Jaki telewizor kupić

telewizor

Już od lat trzydziestych ubiegłego wieku możemy cieszyć się z takiego wynalazku jakim jest telewizor. Zwykle umila nam weekendowe popołudnia, sprawia, że możemy zaznać chwili relaksu przy ulubionym programie, a także jest świetną alternatywą na pochmurne, jesienne popołudnia. Trudno dziś znaleźć dom, w którym nie byłoby telewizora, ani nie oglądałoby się go. Stawiając na tego typu rozrywkę, warto zdecydować się także na porządny sprzęt, który nie będzie męczył naszych oczu oraz zapewni nam najwyższy komfort oglądania, jaki telewizor zatem warto wybrać?

Płaski czy zakrzywiony ekran?

Obecnie na rynku mamy dostępne modele z płaskim ekranem oraz lekko zakrzywionym do wewnątrz. Modele zakrzywione są lepiej dopasowane do ludzkiego oka, dzięki temu obraz zyskuje niepowtarzalną głębię. Tego typu telewizory świetnie nadają się do osób, które cenią sobie najbardziej realistyczny obraz oraz wrażenia estetyczne. Kolory w zakrzywionym telewizorze są niezwykle wyostrzone, ma się wrażenie, jakby uczestniczyło się na żywo w świecie przedstawionym na ekranie. Telewizor ten zapewnia doskonałą rozrywkę zarówno dla zapalonych graczy komputerowych, jak i amatorów filmów i seriali.

Inną opcją są telewizory z płaskim ekranem. Są to modele starsze od tych z zakrzywionym ekranem. Posiadają szeroką ofertę i wiele dostępnych modeli, możemy cieszyć się telewizorami o przekątnych nawet do 75 cali! Stały się one także niebywałym hitem tuż po erze telewizorów zwykłych, kineskopowych. Do dziś bardzo chętnie są kupowane przez ludzi na całym świecie. Przeznaczone są na pewno dla osób, które lubią grać w gry na dużym ekranie, a także dla ceniących klasyczny design.

Jak dobrać przekątną ekranu do pokoju?

Wybierając telewizor musimy przede wszystkim skupić się na dobrej przekątnej. Jeżeli mieszkamy w bloku i mamy mały pokój, zbyt duży ekran z pewnością się u nas nie sprawdzi. Podobnie, gdy mamy spory salon, lepiej zakupić większy telewizor. Aby prawidłowo obliczyć odległość, z jaką powinniśmy oglądać telewizję, należy pomnożyć daną wartość razy rozdzielczość.

Jeżeli zakupimy telewizor w rozdzielczości full HD, czyli 1920 × 1080 musimy przekątną pomnożyć razy 5. I tak jeśli mamy telewizor o rozmiarze 52 cale, mnożymy razy 5 i otrzymujemy wynik 260. Oznacza to, że musimy siedzieć 2 m 60 cm od ekranu. W przypadku ultra HD – 3840 × 2160 px, przekątną mnożymy razy 4, czyli przy tych samych parametrach, odległość wyniesie 2m 8 m.

Full HD cechuje telewizory z płaskim ekranem, jest to rozdzielczość nieco gorsza od ultra HD. W rozdzielczość ultra HD, czyli popularne 4k, wyposażone są telewizory najwyższej klasy, często już te z zakrzywionym ekranem.

Jaki telewizor wybrać, aby móc w pełni cieszyć się z jego zalet? Warto przede wszystkim postawić na nowocześniejszą technologię. W przypadku telewizorów, technologia stale się ulepsza i wiele modeli się dezaktualizuje i szybciej psuje. Nowy telewizor posłuży nam na lata i nie będziemy musieli się obawiać, że coś się szybko zniszczy lub przepali. Warto wybrać telewizor odpowiedni na naszych potrzeb oraz taki, który świetnie wkomponuje się w nasz pokój, abyśmy nie musieli niepotrzebnie męczyć wzroku.

Jaki telewizor kupić
4.7 (93.17%) 82 głosów

Zobacz też: