Jak powstała najodważniejsza część naszego ubioru?

Niewątpliwie kostium kąpielowy jest tą częścią damskiej garderoby, bez której nie wyobrażamy sobie udanych wakacji nad morzem. Dzięki niemu możemy wyeksponować idealną figurę i świetnie opalone ciało. Dziś używanie kostiumu kąpielowego jest normalną rzeczą, choć kiedyś było zupełnie inaczej.

Konieczność noszenia strojów kąpielowych pojawiła się w II połowie XIX wieku, gdy bardzo popularne stały się wyjazdy nad morze. W tamtych czasach kobiety były zobowiązane do noszenie długich sukien z rękawami. Pierwsze kostiumy kąpielowe produkowano w ciemnych kolorach, bo po zetknięciu się z wodą dana część ciała plażowicza nie była zbyt widoczna. Co ciekawe prekursorem w produkcji strojów kąpielowych byli Jacques Heim i Louis Reard. To oni są bowiem pomysłodawcami strojów dwuczęściowych. Pierwszy z tych panów swój „prototyp” nazwał „atomem”, ponieważ był to najmniejszy strój jaki stworzono do tej pory. Drugi z panów jeszcze bardziej pomniejszył strój kąpielowy, sprawiając, że zostały z niego tylko trzy bardzo małe części materiału. To właśnie on nazwał swoje dzieło mianem „bikini”.

Bikini, którego pomysłodawcą był Louis Reard wywołało olbrzymi skandal obyczajowy. W tamtych latach na jego założenie odważyły się jedynie najsławniejsze aktorki. Akceptację tego rodzaju stroju kąpielowego przyniosły dopiero lata 60. Wówczas bardzo modna była opalenizna, dzięki czemu stroje kąpielowe stały się prawdziwym hitem i niezbędnym elementem w damskiej i męskiej garderobie. Od tamtego momentu stroje kąpielowe przestały być kojarzone ze zgorszeniem i obrazą moralności. Dziś pojawiają się coraz to bardziej odważne kostiumy jak np., kostium z stringami czy też kostium topless. Dziś nie budzą one już tak ogromnej kontrowersji jak w przypadku pierwszego dwuczęściowego stroju kąpielowego. Każda kobieta zakłada taki strój kąpielowy jak się jej tylko podoba. Choć może w niektórych, bardzo rzadkich przypadkach zdarzają się negatywne opinie. Ale na szczęście są one sporadycznie kierowane do kobiet zbyt wyzywająco ubranych na plaży.

Oceń post