Najlepsze ekspresy ciśnieniowe
Rodzaje ekspresów ciśnieniowych:
KOLBOWE
Korzystanie z ekspresu kolbowego (nazywanego inaczej ręcznym lub mechanicznym) polega na wsypaniu zmielonej kawy do sitka, które znajduje się w kolbie (portafiltrze), a następnie umieszczenie jej w urządzeniu. Podczas jednego parzenia możesz przygotować jedną lub maksymalnie dwie filiżanki naparu, w zależności jak głębokie jest sitko. Jeśli chcesz więcej niż dwie filiżanki, konieczne będzie opróżnienie kolby i nasypanie kolejnej porcji kawy mielonej. Do dyspozycji jest również dysza do spieniania mleka, dla fanów kaw mlecznych.
To, co wyróżnia ekspresy kolbowe (w przeciwieństwie do automatycznych), to brak młynka. Jeśli zatem cenisz sobie kawę świeżo zmieloną, należy w takim wypadku dokupić osobny młynek do kawy. Do tego rodzaju ekspresów najlepsza jest kawa drobno mielona. Niektóre modele ekspresów ręcznych obsługują także specjalne saszetki z kawą.
AUTOMATYCZNE
Ekspres ciśnieniowy automatyczny odróżnia od kolbowego to, że posiada młynek (ceramiczny lub stalowy), dzięki czemu łatwo przygotować napar z ziaren (lub, w zależności od modelu, również ze zmielonych ziaren). Ciśnienie w tego typu urządzeniu jest wysokie – co najmniej 15 barów.
Dobra wiadomość dla fanów kaw z mlekiem, ekspres automatyczny będzie w takim wypadku najlepszym rozwiązaniem. Dzięki takiemu modelowi urządzenia przygotujesz puszyste cappuccino lub delikatne latte. Wszystko dzięki dyszy do spieniania mleka. Parametry parzenia kawy w ekspresie automatycznym dzięki zaawansowanym rozwiązaniom technologicznym dobierają się same: grubość ziaren, ilość wody oraz temperaturę przygotowania naparu. Warto pamiętać, że do tego typu urządzeń należy używać kawy drobno zmielonej.
KAPSUŁKOWE
Ekspresy kapsułkowe stają się ostatnio coraz bardziej popularne wśród fanów kawy. Zajmują niedużo miejsca na kuchennym blacie, a przy tym przyciągają kolorowym wyglądem i mnogością kaw, które można dzięki nim zaparzyć. A przy tym są niezwykle łatwe w obsłudze i praktyczne, wystarczy włożyć kapsułkę i nacisnąć przycisk „start”. Napój gotowy!
Zużyte opakowania trafiają do specjalnego pojemniczka, który łatwo opróżnić, a więc urządzenie nie sprawia wiele kłopotów z czyszczeniem. Niektórzy producenci ekspresów kapsułkowych oferują usługę odbioru zużytych kapsułek i ich recykling.
KAWIARKI
Kawiarki należą do najprostszych wśród ekspresów ciśnieniowych. Posiadają niewielki rozmiar, który sprawdza się w warunkach domowych, ale jest również idealny do podróży. Do zaparzania kawy przy jej pomocy używa się ziaren o średnim stopniu zmielenia.
Tego typu urządzenia mają jednak pewne minusy, jeśli chodzi o czas zaparzania (ok. 8 minut) oraz konieczność każdorazowego czyszczenia czajniczka po przygotowaniu kawy. Napar z kawiarki najczęściej starcza dla 1-2 osób, przez ograniczoną pojemność (od 0,1 l do 0,6 l). Jeżeli lubisz kawy mleczne, musisz spieniać mleko w osobnym urządzeniu przeznaczonym do spieniania.
Dlaczego ciśnienie jest ważne w procesie parzenia kawy?
Zasada jest prosta, acz bardzo znacząca: im wyższe ciśnienie, tym i jakość przygotowanej kawy jest wyższa. Sekret leży w sposobie jej parzenia. Zmielone ziarenka i woda tłoczona pod ciśnieniem sprawiają, że z drobinek ziaren wydobywa się cała pełnia smaku i aromatu.
Wśród ekspresów ciśnieniowych wyróżniamy modele niskociśnieniowe – są to kawiarki i najprostsze ekspresy kapsułkowe (3–4 bary) oraz wysokociśnieniowe, wśród których znajdują się ekspresy automatyczne, ręczne i kapsułkowe (15–18 barów).