Jak dbać o związek na odległość?

Jak dbać o związek na odległość?

Związki na odległość to nie lada wyzwanie. Mówią, że miłość przetrwa wszystko – ale czy rzeczywiście? Jak dbać o związek, kiedy druga połówka znajduje się gdzieś daleko? Przedstawiamy kilka sprawdzonych wskazówek!

1. Naucz się ufać

Jednym z największych problemów, jakich doświadczają pary w związkach na odległość jest brak zaufania. To przez niego relacja może się posypać. Mieszkając w różnych częściach kraju lub świata nigdy nie będzie miało się kontroli nad tym, co robi partner lub partnerka. Ale czy w dobrym związku chodzi o to, by się kontrolować? Absolutnie nie! Tutaj bardzo istotne jest wzajemne zaufanie i wiara w to, że druga osoba nie kłamie i jest godna zaufania. Nadmierna podejrzliwość zawsze źle się kończy.

2. Opracowanie strategii kontaktów

Brzmi dziwnie? A jednak jest to bardzo rozsądne. Warto porozmawiać na temat swojej dostępności i otwartości na kontakt o różnych porach. Wypracowanie kompromisu i stałej godziny czy sposobu rozmowy pomaga w pozbyciu się ewentualnych frustracji. Przykład? Dzwoniąc do partnera w południe, kiedy ma przerwę w pracy, ale brakuje mu warunków do swobodnej rozmowy, można nabawić się niepotrzebnego stresu. Osoba dzwoniąca poczuje się odrzucona – a adresat połączenia zostanie wpędzony w poczucie winy. Trzeba pamiętać, że nie każdy ma takie same potrzeby i kompromis jest konieczny. Ktoś woli video rozmowy przez Skype, ktoś inny pisanie wiadomości tekstowych. Ktoś woli rozmawiać rano, ktoś wieczorem. Sztuką jest spotkanie się gdzieś po środku.

3. Dzielenie się

Życie w związku na odległość, jak każda głębsza relacja międzyludzka, wymaga szczerości i dzielenia się emocjami. Z daleka często trudniej jest wyczuć ukryte intencje rozmówcy, stąd komunikaty w stylu ”może się domyśli” są absolutnie nie do przyjęcia i prowadzą do poważnych nieporozumień. Nie warto uciekać od tematu i wymawiać się zmęczeniem bądź seriami aluzji. Zazdrość? Tęsknota? Smutek? Podziel się. Podobnie jak wszystkimi wydarzeniami z bieżącego życia, jakie są dla Ciebie ważne.

4. Urozmaicenie związku

Odległość wcale nie pozbawia możliwości robienia sobie miłych niespodzianek. To właśnie dzięki nim związek trwa i wciąż podtrzymywany jest pewnego rodzaju ogień. Kwiaty wysłane pocztą, prawdziwy list skropiony perfumami, paczka z czekoladkami? Są tysiące sposobów, by sprawić sobie przyjemność. Miłym urozmaiceniem jest także nie szczędzenie sobie flirtu. Będąc daleko od siebie można bardzo pobudzić wzajemną wyobraźnię i sprawić, że kolejne spotkania w świecie rzeczywistym będą jeszcze bardziej wyczekiwane.

5. Równowaga spotkań

Żaden związek nie powinien trwać tylko i wyłącznie na odległość. Spotkania są bardzo ważne. W dzisiejszym świecie jest tyle możliwości szybkiego i taniego podróżowania, że obie strony mogą swobodnie do siebie przyjeżdżać. A jeśli jednak jest zbyt daleko… Dlaczego nie znaleźć miejsca w połowie drogi? Zawsze znajdzie się czas i sposób na spotkanie. Warto o tym rozmawiać i nie bać się swoich oczekiwań. Częstość spotkań to także często rodzaj kompromisu między życiem prywatnym, a zawodowym.

Oceń post