Informacje o Krakowie

Kraków

Kraków to jedno z najstarszych, najpiękniejszych i najchętniej odwiedzanych polskich miast. Położony jest nad Wisłą i stanowi stolicę województwa małopolskiego. Niegdyś był stolicą naszego kraju. Dziś jest to jedno z największych miast, pełniące ważną rolę jako ośrodek gospodarczy, naukowy i kulturalny. Pod względem liczby zabytkowych budowli, muzeów i zgromadzonych w nich przez wieki eksponatów przewyższa wszystkie inne miasta Polski. Lecz przecież Kraków to nie tylko miejsce naznaczone historią. Jest to nowoczesny, stale rozwijający się ośrodek, miejsce życia niemal ośmiuset tysięcznej społeczności. Przedstawiamy ciekawostki o Krakowie.

Jedną z najpopularniejszych legend związanych z Krakowem jest ta o Smoku Wawelskim. Mieszkał on w jamie mieszczącej się pod Wawelem. Był on negatywnie nastawiony do okolicznych mieszkańców – napadał na ich dobytek, pożerał zwierzęta hodowlane. Przebiegły młody czeladnik szewski, zwany Szewczykiem Dratewką, podsunął smokowi na pożarcie owczą skórę nafaszerowaną siarką. Smok ją zjadł…i wybuchł! Na pamiątkę tego legendarnego wydarzenia tuż u stóp zamku na Wawelu ustawiono pomnik przerażającego potwora. Zieje on ogniem – ku uciesze turystów!

Wawel to siedziba dawnych władców polskich. Wielokrotnie przebudowywany i unowocześniany, dziś pełni funkcję przepięknego muzeum. Można tu obejrzeć królewskie komnaty i zobaczyć, jak mieszkali przed wiekami władcy Polski, a także zwiedzić królewski skarbiec i bogato wyposażoną zbrojownię. Na Wawelu warto też odwiedzić katedrę, jedną z najważniejszych świątyń w Polsce. Wisi w niej słynny XVI-wieczny dzwon Zygmunta. W katedrze oraz jej podziemnej krypcie spoczywają królowie oraz osoby szczególnie zasłużone dla Polski.

Miejscem, które koniecznie trzeba odwiedzić, razem z tysiącem innych turystów, jest niewątpliwie rynek Starego Miasta. Pod nim wytyczono nowoczesną podziemną trasę turystyczną, w której obejrzymy ciekawe ekspozycje multimedialne na temat dziejów miasta. Pośrodku krakowskiego rynku stoją Sukiennice, które poczynając od XIII wieku były wielką halą targową. Remonty i liczne przebudowy uczyniły z niej budowlę bardziej przypominająca okazały, ozdobny pałac. Na turystów czekają tu liczne stoiska z pamiątkami, a na piętrze – galeria sztuki.
Będąc na rynku miło jest nakarmić dziesiątki gołębi, z których słynie to miejsce ! Możemy za parę groszy zakupić kubeczek z ziarnem i już możemy cieszyć się towarzystwem ptaków, które gromadnie nas obsiądą!

W jednym z narożników krakowskiego rynku wznosi się kościół Mariacki, budowany na przełomie XIV i XV wieku. Obejrzeć tu powinniśmy przepiękny gotycki ołtarz wyrzeźbiony przez Wita Stwosza. Z jednej z wież bazyliki każdego dnia w południe płyną dźwięki granego na trąbce hejnału. Kraków to miasto z dużą ilości atrakcji dla turystów.

Wartym wzmianki jest także krakowski Kazimierz, niegdyś odrębne miasto – dziś zabytkowa dzielnica. Przez setki lat zamieszkiwali to miejsce Żydzi. Pamiątką po tamtych czasach są wspaniałe synagogi i inne warte obejrzenia miejsca.

Oceń post