Jaką pralkę kupić? Ranking i porady

Jaką pralkę kupić?

Dzięki niej nasze życie jest o wiele prostsze, wystarczy wrzucić do niej brudne ubrania i wyciągnąć czyste — pralka — to podstawowe wyposażenie każdego gospodarstwa domowego. W sklepach nie brak różnych modeli, które oprócz oczywistej energooszczędności, która stała się normą, są wyposażone w dodatkowe opcje. Podpowiemy, jak wybrać pralkę dopasowaną do indywidualnych potrzeb.

Ważne parametry

Przed zakupem pralki, należy zastanowić się nad potrzebami i oczekiwaniami. Najczęściej próbujemy dopasować urządzenie do wielkości łazienki zapominając, że nie każdy model spełni pozostałe wymagania. Istotne są praktycznie wszystkie parametry tj. pojemność, pobór wody, klasa energetyczna czy efektywność prania i tzw. kultura pracy.

Pojemność jest jednym z głównych kryteriów mających wpływ na wybór i satysfakcję z użytkowania. W dużej mierze zależy od wielkości rodziny, a kolejno od miejsca w łazience, kuchni czy pralni. Dostępne ładowności bębna wynoszą od 3 do 10 kg, przy czym im większa jest ta wartość, tym najczęściej pralka ma większe gabaryty. Optymalnym rozwiązaniem są pralki o pojemności 5 – 7 kg, aczkolwiek można spotkać także modele 8 kg, które zaskakują zgrabnym wyglądem. Naturalnie, dla singla lub dwuosobowej rodziny wystarczające będą pralki o najniższej ładowności.

Pobór wody to jeden ze wskaźników oszczędności pralki. Jeden cykl prania — w zależności od modelu pralki i dostępnych funkcji — może zużywać od 11 do 95 litrów wody. Zużycie podawane jest w rozrachunku łącznym na etykiecie pralki. Trzeba wiedzieć, że producenci w swoich wyliczeniach mają na uwadze zużycie wody przy 200 standardowych cyklach prania, na podstawowym programie. Szacunkowa ilość zużywanej wody na rok nie powinna przekraczać 9 tys. litrów.

Klasy energetyczne są znane praktycznie każdemu. Zwracamy na te oznaczenia szczególną uwagę, ponieważ wiążą się one z realną oszczędnością energii. Oczywiście najmniej prądu pobierają pralki oznaczone znakiem A+++, a najwięcej te posiadające znaczek D. Im wyższa efektywność, tym cena urządzenia jest większa. Korzystnym rozwiązaniem będzie wybór pralki A+.

Efektywność prania to szalenie ważne oznaczenie, chociaż często jest w ogóle pomijane bądź mylnie odczytywane. Powodem jest podobna nomenklatura jak przy klasie energetycznej (od A+++ do G). Nie mniej jednak dzięki temu oznaczeniu określa się skuteczność usuwania zabrudzeń i efektywność odwirowywania.

Kultura pracy to nic innego jak głośność pracy pralki. Starsze modele były słyszalne w całym mieszkaniu, nowe pralki charakteryzują się doskonałym wyciszeniem i oscyluje w granicach od 45dB do 70 dB.

Rodzaj pralki

Oprócz parametrów urządzenia należy wybrać rodzaj pralki. W tej kwestii mamy pralki ładowane od góry i standardowo z boku, a także pralki wolnostojące, do zabudowy i wielofunkcyjne tzw. pralko-suszarki. To, na jaką pralkę się zdecydujemy zależy od wielkości pomieszczenia. Do mniejszych łazienek idealne będą wąskie i ładowane od góry pralki, w większych łazienkach czy pralniach sprawdzą się pralki ładowane z boku. Jeśli zamierzamy pralkę umieścić w kuchni można pomyśleć o modelu do zabudowy, a jeśli nie mamy w mieszkaniu wystarczająco miejsca do suszenia prania, lub cenimy sobie komfort możemy postawić na pralko-suszarkę.

