdy architket przed zakupem komputera powinien się zastanowić na jakich programach będzie pracował, a także jakie są ich wymagania.

Cena komputera dla architekta

Architekt powinien się liczyć z dużym wydatkiem na komputer. Minimalna kwota na sprzęt wynosi 5000 złotych, a na zdecydowanie lepsze urządzenie trzeba przeznaczyć od 10 do 15 tysięcy złotych. Wszystko zależne jest od konfiguracji, a także wybranych podzespołów.

Jakie podzespoły powinny się znajdować w komputerze dla architekta?

  • Procesor – przy tworzeniu wizualizacji projektów graficznych wymagane jest posiadanie procesora wielordzeniowego. Zdecydowanie najlepiej spiszą się w tym wypadku Intel Core i5 albo Intel Core i7. Wtedy odczuwalna jest cena komputera, ale jednocześnie pewność, że urządzenie będzie wydajne i poradzi sobie nawet z najbardziej wymagającym programem.
  • Karta graficzna – świetną opcją jest wybranie karty graficznej must have w przypadku komputera dla architekta. Zdecydowana większość zadań będzie bazowała na tworzeniu, a także edycji grafiki. Każdy nawet najmniejszy niuans musi być idealnie odtworzony, a obraz płynny oraz dynamiczny. Nie bez przyczyny architekci bardzo często podejmują decyzję o zakupie komputera z kartą graficzną, która jest dedykowana graczom. Karta graficzna musi mieć bardzo solidną architekturę. Specjaliści rekomendują GeForce GTX 970.
  • Dysk twardy oraz pamięć RAM – programy do projektowania wnętrz potrzebują bardzo pojemnego dysku. Absolutne minimum to 500 GB, ale rekomendowany jest sprzęt z 1 TB pojemności. W przypadku takiej pojemności warto zdecydować się na dysk HDD. Można również wybrać dwa różne dyski: SSD jako dysk twardy oraz HDD jako druga partycja do przechowywania potrzebnych plików. W przypadku pamięci RAM w zupełności wystarczy 4 GB, jednak rekomenduje się 8 GB
  • Monitor – jakość monitora jest bardzo istotna w przypadku komputera dla architekta. Sam monitor powinien być dość duży tak, by pozwolić na komfortowe działanie nawet w kilku oknach. Wymagana jest także matowa matryca oraz energooszczędne podświetlenie LED, które jest wstanie  zapewnić właściwą jasność na całej powierzchni ekranu.