Jaki odkurzacz wybrać?

Jaki odkurzacz wybrać?

Nosisz się z zamiarem kupna nowego odkurzacza,rozglądasz się wśród różnych modeli i zastanawiasz się jaki odkurzacz wybrać? Mamy wskazówkę: nie warto ograniczać się do zachwalających je reklam.

Według nich, każdy model jest oczywiście najlepszy, a wśród samych zwycięzców trudno byłoby się zdecydować. Dlatego również i w tej sferze, weryfikacja opinii klientów będzie najlepszym posunięciem.

Gdy jednak nie masz za dużo czasu i chcesz pójść na skróty, jesteś na dobrej drodze. Wspomnianej weryfikacji już bowiem dokonaliśmy, a poniżej zobaczysz ranking, który powstał na jej bazie.

Najświeższe dane

Choć rok 2018 dopiero za progiem, na rynku pojawiły się już wyraźne tendencje. Niekwestionowanym liderem pozostaje dotychczas Electrolux ZTF7650. To odkurzacz nie tylko najchętniej kupowany, ale i absolutny top w gromadzeniu pozytywnych opinii użytkowników. Prawdopodobnie utrzyma tę pozycję jeszcze długo – jako niewielki, bezworkowy odkurzacz, ważący niecałe 7 kg i wyposażony w potężną moc 2100 W, idzie “łeb w łeb” z modelem Zelmer Odyssey ZVC305ST, nieznacznie go wyprzedzając.

Electrolux ZTF7650 zawdzięcza swą popularność m.in. dużej mocy, która odkurzanie czyni bardzo efektywnym i łatwym. Tam, gdzie domyślnie znajdowałby się worek, zainstalowano zbiornik, w którym ląduje kurz. Kiedy worek się zapełni, wystarczy wyjąć go i opróżnić. Nie musisz nawet systematycznie sprawdzać stanu filtra HEPA; kiedy zajdzie potrzeba jego wymiany, odkurzacz poinformuje Cię o tym właściwym wskaźnikiem. Kabel długi na 4,5 metra pozwoli Ci na odkurzanie w zasięgu 7,45 m. Electrolux ZTF7650 jest wysoki na 25 cm, jego długość wynosi 41,2 cm, zaś szerokość to 28 cm. Zważywszy na jego moc, można więc nazwać go małym gigantem, który nie sprawia problemów z lokacją i transportem.

Co ciekawe, tuż za modelem Electrolux ZTF7650 uplasował się wspomniany już Zelmer Odyssey ZVC305ST; ciekawe o tyle, że zdobywca drugiego miejsca to odkurzacz klasyczny i wyposażony w worek. Każdy odkurzacz cieszący się sporym zainteresowaniem ma bowiem atuty, które dla jednych są priorytetem, a dla drugich mogą być drugorzędne.

Jak więc dokonać wyboru?

Mógłbyś znaleźć wiele pozornych odpowiedników tych najpopularniejszych odkurzaczy. Pozornych, ponieważ niektóre ich parametry byłyby mocno zbliżone, ale jak wiadomo, diabeł tkwi w szczegółach. Ludzie nie bez przyczyny skłaniają się ku odkurzaczom profesjonalnym, ale tym bardziej nie można zlekceważyć ich opinii wydawanych po nabyciu sprzętu. To najlepsza rekomendacja, która ten profesjonalizm pieczętuje.

Dlatego właśnie poniższy ranking pozwoli Ci wyłonić odkurzacz w sam raz dla Ciebie. W tym zestawieniu nie ma przypadkowych modeli; wszystkie cieszą się zarówno popytem, jak i pozytywnym feedbackiem. Panuje tu także różnorodność, a zatem zapoznasz się blisko z najlepszym sprzętem każdej kategorii. Przybliżymy ich specyfikację, która odpowiada w ostateczności za masowe zainteresowanie oraz dobry oddźwięk wśród użytkowników.

Electrolux ZTF7650

Przedstawiliśmy już z grubsza ten model, teraz zatem przejdźmy do detali. Marka Electrolux po raz kolejny nie zawodzi. Ów bezworkowy odkurzacz cieszy się mnóstwem pozytywnych opinii, a jego zaletą, która rzuca się w oczy od razu, są doprawdy niewielkie gabaryty. Wymienianie worków nie wchodzi przy nim w grę, a filtry, choć wymiany potrzebują, sygnalizują ten newralgiczny moment za pomocą wskaźnika.

Dlaczego jeszcze Electrolux ZTF7650 zbiera pochwały? Z całą pewnością, dzięki niewielkim rozmiarom jest on nie tylko łatwy w przenoszeniu i przechowywaniu, ale też we wszelkich innych manewrach. Docieranie do najtrudniej dostępnych rejonów mieszkania to dla niego pestka. Tym lepiej, że co trzecia pozytywna opinia zawiera wzmiankę o wielkiej mocy ssania, niezależnie od powierzchni. Użytkownicy przyznają, że jakość jest tu adekwatna do ceny.

Wystarczy przyjrzeć się fotografii, a kolejny atut tego modelu stanie się jasny. Electrolux ZTF7650 cechuje się po prostu wysoką estetyką; jest to często wymieniany walor. Ponadto, odkurzaczowi temu nie można odmówić praktyczności – jego dwa uchwyty zachwalane są powszechnie jako bardzo poręczne i komfortowe. Nie mniej dobrą opinią cieszy się dołączony do modelu zestaw szczotek dedykowanych różnym powierzchniom, ze szczególnym naciskiem na ssawkę do powierzchni twardych i tapicerek.

Oprócz tego, w pakiecie z odkurzaczem dostaniesz też zapasowy filtr HEPA. Electrolux ZTF7650 charakteryzuje się prostotą, a jego obsługa jest maksymalnie intuicyjna. Skoro o obsłudze mowa, bardzo cenionym jej elementem jest opcja regulacji mocy. Użytkownicy bardzo ją sobie chwalą. Nic dziwnego – np. parkiet nie wymaga pełnych obrotów silnika, a możliwość dostosowania mocy do nawierzchni oznacza nie tylko oszczędność prądu, ale i gwarancję dłuższej sprawności sprzętu.

Zelmer Odyssey ZVC305ST

Popularność tego klasycznego odkurzacza workowego marki Zelmer nie słabnie od lat. W parze z nią idzie też świetny rezonans ze strony nabywców. Obrotność tego urządzenia nie ma sobie równych, a towarzyszy jej lekkość i walory wizualne.

Choć Zelmer Odyssey ZVC305ST nie jest duży, znalazło się w nim wydzielone miejsce na schowek, w którym mieszczą się dołączone do niego akcesoria. Wszystko w zasięgu ręki! Do pakietu dołączona jest również tzw. turbo-szczotka – nieocenione narzędzie, które efektywnie zmaga się z głębokimi zanieczyszczeniami, a także sierścią zwierząt domowych. Ten ostatni problem potrafi być prawdziwą zmorą, toteż wyposażenie modelu Zelmera przychodzi na ratunek.

W zasadzie, marka Zelmer mówi sama za siebie; wśród produkowanych przez nią odkurzaczy nie uświadczysz ani jednej czarnej owcy. Niemniej, Zelmer Odyssey ZVC305ST jest prawdziwym rodzynkiem, który wyróżnia się na tle wyróżnionych. Pastelowe barwy oraz nietuzinkowy “look” znalazły swoje uznanie wśród wielu użytkowniczek. Na podstawie ich opinii można stwierdzić, że jest też cichym bohaterem. Jego praca nie generuje zbytniego hałasu, a trzeba przyznać, że praca ta jest skuteczna.

Uwadze użytkowników nie umknął pakiet szczotek, który przyczyniając się do owej skuteczności, robi wręcz furorę. Znajdziesz w nim szczotkę zaadaptowaną do polerowania delikatnych, a zarazem twardych nawierzchni, niewielką ssawkę dedykowaną tapicerkom, jak i również niezwykle przydatną ssawkę, która najlepiej sprawdza się w odkurzaniu ram okiennych, obrazów oraz księgozbiorów. Powtarzają się opinie, iż Zelmer Odyssey ZVC305ST jest bardzo uniwersalny, spełniając swą rolę w przypadku parkietów, ale też dywanów, których eksploatacja nie należy do najłatwiejszych.

Nie możemy pominąć elastycznych kółek tego odkurzacza, które oprócz nadawania mu zwrotności, nie powodują zarysowań na parkietach i podobnych im powierzchniach. To często wymieniana zaleta Zelmer Odyssey ZVC305ST. Zaraz za nią nierzadko wspominany jest komfortowy uchwyt, bez którego dowolne manewry z odkurzaczem nie byłyby aż tak wygodne i bezproblemowe. Podobnie jak zwycięzca firmy Electrolux, Zelmer Odyssey ZVC305ST równie często chwalony jest za małe rozmiary, które ułatwiają jego przechowywanie. Wciąga więc kurz, ale… nie jest zachłanny, jeśli chodzi o przestrzeń.

