Jaki monitor 24 cale – Ranking 24 calowych monitorów.

Jaki monitor 24 cale

24- calowy monitor jest znakomitym rozwiązaniem jako element niedrogiego domowego zestawu komputerowego. Doskonale może sprawdzić się również w roli dodatkowego, poprawiającego wygodę pracy ekranu dla laptopa. W obu tych wypadkach taki monitor powinien posiadać jednak dwie kluczowe cechy, przede wszystkim wyświetlać dobrej jakości obraz, a także być w rozsądnej cenie. Oto test niedrogich monitorów z ekranami 24 cale.

Dla osób, które nie są zawodowymi graczami albo grafikami, wydanie kwoty od dwóch czy trzech tysięcy złotych na monitor jest mało racjonalnym pomysłem. Przeciętny użytkownik do domowego peceta potrzebuje zdecydowanie tańszego sprzętu.

Dobrym wyborem może być niedrogi monitor z 24-calowymi ekranem o rozdzielczości Full HD, który można kupić już za kilkaset złotych. Mogą one zapewnić nie tylko wystarczająco dużą przestrzeń roboczą, ale także optymalną szczegółowość obrazu. Na rynku można znaleźć obecnie coraz więcej takich monitorów.

Kalibracja i tryby

Warto mieć świadomość, że każdy monitor już w domyślnym (fabrycznym) trybie pracy powinien być bardzo dobrze zoptymalizowany do codziennej pracy – wyświetlany obraz musi mieć neutralną temperaturę bieli, a także dobrze skalibrowane kolory. Niewiele osób posiada w domu specjalistyczny sprzęt kalibracyjny, który może samodzielnie dostosować parametry wyświetlanego obrazu.

Warto jednak pamiętać, że w tanich monitorach z fabryczną kalibracją bywa różnie. Z jednej strony można na rynku znaleźć takie modele jak AOC I2481FXH lub Acer R231 bmid, które w domyślnym trybie pracy wyświetlają obraz z bardzo dobrym odwzorowaniem kolorów oraz biel o neutralnej temperaturze (około 6500 K), z drugiej zaś są modele tak jak LG 24MP59G-P, które nie zostały właściwie fabrycznie skalibrowane.

W domyślnym trybie pracy prezentują on biel o zimnej tonacji, czyli wyświetlane na ekranie barwy nie są optymalne. Przekłada się to na zauważalnie niższą ocenę tego monitora w kategorii wierności odwzorowywania kolorów.

Bardzo przydatne dla użytkownika w codziennej obsłudze są dodatkowe tryby pracy monitora. Producenci zadbali o ich zoptymalizowanie do typowych scenariuszy użytkowych, np. do oglądania filmów, grania, zdjęć, czy pracy biurowej. Jak się okazuje nawet w tańszych monitorach dostępne są tego typu tryby.

Jakość wykonania

Po obudowach niektórych monitorów np. Samsunga lub Philipsa 247E6 można dostrzec, że ich producenci mieli zdecydowanie ograniczony budżet konstrukcyjny. Plastiki są bardzo przeciętnej jakości, a całość niewiele usprawiedliwia nawet fakt, że oba modele mają błyszczące obudowy, a także dotykowe (niestety, niezbyt wygodne w praktyce) panele sterujące. W Samsungu tylny panel gniazd połączeniowych bardzo niebezpiecznie ugina się w trakcie instalacji przewodów, a stabilność monitora, który stoi na biurku trzeba uznać za słabą.

Nie można natomiast przyczepić się do wykonania, a także wyglądu urządzeń LG 24MP59G-P, Philipsa 246E7 czy monitorów AOC I2481FXH, Acer i Asus. Są to konstrukcje o bardzo stabilnych podstawach, które sprawiają solidne wrażenie.