Informacje i ciekawostki oraz o Tajwanie

Tajwan

Tajwan jest wyspiarskim krajem położonym na Oceanie Spokojnym u południowo-wschodniego wybrzeża Chin.

Wyspa Tajwan jest zamieszkana od tysięcy lat. Po raz pierwszy odkryli ją Europejczycy w 1544 roku. Nazywali wyspę Formosa, co oznacza „piękna wyspa”.

W 1624 roku Holendrzy stworzyli na wyspie kolonię i założyli na niej osady.

W 1683 roku Chińczycy pokonali Holendrów i ostatecznie Tajwan stał się prowincją chińskiego imperium.

Po wojnie między Chinami a Japonią, Japonia zdobyła kontrolę nad wyspą w 1895 roku.

Japonia wiele zrobiła, aby pomóc w rozwoju gospodarki Tajwanu.

Tajwan powrócił jednak do rządów chińskich po tym, jak Japonia została pokonana w II wojnie światowej.

W tym samym czasie toczyła się wojna domowa między komunistami, na czele z Mao Zedong, a rządem KMT, wynajętym przez Chiang Kai-shek.

Kiedy komuniści wygrali, 2 miliony uchodźców uciekło z Chin kontynentalnych na Tajwan.

Chiang Kai-shek założył Chińską Republikę Ludową na Tajwanie w 1949 roku.

Więcej na: fajnepodroze.pl/tajwan-informacje-ciekawostki-zdjecia

Tajwańskiemu kierownictwu udało się w ciągu najbliższych kilku lat zmienić gospodarkę wyspy z rolnictwa na przemysł. Tajwan stał się jedną z głównych gospodarek międzynarodowych.

Wynik Tajwanu w dziedzinie wolności gospodarczej wynosi 76,6 punktu, co plasuje go na 13. miejscu w badaniu z 2018 roku. Tajwan zajmuje 5. miejsce wśród 43 krajów regionu Azji i Pacyfiku, a jego ogólny wynik jest wyższy od średniej regionalnej i światowej.

Stosunkowo dobrze rozwinięty kodeks handlowy i polityka otwartego rynku, które ułatwiają przepływ towarów i kapitału, umożliwiły małym i średnim przedsiębiorstwom stanie się podstawą ekspansji Tajwanu. Solidne ramy prawne chronią prawa własności i utrzymują rządy prawa.

Tajwańska dynamiczna wielopartyjna demokracja została ustanowiona na mocy konstytucji z 1947 r. sporządzonej dla Chin. Gospodarka jest jedną z najbogatszych w Azji. Partia Demokratyczno-Progresywna wróciła do władzy, gdy Tsai Ing-wen został wybrany na prezydenta w 2016 roku.

Tajwan w dużym stopniu opiera się na swoich stosunkach gospodarczych z Chinami, ale wykazał się odpornością w obliczu presji gospodarczej Chin.

4.4/5 - (ilość ocen: 10)