Jak zacząć biegać?

Jak zacząć biegać

Czy codziennie mijasz biegaczy, a w Twoim umyśle rodzi się myśl „też bym tak chciał”?. Podziwiasz ich atletyczne sylwetki poruszające się rytmicznie po chodnikach miasta. Silne postanowienie podjęcia aktywności rodzi się w głowie, niestety na krótko.

Budzisz się rano z myślą „To ten dzień, dziś pójdę biegać”, a wieczorem po powrocie z pracy, zmęczony zasiadasz przed telewizorem. Plany biegania znów zostają przesunięte na następny dzień. Mija lato, jesień, nastaje zima, a wraz z nią dziesiątki powodów by pozostać na bezpiecznej, domowej kanapie.

Czas to zmienić!

Na początek najważniejsza jest decyzja. Mimo zmęczenia, deszczu, spóźnienia, narzekającego partnera, dziś jest ten dzień. Warto jednak do decyzji podejść z rozsądkiem, dystansem i uzbroić się w cierpliwość. Oto kilka pomocnych wskazówek.

Zdrowie i kondycja. Warto skonsultować się z lekarzem by wykluczyć wszelkie ewentualne przeciwwskazania jak choroby serca czy inne poważne dolegliwości, które stanowią przeszkodę w podjęciu aktywności fizycznej. Najgorszym wyjściem jest założenie butów, przebiegnięcie kilkunastu metrów i decyzja, że jednak to nie dla mnie. Tutaj potrzebna jest technika małych kroków.

Rozpocznij od codziennych spacerów, taka aktywność przygotuje organizm do większego wysiłku oraz ewentualnych kontuzji. Po kliku dniach warto zacząć wdrażać plan treningowy. Dzięki niemu stopniowo przejdziemy od spaceru, marszobiegu do biegu. Stopniowo zmniejszając marszobiegi na rzecz biegu.

Dieta. Zrezygnuj z niezdrowych, ciężkostrawnych potraw. Szczególnie przed biegiem, zadbaj o lekkostrawny, pożywny posiłek by mieć energię. a nie przeciążony żołądek.

Znajdź towarzysza do uprawiania sportu. Nic tak nie motywuje, jak wsparcie drugiego człowieka. Dzięki temu istnieje większa szansa, że nie zrezygnujemy za sprawą deszczowej pogody, lenistwa czy zapominalstwa.

Rozciągnięty dres i stare adidasy? O nie. Nawet na leśnej ścieżce warto wyglądać i czuć się profesjonalnie. Zaopatrz się w wygodne buty przeznaczone do biegania. Kolorowe legginsy, wygodna koszulka ze specjalnego oddychającego materiału i możesz wstąpić do grona biegaczy.

Znajdź swoją trasę. Spokojne, zielone miejsca np. park czy leśna ścieżka. Ustronne miejsce, gdzie nie będzie przeszkadzał zgiełk miasta i poruszające się pojazdy. Miejsce gdzie można podziwiać piękne okolice w trakcie codziennych treningów.

Kiedy przyjdzie trenować w pojedynkę, niezbędne są słuchawki na uszy z ulubioną, rytmiczną muzyką. Ta sprawi, że nogi same poniosą w rytm płynącej melodii.

Początki zawsze bywają trudne, ale na pierwsze efekty nie trzeba czekać długo. Zainwestowana siła i determinacja zaowocuje endorfinami po pierwszym przebiegniętym odcinku, a to bywa uzależniające. Po kilku tygodniach zauważyć będzie można pierwsze zmiany w sylwetce. Oprócz zmian w fizjonomii, bieganie ma duży wpływa na ludzką psychikę. Wyprostowana, wysportowana sylwetka i pewność siebie, czy potrzebne są lepsze rekomendacje, by ten wieczór jednak nie spędzić na kanapie przed telewizorem?

Oceń post