Jak znaleźć lepszą pracę?
Niemalże każdy, w pewnym momencie pracy na etacie zaczyna czuć, że przestał iść do przodu i rozwijać się. Popada się w rutynę, która staje się męcząca i demotywująca. Brak ścieżki awansu i możliwości podnoszenia swoich kwalifikacji u danego pracodawcy, może skutecznie zniechęcić do angażowania się w pracownicze obowiązki. Jeszcze gorzej sytuacja wygląda, gdy zarobki od dłuższego czasu stoją w miejscu, a to już prosty przepis na utratę chęci do działania i motywacji do wykonywania codziennych obowiązków w pracy.
Nie ma nic bardziej demotywującego, niż marne odbicie naszego zaangażowania i praktycznych umiejętności w wynagrodzenie za pracę. Każdy chce zarabiać adekwatnie do poświęconego czasu, energii oraz swojej wiedzy czy też kwalifikacji.
W głowie pojawiają się pierwsze myśli o zmianie firmy, branży, stanowiska, zawodu, o zrobieniu czegokolwiek, co może spowodować, iż nasze CV stanie się atrakcyjniejsze dla potencjalnych przyszłych pracodawców. Co zrobić jednak, gdy wykonywana praca przestała przynosić satysfakcję i zadowalające zarobki? Jak znaleźć lepszą pracę? Co zrobić, by kolejna praca była faktycznie lepszą?
W walce o lepszą pracę, należałoby zastanowić się nad paroma kwestiami, dotyczącymi przede wszystkim nas samych i odpowiedzieć sobie na kilka pytań:
Czy umiem się skutecznie zareklamować, mówiąc kolokwialnie „sprzedać”? Czy wiem, co bym odpowiedział/a na pytanie, dlaczego to właśnie ja jestem odpowiednią osobą na te stanowisko? Trzeba wiedzieć, że odpowiednie zaprezentowanie swoich kwalifikacji i umiejętności to połowa sukcesu na rozmowie kwalifikacyjnej. Mało kto potrafi mówić o sobie w superlatywach. Tu jednak umiejętność ta przyda się. Nie chodzi jednak o napuszone przechwalanie się, ale o przekazanie przyszłemu pracodawcy konkretnych, zwięzłych i rzeczowych informacji o naszych osiągnięciach.
Czy wykorzystuję wszystkie szanse i okazje na znalezienie lepszej pracy, czy jednak tylko o tym myślę, ale nie robię nic albo bardzo mało w tym kierunku? Wciąż narzekamy, że praca nie przynosi spełnienia, a płaca jest poniżej naszych oczekiwań. Tak naprawdę jednak, trzeba samemu zakasać rękawy i zrobić coś, by to zmienić.
Praca sama nas nie odnajdzie. Aby mieć pewność, że robi się wszystko, by zmienić pracę na lepszą, należy wciąż przeglądać nowe oferty pracy na wszystkich dostępnych portalach i ogłoszeniach w prasie. Opłaca się również zaglądać bezpośrednio na strony internetowe firm, które nas interesują i w taki sposób nawiązać z nimi kontakt. Często też warto skorzystać z wiedzy znajomych czy rodziny o firmach i rekrutacjach na różne stanowiska.
Czy chcę wciąż uczyć się nowych rzeczy i umiejętności? Czy zależy mi na tym, by stale poszerzać swoją wiedzę i zdobywać nowe kwalifikacje? Czy robię cokolwiek w kierunku zawodowego rozwoju?
Czy byłbym/byłabym gotowy/a na wyjazd w ramach szkolenia lub na bezpłatne szkolenie wdrażające do nowych obowiązków? Znalezienie nowej, lepiej płatnej pracy z pewnością będzie wiązało się z podniesieniem lub przynajmniej zadeklarowaniem chęci podniesienia swoich kwalifikacji czy też wzięcia udziału w szkoleniu lub poświęcenia swego wolnego czasu na naukę np. języka obcego. Jednym słowem, otwórz się na nowe doświadczenia i wyzwania. To na pewno się opłaci!
Należy mieć na uwadze również to, że chcąc znaleźć nową pracę trzeba wykazać się cierpliwością i systematycznością w poszukiwaniach. Warto składać aplikację również tam, gdzie na pierwszy rzut oka wydaje się, że oferta nie jest skierowana do mnie. Nade wszystko jednak, trzeba pamiętać o stworzeniu swojego CV, a w szczególności listu motywacyjnego pod konkretne ogłoszenie i konkretną ofertę, a nie rutynowo i bez sensu wysyłać te same dokumenty aplikacyjne na różne stanowiska.
Agata Wólczyńska