Jakie kolory wybrać do pokoju dziecięcego?

Wielu rodziców wybierając kolor do pokoju swojego dziecka kieruje się jedynie własnym gustem oraz intuicją. Należy jednak pamiętać, że istnieje coś takiego, jak psychologia koloru, która udawania, że konkretne barwy oddziałują w określony sposób na zmysły człowieka. Ciężko jednoznacznie stwierdzić, jaki kolor będzie najlepszy do pokoju naszego dziecka, ale jest kilka uniwersalnych rad, którymi warto się kierować podczas dokonywania trudnego wyboru w sklepie z farbami.

Przy urządzaniu pokoju dziecięcego bardzo kuszące wydają kolory pastelowe, które nadadzą wnętrzu przytulną i beztroską atmosferę. Jednak według najnowszych badań naukowców z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wynika, że dzieci do trzeciego roku życia nie zauważają pastelowych kolorów. Z tego powodu raczej nie warto stosować tych barw przy dekorowaniu wnętrza, ponieważ nie wpłyną one jakkolwiek na umysł naszego dziecka.

Z pewnością warto wybrać nasycony i zdecydowany kolor, na który nasze dziecko będzie zwracać uwagę. Należy jednak unikać intensywnej, czerwonej barwy, ponieważ może przyczynić się do wykształcenia w umyśle dziecka gorączkowego i nerwowego charakteru. Czarne i ciemnoszare kolory również nie są dobrym rozwiązaniem, ponieważ są bardzo smutne, a można nawet powiedzieć, że depresyjne. Barwy ścian, które na pewno nie zaszkodzą naszemu dziecku, a będą ładnie wyglądały we wnętrzu, to między innymi:

  • niebieski
  • jasnofioletowy
  • błękitny
  • różowy
  • zielony
  • pomarańczowy
  • żółty

Wymienione powyżej kolory z pewnością pozytywnie wpłyną na charakter naszego dziecka. Niebieski, jasnofioletowy i błękitny, to barwy, które kojarzą się ze spokojem, a co za tym idzie wytwarzają poczucie bezpieczeństwa. Różowy, zielony, pomarańczowy, to kolory, które z pewnością wpłyną pozytywnie na aktywność dziecka, zachęcą je do działania i poznawania świata. Kolor żółty wyzwala bardzo pozytywną energię, która zapewni Twojemu dziecku dobre samopoczucie.

Wybór odpowiedniego koloru do pokoju dziecięcego nie jest więc wcale taki łatwy. Na szczęście musimy o nim decydować jedynie we wczesnych latach życia naszego dziecka, ponieważ później warto pozostawić jemu prawo do decydowania o wystroju wnętrza, w którym spędza największą ilość czasu.

Oceń post