10 mało znanych informacji oraz ciekawostki o Boliwii

ciekawostki Boliwia

Boliwia jest dla mnie absolutną perełką i zdecydowanie powinna być brana pod uwagę dla tych, którzy chcą wyruszyć poza utarte szlaki.

Jest to jeden z mniej znanych krajów na kontynencie, ale jest niezwykle bogaty w historię i kulturę oraz posiada jedne z najbardziej zróżnicowanych krajobrazów, jakich kiedykolwiek doświadczyłem.

Również miejscowi są uczciwi, otwarci i przyjaźni.

Przedstawiamy ciekawostki o Boliwii

1. La Paz jest nieoficjalnie najwyższą administracyjną stolicą, ze względu na samą swoją wielkość, lokalizację banku centralnego, ministerstw i ambasad zagranicznych. La Paz jest kolorowym, tętniącym życiem i fascynującym miastem. Podczas gdy Sucre jest oficjalną stolicą.

2. Miejscowi wierzą, że martwy płód lamy może przynieść im szczęście. Odwiedzając „Witches’ Market” w La Paz możesz przeglądać ciekawe przedmioty. Jednym z nich, jest mumifikowany płód lamy. Są one wykorzystywane w rytuale szczęścia dla nowych właścicieli domów, gdzie płód jest pochowany pod fundamenty nowego domu.

3. Około 39% Boliwian żyje w ubóstwie, co jest jednym z najwyższych wskaźników w Ameryce Południowej. Działania rządu Boliwii na rzecz silniejszej gospodarki pomogły zmniejszyć ubóstwo z 59 procent, ale wskaźniki ubóstwa pozostają znacznie wyższe na obszarach wiejskich.

4. Boliwia nie zawsze była pozbawiona dostępu do morza. Przed wojną o Pacyfik posiadała dużą linię brzegową rozciągającą się na przestrzeni setek kilometrów w obecnym północnym Chile. Spór o azotan potasu i podatki doprowadził do wojny z Chile, w wyniku której Boliwia straciła całe swoje wybrzeże.

5. Większość mieszkańców Boliwii mieszka na wsi. Spośród prawie 11 milionów mieszkańców Boliwii ponad połowa żyje w społecznościach wiejskich, gdzie wskaźniki ubóstwa są najwyższe.

Zobacz więcej ciekawostek o Boliwii

6. Zaskakująco Boliwia jest głównym eksporterem orzechów brazylijskich. To prawda, głównym eksporterem orzechów brazylijskich jest Boliwia, a nie jej sąsiad, Brazylia. Boliwia przyczynia się do ponad 70% wszystkich brazylijskich orzechów produkowanych na całym świecie.

7. Kraj ma największą liczbę ludności autochtonicznej w Ameryce łacińskiej. Około 55% ludności Boliwii to ludność autochtoniczna, co sprawia, że jest to ciekawe miejsce do odwiedzenia, gdy próbuje się poznać lokalną kulturę, zwyczaje i historię. Istnieje ponad 30 kultur tubylczych, a około 5 milionów ludzi utożsamia się z ich dziedzictwem.

8. Hiszpański jest głównym i oficjalnym językiem Boliwii. Jednak w Boliwii jest jeszcze 39 innych języków używanych w kraju, którymi posługują się ludzie z różnych regionów. Przykładami są Aymara, Chiquitano, Chiriguano i Guyara. Około 50% ludności posługuje się językiem hiszpańskim jako językiem ojczystym.

9. alar de Uyuni jest często opisywany jako największe lustro na Ziemi i to nie bez powodu! To zapierające dech w piersiach miejsce jest odwiedzane przez cały rok. Podróżnikom i fotografom podoba się to miejsce ze względu na jego urzekający krajobraz i możliwość tworzenia unikalnych wspomnień i zdjęć.

10. Boliwia nie zawsze była spokojnym krajem, który turyści mogą dziś bezpiecznie odwiedzić. W swojej historii Boliwia doświadczyła szeregu dyktatorów, gwałtownych konfliktów, łamania praw człowieka, hiperinflacji oraz ogólnej niestabilności politycznej i gospodarczej. Kraj miał 80 różnych prezydentów w okresie mniejszym niż 200 lat, z których wielu rządziło zaledwie kilka miesięcy.

4.5/5 - (ilość ocen: 11)