Najlepsze monitory 22 cale

Najlepsze monitory 22

Zdecydowana większość monitorów, które są obecnie sprzedawane są wyposażone w panoramiczne wyświetlacze. Najpopularniejsze są ekrany 22 calowe. Nie każdy jednak jest świadomy faktu, że każdy monitor 22 calowy ma taką samą wielkość ekranu. Wszystko uzależnione jest od proporcji boków danego wyświetlacza.

Typy monitorów 22 calowych:

o proporcjach boków 16:10 oraz rozdzielczości 1680×1050 pikseli – ich ekran jest bardzo zbliżony swoją wielkością do 19-calowego monitora o klasycznych proporcjach (5:4), jest jednak od niego minimalnie szerszy, o proporcjach boków 16:9 i rozdzielczości 1920×1080 pikseli – ich ekran jest z kolei bardzo zbliżony do 17-calowego monitora (o klasycznych proporcjach), są jednak od niego zdecydowanie szersze.

Jakie złącza powinien mieć monitor?

W celu podłączenia danego monitora do komputera potrzebne jest jedynie złącze D-Sub. Sprawdzi się ono w przypadku, gdy użytkownik będzie chciał grać lub surfować w internecie. Okaże się to jednak niemożliwe, gdy osoby będą chciały obejrzeć film w większej rozdzielczości z płyty Blu-ray. Warto wiedzieć, że te filmy są zabezpieczone i do ich wyświetlenia w wysokiej rozdzielczości niezbędne jest cyfrowe złącze z obsługą protokołu HDCP. Wszystkim fanom kina HD rekomenduje się zdecydować się na monitor posiadający złącze HDMI, albo przynajmniej DVI z obsługą HDCP.

Na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie monitora?

Przed zakupem jakiegokolwiek monitora specjaliści rekomendują dokładne przyjrzenie się jego matrycy, warto sprawdzić czy nie ma on uszkodzonych pikseli. Ekran powinno się przede wszystkim obejrzeć z bardzo bliskiej odległości, wyświetlając na całej powierzchni kolory w następującej kolejności: czerwony, zielony, niebieski, biały i czarny.

W przypadku, gdy wszystkie piksele będą świeciły się tak samo (nie ma czarnych lub świecących na inny kolor punktów), można stwierdzić, że monitor jest pozbawiony wad matrycy LCD. W sytuacji, gdy będą uszkodzone piksele rzadko można je zareklamować, oczywiście są wyjątki w przypadku niektórych producentów. Iiyama oraz LG oferują swoim klientom możliwość wymiany urządzenia, w przypadku, gdy w ciągu 30 dni od dnia zakupu zauważony zostanie choćby jeden uszkodzony punkt.

Przekątna ekranu

W przypadku monitorów 22 – calowych można wyróżnić dwa typy urządzeń. Modele NEC MultiSync E222W, Philips 220X1SW, Gateway HD2201, a także ASUS VK222H są zaliczane do grupy wyświetlaczy, które pracują z rozdzielczością 1680×1050 pikseli (proporcje ekranu 16:10).

Pozostałe monitory cechują się trochę większą rozdzielczością 1920×1080 pikseli (proporcje ekranu 16:9). W wyświetlaczach mających proporcje 16:9 rzeczywista przekątna wynosi 21,5 cala, ale z kolei ekran jest o 3 centymetry mniejszy na wysokość i minimalnie szerszy od monitorów w proporcji 16:10. Można z tego wywnioskować, że mimo niższej rozdzielczości monitory 16:10 oferują swoim klientom większą powierzchnię ekranu. Ma to bardzo duże znaczenie dla osób, które mają słabszy wzrok, gdyż wyświetlane elementy będę większe niż w przypadku monitorów mających proporcje 16:9.