Informacje i ciekawostki oraz o Tajwanie
Tajwan jest wyspiarskim krajem położonym na Oceanie Spokojnym u południowo-wschodniego wybrzeża Chin.
Wyspa Tajwan jest zamieszkana od tysięcy lat. Po raz pierwszy odkryli ją Europejczycy w 1544 roku. Nazywali wyspę Formosa, co oznacza „piękna wyspa”.
W 1624 roku Holendrzy stworzyli na wyspie kolonię i założyli na niej osady.
W 1683 roku Chińczycy pokonali Holendrów i ostatecznie Tajwan stał się prowincją chińskiego imperium.
Po wojnie między Chinami a Japonią, Japonia zdobyła kontrolę nad wyspą w 1895 roku.
Japonia wiele zrobiła, aby pomóc w rozwoju gospodarki Tajwanu.
Tajwan powrócił jednak do rządów chińskich po tym, jak Japonia została pokonana w II wojnie światowej.
W tym samym czasie toczyła się wojna domowa między komunistami, na czele z Mao Zedong, a rządem KMT, wynajętym przez Chiang Kai-shek.
Kiedy komuniści wygrali, 2 miliony uchodźców uciekło z Chin kontynentalnych na Tajwan.
Chiang Kai-shek założył Chińską Republikę Ludową na Tajwanie w 1949 roku.
Więcej na: fajnepodroze.pl/tajwan-informacje-ciekawostki-zdjecia
Tajwańskiemu kierownictwu udało się w ciągu najbliższych kilku lat zmienić gospodarkę wyspy z rolnictwa na przemysł. Tajwan stał się jedną z głównych gospodarek międzynarodowych.
Wynik Tajwanu w dziedzinie wolności gospodarczej wynosi 76,6 punktu, co plasuje go na 13. miejscu w badaniu z 2018 roku. Tajwan zajmuje 5. miejsce wśród 43 krajów regionu Azji i Pacyfiku, a jego ogólny wynik jest wyższy od średniej regionalnej i światowej.
Stosunkowo dobrze rozwinięty kodeks handlowy i polityka otwartego rynku, które ułatwiają przepływ towarów i kapitału, umożliwiły małym i średnim przedsiębiorstwom stanie się podstawą ekspansji Tajwanu. Solidne ramy prawne chronią prawa własności i utrzymują rządy prawa.
Tajwańska dynamiczna wielopartyjna demokracja została ustanowiona na mocy konstytucji z 1947 r. sporządzonej dla Chin. Gospodarka jest jedną z najbogatszych w Azji. Partia Demokratyczno-Progresywna wróciła do władzy, gdy Tsai Ing-wen został wybrany na prezydenta w 2016 roku.
Tajwan w dużym stopniu opiera się na swoich stosunkach gospodarczych z Chinami, ale wykazał się odpornością w obliczu presji gospodarczej Chin.