Jak wybrać odpowiednią pralkę? Pomagamy wybrać najlepszą dla Twoich potrzeb!

Okazuje się, że wybór pralki, która spełniałaby wszystkie nasze oczekiwania i podstawowe funkcje, nie jest wcale taki prosty. Wchodząc do sklepu ze sprzętami domowymi, łatwo poczuć się zdezorientowanym. Zaczynamy się zastanawiać która pralka nadaje się do łazienki, która jest będzie najlepsza lub która lepiej sprawdzi się przy dużej rodzinie, a która w niewielkiej łazience. W takich momentach dobrze mieć ze sobą poradnik, taki jak ten.

Producenci posiadają w swojej ofercie wiele różnorodnych modeli, które różnią się między sobą wszystkim – począwszy od sposobu ładowaniu, kończąc na tzw. „inteligentnych” funkcjach.
Prezentujemy najważniejsze informacji dotyczących pralek – na co zwracać uwagę przy zakupie i jakie są między nimi różnice.

Podstawy, które dobrze znać

Zanim wybierzesz się do sklepu, zastanów się jakie masz oczekiwania oraz potrzeby względem nowej pralki. Co przeszkadzało Ci w starej i co chciałbyś, żeby zawierała nowa. Warto to sobie gdzieś spisać, żeby mieć bardzo konkretny obraz sprzętu, którego będziesz szukał. Najlepiej wziąć pod uwagę kilka najważniejszych cech pralek, które zaważą o komforcie użytkowania, a także wpłyną na rozmieszczenie urządzenia w mieszkaniu.

1. Pojemność

Jest to jeden z najważniejszych elementów, który jest zależny głownie od wielkości rodziny i ilości regularnego prania. To, co również ma znaczenie, to ilość miejsca w docelowym pomieszczeniu, w którym będzie stała pralka. W sprzedaży dostępne są modele, których ładowność bębna wynosi od 3 do nawet 10 kg. Jeśli zamierzasz korzystać z pralki w niewielkim mieszkaniu w pojedynkę bądź ze swoim partnerem, najmniejsze urządzenia o pojemności do 5 kg będzie w tym wypadku idealne. Co do większych, kilkuosobowych rodzin, producenci zaprojektowali pralki o pojemności do 7 kg. Modele, których pojemność sięga lub przekracza 10 kg, są przeznaczone są do działalności gospodarczej. Główna zasada jest jednak wszędzie taka sama: im większa ładowność bębna, tym większe jest urządzenie oraz jego cena.

2. Klasy energetyczne

Jak każde urządzenie AGD, pralki również są oznaczone klasą efektywności energetycznej. Takie oznaczenia znajdują się na specjalnej etykiecie. Klasa jest informacją o rocznym zużyciu energii wyrażonym w kW/h i obejmuje 7 stopni, oznaczonych od litery A+++ (największa efektywność) do D (najmniejsza). Co więcej, klasa jest zależna od współczynnika efektywności energetycznej, przy czym:

A+++ – współczynnik niższy niż 46%

A++ – między 46 a 52%

A+ – między 52 a 59%

A – między 59 a 68%

B – między 68 a 77%

C – między 77 a 87%

D – współczynnik wyższy niż 87%

To, o czym należy pamiętać, to fakt że za najwyższą efektywnością stoi wysoka cena. W związku z czym optymalnym i słusznym wyborem będzie pralka z oznaczeniem A+ lub A.

3. Ilość pobranej wody

Jeśli cenisz sobie oszczędność i ekologiczność sprzętu oraz nie chcesz marnować zbyt dużej ilości wody, warto zwrócić uwagę nie tylko na klasę energetyczną, ale i zużycie wody podczas jednego cyklu prania. Jego wartość waha się zwykle pomiędzy 11 a 94 litrami. Częściej jednak otrzymujemy informację o zużyciu wody na rok (jest to obowiązkowe pole na etykiecie pralki), które zawiera oszacowane dane o zużyciu wody dla 4-osobowej rodziny przy 200 standardowych cyklach prania (bawełna 60°C). Przeciętna wartość to ok. 9000 litrów wody na rok.

