Jak wybrać dobry telefon?

Jak wybrać dobry telefon?

Telefon komórkowy to w obecnych czasach niemal nieodzowny element naszego życia. Przydatny w wielu sytuacjach, umożliwiający łatwy kontakt z bliskimi, nierzadko ratujący życie, telefon stał się urządzeniem, które posiada prawie każdy. Popularność mobilnych „słuchawek” niesie ze sobą jednak pewien kłopot – w mrowiu dostępnych na rynku modeli czasem trudno się zdecydować na zakup jednego, konkretnego urządzenia.

Poniżej postaramy się nieco ułatwić kwestię wyboru nowej „komórki”, zwracając uwagę na kwestie, które decydują o tym, dla kogo dany telefon będzie najbardziej odpowiedni.

Smartfon czy „klasyka”?

Obecnie dużą część rynku stanowią smartfony, najczęściej z dużymi, dotykowymi ekranami. Bardziej klasyczne urządzenia z fizycznymi klawiaturami swoje skromne możliwości nadrabiają niską ceną i długą pracą na jednym ładowaniu – to ostatnie jest niejednokrotnie piętą achillesową nowoczesnych smartfonów.

„Klasyczna” komórka będzie dobrym wyborem dla osób starszych, bądź takich, które nie najlepiej dogadują się z nowinkami technicznymi. Sprawdzi się też jako telefon „zapasowy”, na przykład na czas wyjazdu, kiedy nie będziemy mieli dostępu do ładowarki. Na rynku dostępne jest sporo dobrej jakości klasycznych telefonów, na przykład mające już parę lat, ale wciąż bardzo popularne modele marki Nokia, czy zaopatrywane w różne dodatkowe funkcje produkty mniejszych firm, takich jak myPhone.

Większość dorosłych osób na swój główny telefon wybierze najprawdopodobniej smartfon. I tu pojawia się kolejny dylemat.

Android? iOS? Windows?

Nie oszukujmy się – lansowany niegdyś na nową przyszłość telefonów komórkowych mobilny system Windows można już uznać za martwy. Platforma nigdy nie była szczególnie popularna, a w ostatnim czasie, gdy przestały powstawać na nią aplikacje, a te już istniejące się z niej wycofują, jej używanie zupełnie straciło sens. Tak naprawdę rynek smartfonów maja w garści dwa systemy – Android firmy Google, oraz iOS.

Ich sytuacje są zgoła odmienne od siebie. O ile na Androidzie działa ogromna większość wydawanych na świecie smartfonów, to iOS zarezerwowany jest dla wąskiej gamy produktów marki Apple. iPhone’y, bo tak nazywają się telefony amerykańskiej firmy, mają wielu zwolenników, i nie bez powodu. System iOS odznacza się intuicyjnością, stabilnością i regularnymi aktualizacjami. Niestety, ma też wady, które odstraszają wielu użytkowników. Urządzenia z iOS nie „dogadują się” z produktami posiadającymi inne systemy operacyjne; utrudniona jest np. wymiana plików między nimi. Ilość aplikacji na iOS również wyraźnie odstaje od Androida. Mimo to, użytkownicy iPhone’ów zazwyczaj chwalą sobie swój sprzęt. Nic w tym dziwnego, bowiem telefony marki Apple wyposażone są nie tylko w stabilny i niezawodny system, ale też są zawsze świetnie wykonane, zapewniając wysoki komfort obsługi. Na równie wysokim poziomie stoją zamontowane w nich aparaty fotograficzne oraz multimedia. Ich poważną wadą są za to ceny, bardzo wysokie jak na telefony komórkowe. Dlatego też większą popularnością cieszą się różnorodne urządzenia z platformą Android. O ile kupując iPhone’a z góry wiemy, co dostaniemy, niezależnie od tego, na który decydujemy się model, to wybór smartfona z Androidem jest niekiedy dość problematyczny.

W gąszczu Androidów

Swoje smartfony z systemem od Google wydaje większość dużych firm elektronicznych na świecie. Stąd też ich ogromna różnorodność. Istnieją modele bardzo tanie, których użytkowanie może jednak nie być zbyt komfortowe. Android do płynnego działania wymaga zazwyczaj minimum 2 gigabajtów pamięci RAM, tymczasem producenci tworzący tanie modele często instalują w nich 1, ewentualnie 1,5 gigabajta. To zwykle zbyt mało, by zapewnić płynną pracę. Wśród urządzeń klasy średniej, za które przyjdzie zapłacić więcej niż 500 złotych, istnieje już znacznie większa szansa na znalezienie porządnego sprzętu, na przykład urządzeń oferowanych przez takich producentów jak Xiaomi, Huawei czy LG. Są to telefony, które spełnią oczekiwania większości użytkowników. Bardziej wymagający zwrócą uwagę oczywiście na flagowe modele największych marek, takich jak Samsung, LG czy Huawei. Urządzenia te posiadają potężne procesory i pamięć RAM przekraczającą niekiedy 4 gigabajty. Mają również świetne sparaty, dotyczy to zwłaszcza flagowców Samsunga. Najdroższe telefony z Androidem zapewniają komfort użytkowania porównywalny z iPhone’ami i, niestety, nie odbiegają od nich cenowo.

Wybór telefonu komórkowego to kwestia bardzo indywidualna. Tylko od nas zależy, jakie cechy uznamy za najważniejsze, i jaką sumę będziemi gotowi przeznaczyć na zakup sprzętu.

Oceń post