Jakie kino domowe do 2000 zł wybrać? Porady

kino domowe

Jeśli jesteś zapalonym kinomaniakiem i od zawsze marzyłeś o prywatnym kinie domowym w swoim salonie? Szybki postęp technologii ma to do siebie, że sprzęt, który wczoraj kosztował krocie, dzisiaj można kupić za bezcen. Taka korelacja występuje w sektorze sprzętu RTV.

Kino domowe do 2000?

Kiedy nasz budżet na zakup odpowiedniego sprzętu jest ograniczony do określonej sumy to zmuszeni jesteśmy dokładnie poznać jakość i cenę produktów, aby w rozsądnej cenie kupić sensowny sprzęt. Jeśli dysponujemy budżetem w wysokości dwóch tysięcy złoty, to nie stworzymy profesjonalnego kina w naszym domu, ale możemy bez przeszkód zakupić sprzęt, który pozwoli cieszyć się fantastycznymi wrażeniami wizualnymi i dźwiękowymi. Obraz oraz dźwięk są tutaj kluczowymi efektami.

Na pewno taka suma nie pozwala na zakup ekranu 4K. Oczywiście znajdziemy na rynku dostępne modele w rozdzielczości ultra HD, które nie pochłoną całego budżetu, ale będą to modele o małej przekątnej matrycy. 8 milionów pikseli ma tak naprawdę sens na dużych ekranach, o przekątnej powyżej 50 cali. W przeciwnym razie nie odczujemy żadnej różnicy między full HD a 4K. Dlatego warto zainteresować się ekranami full HD, o rozdzielczości 1920 na 1080 pikseli. Wśród oferowanych modeli możemy bez problemu odnaleźć prawdziwe perełki, które pozwolą zmieścić się w budżecie, a ich powierzchnia idealnie sprawdzi się nawet w niewielkim pomieszczeniu.

Możemy wybrać stylowy 40-calowy model z zakrzywionym ekranem (np. Samsung UE40J6300), który lepiej dopasowuje się do kąta widzenia widzów siedzących naprzeciwko oraz wpływa na lepsze postrzeganie obrazu przez zoptymalizowanie barw, kontrastu oraz ostrości. Jeśli z pewnych powodów nie chcemy zakrzywionego ekranu, to bez problemu dobrać możemy wysokiej jakości zwykły ekran wśród wiodących marek.

Warto zadbać o to, aby ekran obsługiwał technologię HDR, dzięki czemu obraz będzie jaśniejszy, czyli o wiele bardziej naturalny dla naszego oka. Przy takiej wielkości ekranu, jeśli chcemy w pełni cieszyć się kinem, jest to bardzo ważna opcja. Na rynku możemy znaleźć modele z zakrzywionym ekranem i technologią HDR zamykające się w cenie około 1500 złoty.

Zastanawiać może także wybór matrycy: LED czy LCD ? Obecnie bez problemu można dostać na rynku 40-calowy telewizor z matrycą LED, która zapewni nam większą oszczędność, mniejszą grubość ekranu, lepszy kontrast oraz głębszą czerń. Oczywiście ekran LED jest droższy od LCD, jednak możemy pozwolić sobie na tę opcję przy budżecie dwóch tysięcy.

Kluczowy dla stworzenia kina domowego jest dźwięk oraz pozostałe dodatki, które zapewnią nam wysoką jakość odbioru dźwięku oraz obrazu – głośniki, odtwarzacz oraz amplituner. Głośniki powinny być wybierane pod amplituner i dopasowanego do niego. Liczba kanałów w kinie domowym to najczęściej 5.1 lub 7.1 (liczba kanałów decyduje ile głośników podłączyć możemy do naszego kina). Im więcej głośników podpiąć możemy, tym większa przestrzeń dźwięku tworzymy. Istotna jest także moc wyjściowa, która wpływa na ogólną głośność naszego kina – musi być zawsze większa od mocy amplitunera.

Dobrze, aby nasz amplituner obsługiwał większość dekoderów dźwięku (Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby Pro Logic, DTS, DTS 96/24, DTS- HD Master Audio itd.). Dodatkowo Amplituner powinien posiadać kilka wejść i wyjść – im więcej, tym lepiej (zwłaszcza USB 2.0 i 3.0, HDMI, Composit, Component, wejście na słuchawki itd.).

Jeśli chodzi o odtwarzacz, to wybór najczęściej ogranicza się do odtwarzacza Blu-Ray oraz DVD lub odtwarzaczem sieciowym. Zapewne każdy domyśli się, że obecnie DVD jest przestarzałym formatem i nie warto inwestować w taki odtwarzać. Wybór Blu-Ray w przypadku kina domowego jest oczywisty.

Ceny wspomnianego sprzętu są bardzo różne. Można nabyć naprawdę niedrogi zestaw kina domowego nawet, w granicach sześciuset złoty, odznaczający się wysoką jakością. Ewentualnie zawsze możemy wybrać tańszy ekran, nieco mniejszy bądź pozbawiony pewnych dodatków a przez to zainwestować więcej w sprzęt kina domowego. Ostateczna decyzja należy do nas.