4. Poziom wytwarzania hałasu

Jeśli posiadasz bądź do niedawna posiadałeś pralkę z wcześniejszych lat produkcji, na pewno wiesz, że nie należy ona do najcichszych. Poziom wytwarzania hałasu przez starsze sprzęty jest dość wysoki. Na szczęście producenci zajęli się również i tym problemem. Praca nowszych urządzeń jest bardziej komfortowa i przyjazna dla otoczenia. Z drugiej strony nowszy model, to zarazem droższy model. Standardowe natężenie dźwięku pralki oscyluje w okolicach 50 dB podczas prania i 70 dB podczas wirowania. Miej na uwadze ten parametr, jeśli zależy Ci na uniknięciu zbyt wysokiego poziomu hałasu. Może to bowiem utrudniać codzienne czynności.

5. Efektywność

Oprócz klasy energetycznej, pralki posiadają również oznaczenia efektywności prania i odwirowania. Zagłębiając się w temat, spotkamy się aż 9-stopniową skalą, zaczynającą się od A+++ (najwyższa), a kończącą na G. Im wyższa efektywność, tym pralka charakteryzuje się wyższą skutecznością usuwania plam i brudu, a odwirowanie jest szybsze i dokładniejsze.

6. Rodzaje pralek

a) Pralka automatyczna a wirnikowa

Pomimo że w sklepach najpopularniejsze są obecnie pralki automatyczne bębnowe, to nadal spotyka się też pralki wirnikowe (np. Frania). Te dwa urządzenia różnią się niemal wszystkim. W przypadku pralki wirnikowej, do kosztów samego urządzenia, dochodzą również wydatki na zakupienia wirnika. Nie jest to jednak stała zasada.

b) Pralka wolnostojąca a pralka do zabudowy

Pralki wolnostojące są zdecydowanie najpopularniejszymi wśród klientów. Wyróżnia je większa pojemność i duży wybór modeli. To, co charakteryzuje pralki do zabudowy, to możliwość urządzenia łazienki w wybranym przez nas stylu. Może być to problematyczne w wypadku przemeblowania czy przeprowadzki, należy się zatem z tym liczyć. Jednak większość oba urządzenia mają bardzo podobne funkcje i w większości niczym się nie różnią.

c) Pralka ładowana od góry lub od przodu

Pralki ładowane od frontu są zdecydowanie popularniejsze, ze względu na wygodę użytkowania. Jednak w ofercie producentów można znaleźć również modele, do których ładuje się ubrania od góry. Przy tego typu pralce warto pamiętać o pozostawieniu wolnej przestrzeni nad urządzeniem, która ułatwi otwarcie drzwiczek.

d) Pralka slim

Jeśli zależy Ci na pralce, która nie będzie zajmować dużo miejsca, bo przestrzeń mieszkalna na to nie odpowiada, dobrym rozwiązaniem jest zakup pralek typu slim, są one płytkie i niewielkich rozmiarów. Ich głębokość wynosi od 33 do 45 cm. Jednak im mniejsze gabaryty, tym pojemność bębna będzie ograniczona. W takich wypadkach waga załadunku może wynieść, w zależności od modelu, maksymalnie do 4,5 kg.

e) Pralko-suszarka

Pralko-suszarki do niedawna jeszcze nie tak popularne na rynku konsumenckim, dziś są coraz bardziej rozchwytywane przez klientów. Jeśli nie masz miejsca w mieszkaniu na rozłożenie suszarki, to taki model pralki sprawdzi się idealnie. Obecnie w ofercie producentów dostępne są modele ładowane od przodu. Minusem pralko-suszarek jest mniejsza energooszczędność, zużywają więcej prądu i wody.

4.6/5 - (ilość ocen: 18)