Jaki telewizor 4k wybrać

tv

Nie tak dawno rozdzielczość HD – najpierw 720p, potem 1080p – z impetem podbijała rynek sprzętu RTV. Dzisiaj niemal w każdym domu znaleźć można telewizor HD w rozdzielczości 1080p. A ponieważ technologia ma to do siebie, że ciągle rozwija się, to w międzyczasie na rynku pojawił się format 4k (3840 x 2160 pikseli), który początkowo ze względu na wysoką cenę był osobliwością w salonach domowych. Jednak spadek cen wygenerował rosnący popyt na takie telewizory i pytanie jaki telewizor w formacie 4k wybrać?

Co musisz wiedzieć przed zakupem

Ultra High Definition (UHD), czyli 4k, to obraz kinowy, odpowiadający rozdzielczości taśmy filmowej (35 mm)! O ile Full HD gwarantuje nam “tylko” 2 miliony pikseli, to Ultra HD może zaoferować cztery razy więcej, a więc 8 milionów pikseli i wyświetlenie obrazu w formacie 16:9.

Jeśli już zdecydujesz się na zakup telewizora 4k to przede wszystkim musisz zadbać o duży ekran. W tym wypadku rozmiar ma znaczenie. Nie ma sensu kupować ekranu przekątnej poniżej 50 cali. Oczywiście dostępne są mniejsze modele, nawet całkiem sporo, ale aby móc w pełni docenić 8 milionów pikseli i dostrzec wspaniałą ostrość obrazu, to warto zainwestować i kupić naprawdę duży ekran. To otwiera kolejny problem – jak duża jest przestrzeń, w której chcemy umieścić nasz telewizor i czy na pewno mamy na to miejsce.

Sam sprzęt musimy zainstalować blisko kanapy/ miejsca oglądania! Telewizor nie może być zbyt oddalony od nas, bo wtedy nie odczujemy żadnej różnicy w porównaniu ze zwykłym HD. Chcąc cieszyć się w pełni wszystkimi zaletami Ultra HD najlepiej ustawić ekran w odległości około dwóch bądź trzech metrów od miejsca siedzenia. Na koniec – zadbaj o dobre łącze internetowe. Zanim wybierzesz odpowiedni model telewizora 4k, na który pragniesz przerzucać również treści z internetu, to musisz zaopatrzyć się w bardzo szybkie łącze.

Pieniądze mają znaczenie

Zapewne to jaki telewizor Ultra HD ostatecznie wybierzesz zależy od budżetu jakim dysponujesz. Jeśli jest on nieograniczony lub mieście w sobie kilkadziesiąt tysięcy, to śmiało możesz zaszaleć i stworzyć prywatne kino w swoim domu. Jednak jest to skrajny przypadek, na ogół nie występujący w przyrodzie. Dlatego pomyśl ile tysięcy możesz przeznaczyć na tę technologię i staraj się celować w średnią półkę.

Niestety im większy ekran tym jego cena adekwatnie rośnie. Na rynku znaleźć możesz nawet 80-calowe okazy, dające przepiękny ekran, ale jeśli nie dysponujesz znacznymi środkami to staraj się znaleźć coś w okolicy 50-60 cali. Jest to ogromny odbiornik, ale naprawdę warto dopłacić trochę więcej i móc cieszyć się rozdzielczością w pełni. Kluczowa jest także forma ekranu. Możemy wybrak pomiędzy prostą oraz zakrzywioną (dającą efekt obrazu 3d). Ta ostatnia pozwala na większą głębie obrazu, ale jest i znacznie droższa. Jeśli chcemy mieć naprawdę profesjonalne kino w domu, to warto wybrać tę opcję.

Oczywiście możemy przy stosunkowo niewielkim budżecie, kilku tysięcy, kupić telewizor w rozdzielczości 4K, ale nie będziemy mogli w pełni wykorzystać potencjału takiej rozdzielczości. Dlatego koniecznie sprawdźmy ceny odbiorników i nasz portfel przed ostatecznym zakupem.

Jaki telewizor 4k wybrać
4.7 (93.81%) 42 głosów

Zobacz też: