Jaki monitor 27 cali kupić? Ranking najlepszych monitorów.

Najlepszy monitor 27

Monitor jest niezbędnym urządzeniem nie tylko dla graczy, ale również dla osób, które na co dzień pracują na komputerze. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę na co zwracać uwagę przy zakupie tego sprzętu. Przede wszystkim warto zastanowić się nad tym, do czego będzie wykorzystywany dany monitor.

Zastosowanie

Pierwszym rodzajem są monitory biurowe wykorzystywane przede wszystkim do pracy.
Kolejny rodzaj monitorów jest przeznaczany dla graczy. W tej kwestii najważniejszy jest czas reakcji, który jest decydującym elementem, który ma wpływ na przebieg danej rozgrywki.
Z kolei trzecią grupą są monitory profesjonalne, wykorzystywane przeważnie do zadań specjalnych, gdzie najważniejsze zadanie odgrywa świetne odwzorowanie kolorów.
Częstotliwość odświeżania

Kolejnym istotnym parametrem jest częstotliwość odświeżania, która jest wyrażana w Hz. Oznacza to liczbę wyświetlanych na ekranie obrazów w ciągu trwania jednej sekundy. Niska częstotliwość może oddziaływać na pojawienie się bólów głowy. Do wykonywania codziennych bardzo standardowych czynności na komputerze spokojnie powinna wystarczyć częstotliwość w okolicach 60-75 Hz. Z kolei wysoka częstotliwość jest bardzo ważna w przypadku dynamicznych gier, gdzie decydujące znaczenie odgrywa możliwie jak najszybsza reakcja.

Rozdzielczość monitora 27 – calowego

Rozdzielczość ekranu jest jednym z parametrów określających liczbę pikseli obrazu, które są wyświetlane na ekranie w pracy danego monitora. Określa również liczbę pikseli, które są wyrażane w pionie, a także poziomie. W przypadku monitorów 27-calowych jest możliwość wybrania spośród trzech dostępnych rozdzielczości: 1920 x 1080, 2560 x 1440, a także 3840 x 2160 pikseli.

Format obrazu

Formatem obrazu nazywamy wymiary wyświetlanego obrazu, które są wyrażane za pomocą ilorazu jego długości, a także wysokości. Monitory o przekątnej ekranu 27 cali cechują się przede wszystkim formatem obrazu 16:9. Zaletą monitorów panoramicznych jest także zdolność do zapanowania nad wieloma otwartymi oknami.

Synchronizacja częstotliwości

Część monitorów została wyposażona w specjalne moduły, które umożliwiają na synchronizowanie częstotliwości odświeżania monitora, a także dopasowania go do prędkości renderowania obrazu przez kartę graficzną. W monitorach używana jest technologia AMD FreeSync albo NVIDIA G-sync, przez co danego użytkownik monitora pozbywa się jakichkolwiek zacięć oraz zwolnień wyświetlanego obrazu.

Wbudowany tuner TV

Zdecydowana większość monitorów 27 – calowych jest wyposażona w Tuner TV. Działa on na bardzo podobnej zasadzie do telewizora. Działanie takiego monitora polega jedynie na jego włączeniu, a także sterowaniu zdalnym za pomocą danego pilota. Monitor z wbudowanym Tunerem TV zawiera przeważnie dodatkowe funkcje. Może to być nagrywanie filmów na zewnętrzny dysk lub funkcja Smart TV, która z monitora jest wstanie uczynić telewizor z prawdziwego zdarzenia.

Typ matrycy

Osoby, które zdecydują się monitor 27 cali powinny zorientować się również w kwestii odpowiedniego typu matrycy, jaka została użyta w urządzeniu. Do najpopularniejszych należą: TN (Twisted Nematic), IPS (In-plane switching), a także VA (MVA, PVA).