Philips MiniVac FC6142/01

To akurat odkurzacz akumulatorowy, który optymalnie uzupełnia pracę odkurzacza klasycznego. Philips poszedł na całość i wypuścił model, który odkurza nie tylko na sucho – równie dobrze możesz wciągnąć nim rozlaną wodę czy kawę. Gdyby zajrzeć głębiej w mechanizm tego odkurzacza, ujrzy się dwustopniową komorę cykloniczną – to właśnie ona zapewnia znakomitą filtrację, a co za tym idzie, kurz nie wędruje na zewnątrz urządzenia. Dzięki cyklonicznemu nadmuchowi, siła wciągania jest naprawdę imponująca. Z pewnością przysłuży Ci się specjalna nakładka. Z nią wszystkie najwęższe zakamarki zostaną odkurzone z najwyższą precyzją, bez Twoich zbędnych akrobacji.

Philips MiniVac FC6142/01 znalazł spore grono zwolenników również ze względu na swoją wszechstronność. Nie sprowadza się on jedynie do narzędzia przydatnego w pracy domowej – wszystko, co na niego się składa, predysponuje go także do czyszczenia wnętrza samochodu. Wśród opinii nietrudno znaleźć takie, które zachwalają ten odkurzacz jako niezbędnik młodego rodzica. Małe dzieci i bałagan to bardzo znany duet, a Philips MiniVac FC6142/01 sprawia, że duet ten nie gra zbyt długo. Wiele komentarzy wskazuje na fakt, że łazienki i trudno dostępne miejsca to dla tego odkurzacza środowisko naturalne.

Co w przypadku tego rodzaju odkurzacza szalenie istotne, jest on bardzo poręczny i przystosowany do kształtu dłoni. Podkreśla to co drugi użytkownik i trudno odmówić w tym racji. Uchwyt umożliwia zawieszenie odkurzacza, ale równie dobrze może on “odpoczywać” na stacji dokującej. Należy dodać, że model ten jest ultralekki i nie stanowi żadnego zagrożenia dla kondycji kręgosłupa. Gdzie tradycyjny odkurzacz nie domaga, tam sprawdzi się Philips MiniVac FC6142/01, domykając domowe porządki na ostatni guzik, często tuż przed oczekiwaną wizytą.

Dochodzi do tego bardzo oczywisty atut: jako odkurzacz bezprzewodowy, Philips MiniVac FC6142/01 chwalony jest za cechę wynikającą wprost z tego faktu. Brak kabla – niby detal, a jednak znacznie ułatwia życie. Odkurzacz ten pracuje bardzo cicho, ale tak samo doceniana jest jego “bezworkowość”, dokładająca się do oszczędnej eksploatacji. Ten model Philipsa jest po prostu solidnym i niezastąpionym urządzeniem, a jego cena nie zwala z nóg. Wprost przeciwnie, jest ona całkiem przystępna.

Zelmer Aquawelt 919.0 ST

To już drugi produkt Zelmera w tym zestawieniu, który nadal zyskuje wielu nowych zadowolonych użytkowników. Sekret tej popularności nieco się rozjaśni, gdy przekonasz się, że ten odkurzacz można spokojnie nazwać urządzeniem wielofunkcyjnym. Odpowiada on nie tylko za odkurzanie (którego “produkty” lądują w pojemniku), ale może też myć podłogi, usuwać z nich ciecze, jak i również czyścić samochodowe (i nie tylko) tapicerki. W tym wszystkim jest równie efektywny!

Co ciekawe, jeśli jesteś “konserwatystą”, pojemnik nie jest jedyną opcją. Możesz stosować worki wymienne. Niezależnie od preferencji, długi i elastyczny wąż typu Flexi oceniany jest świetnie przez wszystkich. Ten odkurzacz Zelmera chwalony jest też wśród alergików, co zawdzięcza filtrowi wodnemu, hamującemu pyłki, bakterie, roztocza i inne mikroorganizmy.

A zatem, co jeszcze ma do zaoferowania ten najpopularniejszy odkurzacz wodny? Łączy on w sobie otóż wprost zatrzęsienie różnych funkcji oraz jednoczesną łatwość w obsłudze. Jeśli jednak nie będziesz czegoś pewien, bez obaw – instrukcja obsługi napisana jest bardzo przejrzyście i rozwieje wszelkie Twoje wątpliwości. Możesz mieć więc po raz pierwszy raz do czynienia z odkurzaczem tego typu; poradzisz sobie. Klienci chwalą kabel, który dzięki swej długości eliminuje konieczność ciągłego podłączania go do kolejnych gniazdek. Wysoka moc ssania to również parametr, który doczekał się (zasłużonego) poklasku.

