Jaki telewizor 55 cali wybrać? Zobacz na co zwrócić uwagę

Jaki telewizor 55 cali wybrać

Telewizor o 55-calowym ekranie to już namiastka kina. Jeśli masz do dyspozycji nieograniczony budżet, to wybór odpowiedniego modelu o wspomnianej przekątnej nie powinien sprawić większego problemu, w sklepie ze sprzętem RTV sprzedawcy na pewno polecą nam najlepsze dostępne w asortymencie produktu. Jednak nawet w takiej sytuacji warto wiedzieć, na jakie parametry i szczegóły zwrócić uwagę.

Przekątna stworzona dla rozdzielczości 4K

Jeśli decydujemy się na przekątną matrycy powyżej 50 cali, w tym przypadku 55 cali, to warto poszukać telewizora w rozdzielczości 4K. Tak duży ekran pozwoli cieszyć się pięknym obrazem i wyeksponuje zalety rozdzielczości 3840 na 2160 pikseli. Im większa przekątna matrycy tym mniejsze zagęszczenie pikseli – rozdzielczość full HD (1080p) to 2 miliony pikseli, 4K ma ich cztery razy więcej, 8 milionów.

Dlatego decydując się na zakup telewizora 3840 na 2160 pikseli musimy koniecznie wziąć pod uwagę wielkość ekranu. Jeśli naszym głównym kryterium jest przekątna o 55 calach to możemy wybrać telewizor o rozdzielczości 4K.

Tańszą opcją jest oczywiście full HD, lecz przy takiej wielkości ekranu nie jest to polecana rozdzielczość. Na takim telewizorze piksele będą większe niż na przykład na 40-calowym. Jeśli ogranicza nas budżet i przykładowo wynosi on mniej więcej 3000 złoty, to wówczas chcąc koniecznie nabyć ekran o wielkości 55-cali, zmuszeni będziemy wybrać opcję full HD. Natomiast jeśli pieniądze nie odgrywają większej roli i pozwolić możemy sobie na wyższą półkę, to wybierzmy rozdzielczość 4K.

Wielkość to nie wszystko

Nie tylko wysoka rozdzielczość powinna być brana pod uwagę. Ultra HD (4K) to nie tylko 8 milionów pikseli, ale także szeroki zakres tonalny – HDR (High Dynamic Range Image). Obraz HDR jest niezwykle realistyczny, porównywalny z rzeczywistością, jaką rejestrują nasze oczy.

Kluczowa jest przede wszystkim jasność. HDR generuje jaśniejszy obraz, dlatego podczas wyboru telewizora należy zwrócić uwagę na poziom jasności – poziom maksymalnej luminacji w wybranym modelu. Jeśli zdecydujemy się na wybór ekranu o rozdzielczości 4K to zadbajmy o obraz HDR, ponieważ wielkość 55 cali pozwoli nam delektować się obrazem HDR.

Dodatkowymi smaczkami są forma oraz technologia ekranu. Jeśli możemy podczas zakupu przeznaczyć dodatkowe środki, to naprawdę warto zastanowić się nad zakrzywionym ekranem oraz technologią OLED. Takie rozwiązanie pozwoli nie tylko na uzyskanie większej głębi obrazu czy wręcz efektu 3d.

Zakrzywiony ekran lepiej znosi wady wynikające z odbijanego z otoczenia światła. Możemy łatwo pozbyć się odbić, które zakłócają prawidłowy odbiór kolorów, zwłaszcza czerni. Dla prawdziwych “gadżeciarzy” gratką będzie telewizor OLED lub LCD z pełnym podświetleniem. Jeśli przerazi nas cena, to sięgnijmy po telewizor LED.

Podczas zakupu telewizora nie tylko obraz jest kluczowy, ale i dźwięk. Najlepiej, aby nasz sprzęt posiadał opcję pozycjonowania dźwięku nie tylko w poziomie, ale i w pionie, co nabuduje naprawdę dobrą przestrzeń dźwiękową. Warto sprawdzić najnowsze standardy Dolby Atmos, aby wiedzieć na bieżąco jaka opcja dźwiękowa jest najlepsza. Oczywiście każdy model telewizora warto uzupełnić o sprzęt zewnętrzny – kolumny bądź soundbar.

W sytuacji nieograniczonego budżetu, chcąc nabyć telewizor o przekątnej 55-cali, sięgnijmy po rozdzielczość 4K ze wszystkimi smaczkami. Takiej wielkości ekran pozwoli cieszyć się wspaniałym obrazem i dostrzec różnicę pomiędzy full HD a ultra HD.