Informacje, fakty i ciekawostki oraz o Krakowie

Wawel

Stolica Polski do końca XVI wieku. Kraków został zastąpiony przez Warszawę i jest obecnie czwartym co do wielkości miastem w kraju, ale nadal często określany jest mianem stolicy kultury. Znany na całym świecie Uniwersytet Jagielloński, Zamek na Wawelu i jeden z największych rynków Europy znajdują się w jednym z najlepiej zachowanych średniowiecznych centrów miast w Europie. W dużej mierze Stare Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Oto ciekawe fakty, których prawdopodobnie nie znałeś o Krakowie:

Historia Krakowa sięga epoki kamienia, kiedy to na Wzgórzu Wawelskim powstała osada słowiańska. Wzgórze otoczone jest płynącą Wisłą, co zapewniło bezpieczeństwo osadnikom i do dziś jest cechą charakterystyczną Krakowa. Pierwszy udokumentowany przykład osady zwanej „Krakowem” pochodzi z 965 roku. Nazwa pochodzi od króla Krakusa, władcy wczesnego plemienia i według mitu, założyciela Krakowa. Atrakcje w Krakowie.

Gdzie jest Kraków? Kraków znajduje się w południowym regionie Polski, jest drugim co do wielkości miastem i jednym z najpopularniejszych ośrodków turystycznych w Polsce. Na jednym obszarze znajduje się więcej historycznych budynków niż w jakimkolwiek innym mieście w Polsce.

Kraków liczy około 750 tys. mieszkańców, z czego prawie 200 tys. to studenci.

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie został założony w 1364 roku przez Kazimierza Wielkiego, jest to jeden z najstarszych uniwersytetów w Europie. Studiował tam renesansowy matematyk i astronom Mikołaj Kopernik, który sformułował heliocentryczny model.

Liczba barów i klubów w Krakowie jest duża. Są ludzie podróżujący z całego świata, mieszający się z mieszkańcami, którzy są chętni, aby pokazać to, co najlepsze w ich mieście i dlatego atmosfera jest niesamowita.

Wielu polskich królów i prezydentów zostało pochowanych na krakowskim Wawelu.

Krakowska drużyna piłkarska Wisła Kraków jest jedną z najbardziej udanych drużyn w polskiej piłce nożnej. Co warto zobaczyć w Krakowie w 1 dzień.

Krakowskie korzenie związane są również z legendą smoka zwanego Smokiem Wawelskim. Historia głosi, że oddychający ogniem Smok mieszkał w jaskini pod Wawelem i terroryzował osadników, jedząc młode panny i zwierzęta gospodarskie. Krakus, rozgniewany trwającą zagładą, obiecał rękę swojej córce w małżeństwie z każdym człowiekiem, który mógłby zabić smoka. Wiele osób próbowało, ale nie udało się. Niski szewc, jednak miał pomysł . Zszył jagnięcą skórę, wypełnił ją siarką, a następnie zostawił na brzegu Wisły, czekając, by zwabić smoka. Smok zjadł jagnięcą skórę i eksplodował, gdy siarka zapaliła się w jego brzuchu. Tak więc smok odszedł, a miasto zostało uratowane.

Kazimierz został założony w XIV wieku i stał się przede wszystkim dzielnicą żydowską, a najstarsza synagoga w Polsce została wybudowana w XV wieku. Swoje domy znalazło tu wielu żydowskich intelektualistów i artystów, a dziś Kazimierz jest tętniącą życiem dzielnicą kawiarni i galerii. Kraków na Wikipedii.

4.4/5 - (ilość ocen: 15)