Jaki laptop wybrać do gier? Poradnik dla graczy

laptopy

Laptopy do gier zyskują coraz większą popularność. Kolejne firmy produkujące notebooki oferują coraz to nowsze i lepsze konfiguracje sprzętowe, które pozwalają grać w najnowsze gry, nie rezygnując z mobilności laptopa. Przyjrzyjmy się na co warto zwrócić uwagę, aby laptop do gier był udanym zakupem. Jaki laptop do gier kupić?

Karta graficzna i procesor

Podstawowymi składnikami dobrego laptopa do gier są karta graficzna i procesor. Jednocześnie są to najdroższe podzespoły, ale nie warto na nich oszczędzać. Bez dobrej karty wspomaganej wydajnym procesorem o graniu będzie można tylko pomarzyć. Dodatkowym utrudnieniem jest to, że są to elementy które ciężko później wymienić, gdyż zazwyczaj wlutowywane są na stałe. Szukając karty warto przemyśleć w jakie gry zamierzamy grać, bo jeśli nie są to najnowsze tytuły, to jasnym jest, że nie potrzebujemy najlepszego modelu na rynku. Obecnie do najlepszych dostępnych kart należą modele GeForce GTX z serii 1000 oraz z serii 900 od modelu 960M w górę, a także karty Radeona (R9 M290X, 8970M, 7970M). Są to modele które pozwolą na uruchomienie większość dostępnych obecnie gier.

W przypadku procesora jest podobnie. Szukający dobrej wydajności powinni zainwestować w procesory klasy Intel Core i7, bądź AMD Ryzen. Ci, którzy nie potrzebują aż takiej wydajności powinni być zadowoleni z modeli klasy i5 i odpowiadającym im modelom innych producentów.

Warto też zwrócić uwagę na to, by sprzęt który wybieramy był podobnej klasy, gdyż wysokiej klasy procesor i słaba karta (lub odwrotnie) mogą uniemożliwić granie. Przy podejmowaniu decyzji potrzebny więc jest kompromis. Jeśli nie można zakupić najlepszych rzeczy, warto pamiętać, że do gier ważniejsza jest lepsza karta graficzna niż procesor.

Matryca

Jeśli chodzi o gry, to sposób ich wyświetlania jest równie ważny co reszta podzespołów. Dobrze wybrana matryca nie powinna męczyć wzroku i pozwoli cieszyć się wszystkimi efektami graficznymi. W laptopach najczęściej montuje się matryce błyszczące o przekątnej 15 i 17 cali. Mniejsze są już mało poręczne – zbyt obciążają wzrok. Warto także przyjrzeć się maksymalnej dostępnej rozdzielczości. Obecnie wiele gier obsługuje już rozdzielczość 1920×1080 i ku takiej powinniśmy się skłaniać przy wyborze.

Pamięć RAM i dysk twardy

Równie ważny i istotny element składowy którym powinien charakteryzować się laptop do gier. W elementach tych jednakoż dużo łatwiej jest wprowadzić modyfikacje bądź rozbudować. Laptop do gier powinien być zaopatrzony w co najmniej 4GB pamięci RAM (obecnie standardem staje się minimum 8GB). Jeśli chodzi o dysk, warto zwrócić uwagę na rodzaj i prędkość obrotową. Coraz bardziej popularne stają się dyski SSD, które są wydajniejsze, szybsze i pobierają mniej energii od standardowych HDD. Niestety ich cena dalej pozostaje dość wysoka. Jeśli chodzi zaś o prędkość obrotową do gier najlepsze będą modele, których prędkość wynosi co najmniej 7200 obrotów na minutę.

Dodatkowe informacje

Ze względu na kompaktową budowę, często okazuje się, że laptop będzie mocno się grzał. Należy więc przyjrzeć się dokładnie ilości i wielkości otworów wentylacyjnych. Jeśli pomimo zastosowanych rozwiązań laptop nie radzi sobie zbyt dobrze z chłodzeniem, warto pomyśleć o zakupie podkładki chłodzącej, która pomoże wydajniej chłodzić nasz sprzęt.

Jaki laptop wybrać do gier? Poradnik dla graczy
4.7 (93.64%) 44 głosów