Internet – porady, wskazówki, jak się zachowywać
Trudno wyobrazić sobie dzisiaj funkcjonowanie bez internetu. Jest to narzedzie, dzięki którem w prosty sposób można zdobyć całą masę informacji i naprawdę ułatwić sobie życie, jednak jak każde tak przydatne narzędzie musi być stosowane odpowiedzialne.
Oznacza to, że nieumiejętne wykorzystanie internetu może być źródłem wielu szkód. Nie oznacza to jednak, że jeżeli ktoś boi się popełnienia błędów powinien z intenrnetu nie korzystać. Po prostu warto znać parę zasad przed rozpoczęciem przeglądania.
Przede wszystkim trzeba wiedzieć w co się klika. Klikając w wątpliwej jakości reklamy można liczyć się z paroma konsekwencjami. Po pierwsze można przez przypadek dać dostęp pewnym portalom do kont na portalach społecznościowych, które będą publikować posty z reklamami z profilu wysyłającego. Nie można powiedzieć, że jest to komfortowa sytuacja i raczej każdy chciałby jej uniknąć. Trzeba też wiedzieć co się pobiera. Jeżeli pobieramy programy, powinniśmy to robić z legalnego źródła.
Nie chodzi o to, że pobierzemy oprogramowanie nielegalne- oczywiście to też jest karygodne, natomiast to inna kwestia. Często pobierajac nawet legalne programy czy pliki z wątpliwych źródeł możemy wraz z nimi pobrać wirusy. Najgorsze wbrew pozoru są takie, które nie uniemożliwiają pracę na komputerze, a ją utrudniają poprzez instalowanie programów, które m. in. zmieniają stronę startową przeglądarki. Uniknąć pobrania takiego oprogramowania można poprzez korzystanie ze znanych stron.
Wreszcie poruszając się w internecie, istnieje możliwość, że przez przypadek coś kupimy. Na szczęście Ustawa o prawach konsumenta roztacza na tyle szeroką ochronę nad internautą, że ten jest bezpieczny. Nie wnikając w szczegółową regulację, przycisk służący do zakupu musi być odróżniony od reszty strony i musi także być zamieszczona wyraźna informacja o obowiązku zapłaty. Ten, kto uważnie czyta to, co wyskakuje mu przed oczami będzie więc bezpieczny od niespodziewanych wydatków.
Zasady bezpieczeństwa w internecie
1. Nie podawaj swoich danych osobowych na stronach internetowych, szczególnie jeśli nie są one sprawdzane przez Twojego dostawcę usług internetowych.
2. Nie otwieraj wiadomości e-mail od nieznanych nadawców.
3. Używaj silnych haseł. Używaj kombinacji liter, cyfr i znaków specjalnych. Zmieniaj swoje hasła co jakiś czas.
4. Korzystaj tylko z bezpiecznych sieci Wi-Fi i nie łącz się z nieznanymi sieciami.
5. Używaj oprogramowania antywirusowego i aktualizuj je regularnie.
6. Upewnij się, że Twoje systemy operacyjne są zawsze aktualne.
7. Uważaj, jeśli wchodzisz na strony internetowe, które oferują darmowe pliki do pobrania, ponieważ mogą one zawierać złośliwe oprogramowanie.
8. Nie używaj jednego hasła dla wszystkich swoich kont internetowych.
9. Nie klikaj linków wysłanych w wiadomościach e-mail od niezaufanych nadawców.
10. Upewnij się, że Twoje urządzenia są chronione przed nieautoryzowanym dostępem.
Podsumowując:
- należy poruszać się po znanych stronach
- trzeba mieć ograniczone zaufanie do przeglądanych stron
- trzeba uważnie czytać komunikaty