Jak planować treningi?

Aktywność fizyczna jest bardzo ważna, aby nasze zdrowie było w lepszej kondycji oraz jest istotna w procesie odchudzania. Wykonywanie ćwiczeń pozwoli nam spalić tkankę tłuszczową oraz poprawić wygląd naszego ciała. Dodatkowo wykonywanie treningów cardio w sposób systematyczny pozwoli na zwiększenie wytrzymałości naszego organizmu. Systematyczne wykonywanie treningów bardzo pozytywnie wpłynie również na naszą psychikę. Dlatego aktywność fizyczna powinna zostać przez nas bardzo dobrze zaplanowana, aby przyniosła nam same pozytywne skutki.

Kiedy i jak często należy ćwiczyć?

Według Światowej Organizacji Zdrowia działającej przy ONZ 3 treningi w tygodniu po 30 minut z tętnem co najmniej 130 uderzeń serca na minutę sprawi, że zachowamy nasze zdrowie w dobrym stanie. Należy pamiętać, że dotyczy to osób zdrowych, a nie z nadwagą oraz otyłych. Wybierając dni treningowe należy pamiętać o tym kiedy mamy wolny czas, który możemy przeznaczyć na wykonywanie ćwiczeń. Wyznaczenie treningów w dni, w które rzadko będziemy mogli wykonywać ćwiczeń mija się z celem. Nie należy również planować treningu w dni tygodnia, w które mamy bardzo dużo obowiązków zawodowych oraz rodzinnych. Pamiętać należy, że na efektywność treningu bardzo mocno wpływa to czy jesteśmy zmęczeni fizycznie oraz psychicznie. Jeżeli treningi wykonujemy rano to należy pamiętać, aby przed nim zjeść śniadanie.

Jak dobrać ćwiczenia?

Dobranie odpowiednich ćwiczeń do naszego planu treningowego jest bardzo ważne. Należy mieć na uwadze to, aby nie bodźcować jednej partii ciała na każdym treningu, ponieważ podczas wykonywania ćwiczeń dochodzi do mikrourazów w mięśniach. Nie są one groźne, ale jeżeli na każdym treningu bodźcowane są te same mięśnie to mięśnie nie mają czasu potrzebnego do regeneracji.

Jak powinny wyglądać treningi u nowicjuszy, a jak u osób, które ćwiczą regularnie?

To ważne, aby pamiętać, że osoby treningi u osób początkujących powinny wyglądać inaczej od treningów osób, które ćwiczą regularnie od ponad roku. W przypadku osób początkujących trening powinien zawierać fazę adaptacyjną, ponieważ pozwoli to na przygotowanie do realizacji celu treningowego.W przypadku osób systematycznie ćwiczących powinna znaleźć się faza regeneracyjna, która pozwoli zapobiec przetrenowaniu.

Dlaczego należy pamiętać o odpoczynku podczas treningu?

Przerwy krótkie powinny występować pomiędzy poszczególnymi seriami ćwiczeń, a przerwy dłuższe powinny występować pomiędzy poszczególnymi jednostkami treningowymi. Pamiętajmy, że regeneracja aparatu ruchu i poszczególnych układów podczas przerw pomiędzy poszczególnymi ćwiczeniami jest bardzo negatywnym zjawiskiem. Regeneracja ludzkiego organizmu wykorzystuje zjawisko superkompensacji, czyli odbudowania formy z nadwyżką i poprzez to kolejny trening będzie cechował się większą efektywnością. Prawidłowo realizowany proces treningowy polega na tym, że znajduje się w nim co najmniej jeden dzień wolny od aktywności fizycznej.

Oceń post