Zelmer Aquawelt 919.0 ST doskonale radzi sobie z gęstymi, grubymi dywanami, a wyczyszczenie mokrej podłogi to dla niego żaden problem. Sierść psów i kotów także nie jest mu straszna; zawsze bowiem możesz podłączyć turbo-szczotkę, którą nabędziesz razem z tym odkurzaczem. Klienci nie przechodzą obojętnie również obok funkcji piorącej, za każdym razem wspominając, że dzięki niej tapicerka i dywany wyglądają niemal jak nowe. Listę często podkreślanych zalet domyka brak nieprzyjemnych woni znanych aż zbyt dobrze z pracy odkurzaczy klasycznych. Można dorzucić też czteroletnią gwarancję, ponieważ i ona znajduje u konsumentów aprobatę.

iRobot Roomba 620

Zestawienie zamyka… robot. Nie jest to stwierdzenie na wyrost – masz do czynienia z urządzeniem inteligentnym, które bardzo ułatwia życie i wymaga z Twojej strony zaledwie symbolicznego zaangażowania. On sam poradzi sobie z zabrudzeniami podłogowymi, sierścią zwierząt oraz odkurzaniem dywanów. Już jego w tym… program. Ściślej, innowacyjna technologia IAdapt, której zasługą jest ekspresowe identyfikowanie rodzaju nawierzchni. Dzięki temu, IRobot dopasowuje do niej swoją pracę, a jest w czym przebierać; kafelki, parkiet, linoleum, grube i gęste dywany – IRobot posprząta niemal każdy kąt, łącznie z przestrzenią pod stołem i krzesłami. Gdy “uzna”, że praca została zakończona, bez Twojej pomocy wróci do stacji dokującej. Czego chcieć więcej?

Rzecz jasna, to cała smart-specyfika jest głównym atutem w oczach użytkowników. Poza tym jednak, IRobotowi przyznaje się wysoką skuteczność w pozbywaniu się zwierzęcej sierści z dywanów i innych powierzchni. Nie zrezygnuje ze sprzątania w obliczu najbardziej wymagającego dywanu. Można też przeczytać opinie chwalące IRobota za odkurzanie pod łóżkami – ten niuans bierze się zapewne stąd, że tradycyjne odkurzacze nie są tak skuteczne w dotarciu do tych i podobnych miejsc.

Natkniesz się z pewnością również na komentarze, które nie pozostawiają suchej nitki na nietrafionych zarzutach o rzekomy “snobizm”. Użytkownicy bardzo mocno przy tym podkreślają, że IRobot nie sprowadza się jedynie do roli ciekawego gadżetu, który jest trendy. Że w jego przypadku moda idzie w dobranej parze z wysoką użytecznością, ergonomią, oszczędnością czasu, a także wyraźną czystością pomieszczenia. Kiedy IRobot uskutecznia sprzątanie, nie musisz przecież wyłącznie leżeć beztrosko na kanapie – jest w końcu sporo czynności o wiele ciekawszych niż sprzątanie, może więc zająć się nim robot, który na nudę nie będzie narzekać.

Mało tego, nowoczesność tego urządzenia nie pozostawia najmniejszych wątpliwości. Znajduje to odzwierciedlenie w pochlebnych komentarzach, które kładą nacisk na inteligencję IRobota. Konsumenci przyznają, że nie jeździ on obsesyjnie po tych samych rejonach, które już posprzątał – przeciwnie, każdy jego ruch jest strategiczny i wykalkulowany. Niemniej, kiedy wychwytuje mocno zanieczyszczone miejsce, robi zwrot i czyści je, dopóki nie osiągnie efektu. To wszystko sprawia, że nie można dziwić się pozytywnym opiniom. Wszystko, co “smart”, zyskuje coraz większą popularność, dlatego inteligentny odkurzacz to tylko kolejny przykład tego oczywistego trendu.

Jaki odkurzacz wybrać?
4.5 (89.23%) 13 głosów

najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Olga
Gość
Olga

Ja sie zastanawiam nad Electroluxem i9 Pure 🙂 Przejde sie jeszcze do Media Expert, poogladam, popytam… ale jak na razie wydaje mi sie ze jest najlepszym wyborem;))

Pedro
Gość
Pedro

ja bym polecił irobota to prawda, ale wyższy model. są rewelacyjne w sprzątaniu, bardzo dokładne, sprytne, krótko się ładują, za to długo sprzątają

Zobacz też: