Jak zwiększyć masę mięśniową

Jak zwiększyć masę mięśniową

Budowa fizyczna naszego ciała jest określana poprzez masę mięśniową. Masę mięśniową budujemy poprzez:

odpowiednie odżywianie,
mocny trening,
suplementy

W celu zwiększenia masy mięśniowej należy pamiętać o powyższych rzeczach oraz nie zapominać o:

Spożywaniu ryb – ryby głównie tłuste powodują, że mięśnie są wrażliwe na insulinę. Spożywanie ryb powoduje, że mięśnie spalają zapasy glikogenu, a do mięśni wchodzą aminokwasy. Dodatkowo następuje oszczędzanie glutaminy.

Nacisku na negatywną fazę- to bardzo łatwa technika pozwalająca na przeciążenie mięśni i umożliwienie zwiększenia masy mięśniowej. Należy przy tym pamiętać, że zwiększenie mięśni jest spowodowane skurczem mięśni.

Spożywaniu sody – sód jest podstawą do zwiększenia masy mięśniowej mimo, że ma negatywną opinię. Negatywna opinia wynika z tego, że powoduje retencję wody. Jednak pozytywna strona sody to ułatwienie magazynowania glikogenu i wchłaniania aminokwasów. Dlatego spożywanie sody w celu zwiększenia masy mięśniowej jest konieczne.

Rezygnacji z aerobiku – ćwiczenia z zakresu aerobiku powodują bardzo negatywny wpływ na masę mięśniową, ponieważ powodują między innymi likwidację glikogenu i aminokwasów, które są bardzo cenne dla przyrostu masy mięśniowej.

Zwiększaniu obciążenia i szybkość podnoszenia- to bardzo istotne elementy. Dlatego należy pamiętać, aby stopniowo zwiększać obciążenia oraz zwiększać prędkość podnoszenia głównie podczas drugiej części powtórzeń.

Zwiększaniu liczby kalorii- to bardzo ważne, ponieważ w celu budowania masy mięśniowej i zapewnieniu odpowiedniej regeneracji mięśniom potrzebne są surowce, węglowodany, białka oraz tłuszcze. Zwiększoną liczbę kalorii o 50% powinniśmy przyjmować przez 3 dni. Dzięki temu spowodujemy wzrost bez powodowania przytycia. Należy pamiętać też o tym, że gdy jesteśmy przetrenowani to mięśnie nam nie zwiększają się i wtedy warto spróbować metody polegającej na zwiększaniu liczby kalorii o 50% przez 3 dni.

Odpoczynku – to bardzo ważne, aby zapewnić mięśniom regenerację i dlatego nie należy cały czas trenować. Odpoczynek powoduje regenerację naszych mięśni i umożliwia przyrost masy mięśniowej.

Spożywaj posiłki w nocy- spożywaną liczbę posiłków zwiększ do sześciu. Uzupełnij to proteinowym napojem w środku nocy, co spowoduje przyrost.

Zwiększaniu siły poprzez podnoszenie ciężarów- siłę zwiększamy poprzez liczbę powtórzeń. Liczba powtórzeń powyżej 15 powoduje wzrost wytrzymałości mięśni bez zwiększania ich siły oraz rozmiarów. Liczba powtórzeń od 6 do 12 powoduje wzrost wymiarów oraz siły naszych mięśni. Pamiętaj należy tutaj o zasadzie, że większa siła to większe napięcie mięśni i większy przyrost.
Glutaminie, Kreatynie i BCAA- uzupełnienie glutaminy powoduje brak zahamowania przyrostu mięśni, ponieważ niskie stężenie glutaminy hamuje przyrost. Kreatyna powoduje, że zwiększa się moc i ATP, który jest bardzo istotny podczas treningu i dla przyrostu masy mięśniowej. Aminokwasy są bardzo istotne gdy wyczerpane są zapasy glikogenu. Dodatkowo pozwalają zwiększać dodatni bilans azotowy powodując zapobieganie katabolizmowi, który jest efektem przetrenowania i bardzo złej diety.

Oceń post