Jaki telewizor do komputera wybrać

telewizor

Mnóstwo osób grając w gry na komputerze korzysta z telewizora. W obecnych czasach dzięki unifikacji wyświetlaczy, które są produkowane można bez żadnego problemu podłączyć telewizor do komputera i odwrotnie. Telewizor można również wykorzystać do oglądania filmów z komputera.

Coraz więcej osób zastanawia się jednak czy można podłączyć każdy telewizor do PC’ta i wyświetlić to co ma do przekazania GPU? Niestety nie. Dlatego ludzie decydujący się na na zakup muszą przede wszystkim wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników.

Na co zwracać uwagę wybierając telewizor jako monitor do komputera?

Każdy przed wybraniem telewizora powinien przede wszystkim zastanowić się jakie ma wobec niego oczekiwania. Najbardziej kluczowymi parametrami, które należy brać pod uwagę według ekspertów są: typ wyświetlacza, jego przekątna, częstotliwość taktowania matrycy, rozdzielczość, opóźnienie, obsługiwane porty i interfejsy, próbkowanie kolorów oraz częstotliwość taktowania matrycy.

Typ wyświetlacza

Szukając urządzenia w asortymencie zdecydowanie najbardziej znanych producentów na pewno każdy natknie się na LCD, OLED i LED. Która technologia najlepiej sprawdzi się przy wykorzystaniu telewizora jako monitora?

Specjaliście zdecydowanie odradzają sugerowanie się przestarzałą technologią typu LCD. Przede wszystkim dlatego, że wyświetlacze ciekłokrystaliczne (LCD) potrzebują przetworzyć dużą ilość procesów przed przedstawieniem finalnego obrazu. Takie działanie skutkuje powstawaniem zbyt dużych opóźnień, które nie są korzystnie odbierane przede wszystkim w telewizorach, które są używane jako monitory. Dodatkowo ekrany LCD mają bardzo słabe odwzorowanie gamutu barw, a także nieduży kontrast.

Fachowcy polecają rozpoczęcie poszukiwań od ekranów LED, ponieważ za podświetlenie odpowiedzialne są diody LED, co przede wszystkim wpływa na zmniejszenie gabarytów telewizorów, a także poprawia energooszczędność i parametry obrazu. Telewizory tej marki oferują również klientom świetne odwzorowanie kolorów, a także kontrast. Ich istotnym problemem jest słabe wyświetlanie czerni oraz jaśniejszych elementów na ciemnym tle.

Rozdzielczość

Powszechnie mówi się, że im większa rozdzielczość tym lepiej. Zasada ta nie działa jednak w przypadku wysilonej karty graficznej komputera. Gamingowe laptopy – nawet te najlepsze high-endy są wstanie wyświetlić obrazu w większych rozdzielczościach niż Full HD. Z jakiej przyczyny? Bardzo duże rozdzielczości w znacznym stopniu obciążają kartę graficzną, która w trakcie grania w gry nie jest wstanie dać sobie rady.

Opóźnienie

Opóźnienie nie należy do parametrów, które są szczególnie podawane przez producentów telewizorów, nie znaczy jednak, ze przed zakupem nie powinno się sprawdzić ile wynosi input lag. Parametr ten daje informacje ile czasu upływa między przesłaniem wygenerowanego sygnału z danego komputera do wyświetlenia klatki na telewizorze. Bardzo często w celu zmniejszenia input lag należy liczyć się z pogorszeniem jakości obrazu. Specjaliści rekomendują wybranie telewizora, który oferuje opóźnienie na poziomie, które nie jest większe niż 20 ms.

Jaki telewizor do komputera wybrać
4.3 (86.67%) 12 głosów

Zobacz też: