Jak działają sterydy? Zalety i wady
Czym są sterydy?
Sterydy są rodzajem leku, który jest stosowany podczas walki z chorobami zapalnymi. Cechują się w działaniu skutecznością i szybkością. Należy pamiętać o tym, że podczas terapii często występują skutki bardzo niepożądane. Sterydy są też substancjami, które naturalnie występują w naszym organizmie. Wytwarzaniem sterydów w naszym organizmie odpowiadają nadnercza. Nadnercza to niewielkie gruczoły dokrewne, które są umiejscowione w okolicach nerek.
Produkcja sterydów w organizmie
Produkcja sterydów w naszym organizmie nie odbywa się cały czas. Sterydy są produkowane w zależności od ich poziomu oraz zapotrzebowania. Poziom sterydów we krwi rośnie, gdy musimy sobie poradzić z infekcją, silnym bólem czy stresem.
Działanie sterydów
Działanie sterydów jest bardzo szerokie. Podczas skaleczenia czy infekcji organizm każdego człowieka produkuje sterydy. Sterydy są produkowane w celu powstrzymania odczynu zapalnego. Powstrzymanie stanu zapalnego polega na hamowaniu wytwarzania przeciwciał, napełzaniu leukocytów w miejsce zakażenia oraz produkcje substancji, które mają działanie prozapalne. To są kluczowe mechanizmy działania sterydów, które znajdują zastosowanie w leczeniu stanów zapalnych. Odpowiedzią na stan zapalny w niektórych przypadkach jest skurcz. Skurcz powoduje,że osoba chora zaczyna odczuwać duszność. W tym przypadku bardzo potrzebny będzie lek sterydowy, który powoduje pomniejszenie stanu zapalnego. Sterydy są stosowane ze względu na szeroki zakres działania.
Zalety używania sterydów
Stosowanie sterydów ma szerokie zalety w celu skutecznej terapii. Sterydy pomagają w różnego rodzaju chorobach takich jak:
zapalenie wątroby,
toczeń,
zapalenie nerek,
sarkoidoza,
astma oskrzelowa.
Sterydy znajdują również zastosowanie w przypadku alergii nieżytu nosa, zapaleniu skóry, łuszczycy czy zapaleniu łojotokowego skóry. Należy też pamiętać, że sterydy mogą przyjmować osoby, które mają przeszczepione organy.
Wady używania sterydów
W przypadku sterydów nie wszystko jest takie ładne, ponieważ obok wielu pozytywnych aspektów są również wady sterydów. Przyjmowanie długotrwałe sterydów może powodować przybieranie na wadze i problemy z funkcją wydalniczą hormonów. Sterydy stosowane w celu osłabienia reakcji układu immunologicznego mogą powodować spadek odporności. Zastosowanie sterydów może być przyczyną takich chorób jak tętnicze nadciśnienie, jaskra, zaćma czy cukrzyca. Osoby, które bardzo długo leczą stawy sterydami mogą spowodować, że ich układ kostno-stawowy będzie wymagał dalszego leczenia. Sterydy są również powodem problemów z wchłanianiem wapna i dlatego w celu uniknięcia takich problemów należy stosować wapno wraz z witaminą D. Wszystkie negatywne skutki zażywania sterydów można zmniejszyć poprzez sport, rezygnację ze słodyczy oraz spożywanie dużej ilości warzyw, które są bogate w potas.
O czym należy pamiętać przy stosowaniu sterydów?
Sterydy powodują skutki pozytywne oraz negatywne. Związku z tym należy pamiętać o właściwym stosowaniu sterydów. Właściwe stosowanie sterydów polega na:
przestrzeganiu zaleceń lekarza odnośnie sterydów,
stosowaniu odpowiedniej dawki sterydów,
zażywaniu sterydów przez określony czas,
pamiętaniu o sporcie, rezygnacji ze słodyczy, warzywach i innych rzeczach pozwalających zmniejszyć skutki stosowania sterydów.